Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ATUTY – zorganizuj zajęcia z seniorami i buduj międzypokoleniowe mosty

ati[1]
Spis treści

Platforma ATUTY jest jednym z dwóch sfinansowanych narzędzi w ramach ubiegłej edycji Funduszu Sektora 3.0. ATUTY są ogólnopolską bazą pomysłów i dobrych praktyk społecznych, edukacyjnych i kulturalnych, skupionych na działaniach międzypokoleniowych i senioralnych.

Laureaci Funduszu Sektora 3.0 przez dwa miesiące brali udział w mentorskim programie inkubacyjnym, a następnie przekonali do swojego pomysłu jury w trakcie pitchu inwestorskiego. Program Sektor 3.0 przekazał 50.000 PLN na realizację narzędzia online, za które odpowiedzialna jest Ewa Jańczak.

ATUTY mają pomagać organizacjom w budowaniu sieci i łączeniu podmiotów działających na rzecz seniorów lub chcących poszerzyć swoją aktywność o ten aspekt. Platforma zapewnia szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy materiałów i wymiany praktyk trenerom z całej Polski. Do współpracy nad jakością merytoryczną zaproszone zostały wyższe uczelnie oraz doświadczone organizacje z sektora pozarządowego. Autorzy platformy chcą się dzielić z innymi i budować sieć wokół społecznego wyzwania, którym jest zmieniająca się demografia społeczna i problem społeczeństw starzejących się. Jak im się udało? O ATUTACH rozmawiamy z koordynatorką projektu Ewą Jańczak.

Czym jest platforma ATUTY?
Platforma ATUTY jest narzędziem umożliwiającym budowanie zasobów wiedzy i bazy dobrych praktyk bezpośrednio przez użytkowników i praktyków realizujących działania międzypokoleniowe i senioralne. Atuty pomogą organizacjom w budowaniu sieci i łączeniu podmiotów działających na rzecz seniorów lub chcących poszerzyć swoją aktywność o ten aspekt. Warto pamiętać, że z opracowanej w 2014 r. prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do 2050 roku udział osób powyżej 60 roku życia wyniesie do 40% naszego społeczeństwa, a ta perspektywa niesie zmiany, które warto uwzględnić już dziś. Nasze wspólne doświadczenia i pomysły mogą przyczynić się do polepszenia jakości życia najstarszego pokolenia, warto działać razem i wspólnie przygotowywać się zawczasu do nowej rzeczywistości społecznej, która nadciąga nieubłaganie. Odpowiedź na te wyzwania można znaleźć na stronie atuty.org.pl, gdzie pokazujemy dobre praktyki działań międzypokoleniowych.

 

O jakiej grupie odbiorców myślałyście projektując portal ATUTY? Kto Waszym zdaniem będzie najważniejszym użytkownikiem platformy?
ATUTY to narzędzie do budowania spersonalizowanych zasobów online, do których będą mieli dostęp pracownicy, wolontariusze i beneficjenci organizacji. Jeżeli ktoś szuka narzędzia do przejrzystego budowania i przechowywania materiałów, tworzenia banku dobrych praktyk swojej organizacji lub otwartych zasobów, a także chce się dzielić materiałami, to właśnie dla takich osób zaprojektowaliśmy ATUTY.

ATUTY są otwarte i każdy może z nich korzystać w takim zakresie, który będzie dla niego optymalny. Do dyspozycji użytkowników oddajemy platformę na której mogą korzystać z otwartej bazy, dzielić się swoimi materiałami, komentować, szukać praktyków – profesjonalistów w działaniu, a także zbudować swoją bazę na ATUTACH z systemem mentorów.

ATUTY powstały z potrzeby zbudowania przestrzeni do wymiany dobrych praktyk w sposób przejrzysty, atrakcyjny i interaktywny. Platforma służy między innymi do dzielenia się już zrealizowanymi projektami w obrębie ogólnopolskiej sieci Szkół SuperBabci i SuperDziadka oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Czy praca z seniorami wymaga specyficznego podejścia do zagadnienia? Czy scenariusze zajęć umieszczone na ATUTAch są specjalnie do tej grupy dostosowane?
Tak, praca z seniorami wymaga umiejętności i kompetencji z obszaru gerontologii, geriatrii, pedagogiki, psychologii i kompetencji komunikacyjnych, ponieważ seniorzy to bardzo zróżnicowana grupa, o różnych potrzebach. Ta świadomość towarzyszyła nam podczas całego procesu powstawania platformy. Wiem, że inne potrzeby mają seniorzy aktywni, chcący korzystać z działań kulturalno-edukacyjnych, działający w organizacjach, wolontariacie, a zupełnie inne osoby “starsze zależne”. To personalistyczne podejście jest dla nas najważniejsze.

