Prosty w obsłudze smartfon dla seniora? Łatwiejszy dostęp do informacji, komunikacja z rodziną i znajomymi, sprawne wykonywanie codziennych czynności – to tylko kilka z wielu korzyści, jakie niesie za sobą korzystnie ze smartfonów. Coraz częściej możemy je zobaczyć w rękach seniorek i seniorów. Jakie aplikacje mobilne stworzono z myślą o osobach starszych? Które z nich warto zainstalować przy okazji najbliższej wizyty u babci czy dziadka? Zapraszam do przeglądu dwunastu najbardziej przydatnych narzędzi (nie)tylko dla seniorów i seniorek.
Nowoczesnych telefonów komórkowych używa co trzecia osoba w Polsce w wieku 65+. Nic więc dziwnego, że twórcy aplikacji na smartfony coraz częściej prezentują narzędzia skierowane do tej właśnie grupy odbiorców. W naszym zestawieniu nie ograniczam się jednak do opisu aplikacji dedykowanych tylko osobom starszym. Bardziej zależy mi na wskazaniu narzędzi, pomagających zaoszczędzić czas i zwiększających wygodę życia, które ze względu na swoją funkcjonalność mogą się spodobać seniorkom i seniorom, a także osobom ze szczególnymi potrzebami. Kto wie, może po lekturze tego tekstu zdecydujesz się zainstalować którąś z appek również na swoim smartfonie?
Zdrowie
Przypomnienia o lekach
Aplikacja ta pozwala na łatwe monitorowanie przyjmowanych leków i ich dawek, przypomina o konieczności przyjęcia tabletki o określonej godzinie czy wykonaniu pomiaru ciśnienia. Diabetycy mają możliwość śledzenia poziomu cukru we krwi. Aplikacja kontroluje zapas leków – puste opakowanie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem. W nagrodę za sumienne zażywanie lekarstw otrzymasz piękne zdjęcie dnia. Oczywiście po przyjęciu ostatniej zaplanowanej na dany dzień dawki medykamentu.
Wydawca: MyTherapy
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play i App Store
Podobne aplikacje:
Przypomnienie: wypij wodę
Dzięki narzędziu „Przypomnienie: wypij wodę” będziemy pamiętać o codziennym nawadnianiu organizmu. Po wypełnieniu danych o naszej wadze, wieku itp., aplikacja obliczy, ile wody dziennie powinniśmy wypijać. Uwzględni przy tym naszą aktywność fizyczną danego dnia oraz pogodę.
Wydawca: Beforest Apps
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play i App Store
Podobne aplikacje:
KtoMaLek
Aplikacja KtoMaLek umożliwia wyszukiwanie oraz rezerwację leków w pobliskich aptekach. Wystarczy wskazać swoją lokalizację, podać nazwę leku oraz jego dawkę. Za lekarstwo płacimy i fizycznie odbieramy je w wybranej aptece. Aplikacja nie działa jak apteka online, a więc nie możemy zamówić lekarstwa do domu. Jest też możliwość zadania pytania farmaceucie/farmaceutce.
Wydawca: Kamsoft S. A.
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play i App Store
Podobne aplikacje:
Monitor pracy serca: Pulsometr
Pulsometr to aplikacja do pomiaru tętna. Nie wymaga zastosowania dodatkowego urządzenia. Częstotliwość bicia serca mierzymy przy użyciu smartfonu. Wystarczy przyłożyć palec do tylnego obiektywu aparatu, odczekać kilka sekund i gotowe! Uzyskane w ten sposób dane możemy monitorować na wykresach, udostępniać bliskim czy eksportować do pliku, który można wydrukować i zabrać na wizytę lekarską.
Wydawca: QR Code Scanner
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play i App Store
Podobne aplikacje:
Zakupy
Stocard – Karty Lojalnościowe
Portfel wypchany do granic możliwości kartami lojalnościowymi do ulubionych sklepów to pieśń przeszłości. Wystarczy dodać je w aplikacji i przechowywać w smartfonie. Karty zapisujemy skanując umieszczony na nich kod kreskowy lub dodając ręcznie numer klienta. W Stocard możemy także przeglądać gazetki promocyjne poszczególnych sieci handlowych, korzystać z kuponów i zniżek oraz znaleźć najbliższy sklep danej marki.
Wydawca: Stocard
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play i App Store
Podobne aplikacje (dostępne w j. angielskim):
Książki i audiobooki
Wolne Lektury
Aplikacja Wolne lektury daje bezpłatny dostęp do ponad 6600 utworów (książek i wierszy), w tym ponad 1000 audiobooków, których słuchamy również za darmo. Możemy czytać, słuchać, a nawet pobierać je bezpłatne zgodnie z prawem, ponieważ wszystkie utwory dostępne są w aplikacji na tzw. wolnych licencjach. Znajdziemy tu przede wszystkim starsze utwory, do których wygasły już majątkowe prawa autorskie, czyli minęło 70 lat od śmierci autora/autorki. Podczas czytania możemy dostosować do naszych potrzeb wielkość liter, rodzaj czcionki czy odstępy między wierszami.
Wydawca: Fundacja Nowoczesna Polska
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play
Podobne aplikacje (w których dostępne są nowsze utwory, ale trzeba zapłacić abonament za korzystanie z książek i audiobooków):
Wzrok
BIG Launcher – polski
Aplikacja upraszcza interfejs smartfonu i powiększa go, by był łatwy w obsłudze dla osób starszych, z dysfunkcją wzroku czy problemami motorycznymi. Znajdziemy tu duże ikony na ekranie głównym, łatwą nawigację, możliwość dodawania skrótów ulubionych aplikacji, stron czy kontaktów. Dodatkowe atuty to kompatybilność z czytnikiem ekranu Talkback, umożliwiającym bezwzrokową obsługę urządzenia przez osoby niewidome oraz z interfejsem wózka inwalidzkiego Tecla i specjalistycznymi klawiaturami zewnętrznymi, które ułatwiają obsługę smartfonu osobom sparaliżowanym.
Wydawca: BIG Launcher
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play
BIG Phone for Seniors
Aplikacja skupia się na funkcji telefonowania i obsługi kontaktów. Zawiera powiększoną klawiaturę numeryczną, duże fonty i skontrastowaną paletę kolorów. Umożliwia łatwe odbieranie połączeń przychodzących, przeglądanie historii połączeń i szybki dostęp do ulubionych kontaktów. Dobrze uzupełnia opisaną wyżej aplikację BIG Launcher – polski.
Wydawca: BIG Launcher
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play
BIG SMS for Seniors
Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja ułatwia wyświetlanie wiadomości tekstowych i pisanie SMS-ów dzięki dużym fontom i zróżnicowanej palecie kolorów. Uwaga: wiadomości typu MMS nie są przez nią obsługiwane. Stanowi uzupełnienie opisanych wyżej aplikacji od BIG Launcher.
Wydawca: BIG Launcher
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play
BIG Alarm
To ostatnia w tym zestawieniu apka od BIG Launcher. Prosty budzik z dużymi przyciskami i dużymi cyframi oraz możliwość ustawienia jednorazowego lub powtarzającego się codziennie alarmu. Czytelny i łatwy w obsłudze. Można wybrać dźwięk alarmu, skorzystać z opcji drzemki i… To tyle. W tym przypadku brak dodatkowych funkcji, które mogłyby skomplikować użytkowanie, stanowi zaletę tego narzędzia.
Wydawca: BIG Launcher
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play
Lupa (Szkło powiększające)
Ulotka o stosowaniu leków, instrukcja obsługi telewizora czy etykieta na odwrocie produktu – z lupą w ręku od razu czyta się łatwiej. Automatyczne ustawianie ostrości, możliwość dopasowania jasności, zbliżania, oddalania oraz zamrażania i poprawiania jakości obrazów. Do tego latarka i opcja zapisywania zrobionych zdjęć. Dzięki lupie poradzimy sobie w sklepie czy kawiarni, nawet gdy zapomnimy okularów.
Wydawca: RV AppStudios
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna
Do pobrania: Google Play i App Store
Podobne aplikacje:
Pomoc i opieka
SeniorApp – pomoc od ręki
Aplikacja ułatwia osobom, szukającym pomocy w codziennych czynnościach (lub ich opiekunom/opiekunkom) kontakt z tymi, którzy taką pomoc oferują. Określamy, jakiego rodzaju pomocy potrzebujemy (np. sprzątanie, mycie okien, zakupy, pomoc w obsłudze telewizora czy komputera, dotrzymywanie towarzystwa), wskazujemy termin, a następnie wybieramy z listy Opiekuna, świadczącego daną usługę. Przy imieniu każdego Opiekuna znajdziemy krótki opis tej osoby, informację o odległości od naszego miejsca zamieszkania oraz o cenie za wykonanie usługi. Są też opinie innych użytkowników i użytkowniczek, które skorzystały wcześniej z pomocy danej osoby. Za usługi płacimy bezgotówkowo z poziomu aplikacji. Jest możliwość zamawiania i opłacania usług dla swoich bliskich (Opiekun przyjeżdża pod wskazany przez nas adres), co odciąża seniora/seniorkę z obsługi aplikacji.
Wydawca: SeniorApp Sp. Z o.o.
Dostępna w języku polskim
Bezpłatna (ale za wykonywane usługi trzeba płacić)
Do pobrania: Google Play i App Store
Prosty w obsłudze smartfon dla seniora – podsumowanie
Wskazane wyżej przykłady aplikacji są dobrym punktem wyjścia dla osób starszych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z obsługą smartfonu. Cyfrowi debiutanci i debiutantki potrzebują prostych i intuicyjnych narzędzi, które bezpiecznie prowadzą ich w świat nowych technologii.
Istnieje wiele innych aplikacji, które mogą ułatwić codzienne życie seniorkom i seniorom. Pamiętajcie, że wybór aplikacji zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości danej osoby. Warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z możliwościami, by pomóc w znalezieniu odpowiedniego narzędzia. Z jakich aplikacji korzystają bliskie Wam osoby starsze?