ATUTY dają możliwość dzielenia się dobrymi praktykami, tym co się udało, a także podpowiedziami jeżeli coś nie wyszło. Cała zabawa polega na szukaniu wspólnie odpowiedzi na kanwie działań praktyków oraz kadry Uczelni Wyższych, z którymi współpracujemy w zakresie budowania materiałów.

Czy stworzenie aplikacji internetowej (strony) od zera było trudnym wyzwaniem? Jak w całym tym procesie pomógł wam proces Inkubacji Funduszu Sektora 3.0?
Tworzenie platformy było nowym, dużym wyzwaniem. Inkubacja Funduszu była w naszym przypadku kluczowa, nakierowała nas na właściwe tory i pokazała światło w tunelu. Warsztaty z profesjonalistami, wsparcie indywidualnych trenerów z zakresu projektowania UX i UI, możliwość poznawania inspirujących osób i mentorzy, którzy podpowiadali, w którym kierunku iść. Bardzo sobie cenię ten czas i zdaję sobie sprawę, jak dużą rolę odegrał w całym procesie opracowywania pomysłu. W trakcie tych spotkań specjaliści pokazali nam, jak pomysł przełożyć na konkretne działania. Proces mentorski najbardziej doceniliśmy już po wygraniu i otrzymaniu dotacji. Budowa platformy, to było dla nas całkowicie nowe wyzwanie, a przed nami czeka jeszcze większe, bo zrealizowanie narzędzia to tylko zakończenie pierwszego etapu. Musimy sprawić by platforma dotarła do jak najszerszego grona i zachęcić ludzi do aktywnego korzystania z naszego narzędzia. Przed nami czas budowania społeczności osób i organizacji, dla których perspektywa osób starszych jest ważna lub leży w obszarze potencjalnych działań.

Czy repozytorium treści na stronie ATUTY będzie dedykowane tylko seniorom czy nie wykluczacie otworzenia się również na inne grupy społeczne?
Treści publikowane na platformie dotyczą tematyki pracy z osobami starszymi oraz działań o charakterze międzypokoleniowym, co stanowi otwarcie na szersze grono odbiorców. Treści dostępne na platformie ATUTY są opracowywane i publikowane przez zalogowanych użytkowników. Na etapie uruchomienia platformy nadajemy tylko pewien kierunek, udostępniamy narzędzie zapraszając do wspólnej podróży, jednak chcemy by o ostatecznym charakterzy platformy decydowali użytkownicy. Marzy nam się aktywna społeczność wymieniająca się doświadczeniami i “sieciująca” w internecie.

Kiedy platforma zacznie działać? Czy można korzystać z niej już dzisiaj?
Tak! Platforma ATUTY już jest dostępna i działa. Przez najbliższy czas będzie wzbogacana o kolejne funkcjonalności.

Zapraszamy do korzystania z platformy i budowania swoich ATUTÓW! Dajmy się poznać i znaleźć przez perspektywę swoich działań.

Rozpoczynamy spotkania z grupami i organizacjami zachęcając do budowania społeczności ATUTÓW, kolejne 7 grudnia w Urzędzie Miasta Poznania z klubami i kołami seniorów oraz organizacjami działającymi na rzecz seniorów na terenie miasta Poznania, inicjatywa we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań.

Ewa Jańczak – Pedagog, menedżer kultury, lubiąca ludzi i wspólne działania. Posiada doświadczenie przy realizacji nowatorskich projektów dla seniorów oraz międzypokoleniowych. W podejmowanych działaniach współpracuje między innymi z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”,Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Założycielka i pasjonatka ogrodów społecznych, arteterapeutka. Obecnie pracująca na stanowisku Inspektora ds. współpracy międzysektorowej i kulturalno-oświatowej w Pałacu Jankowice, realizując między innymi projekt Tarnowskiego Centrum Senioralnego.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: