Ułatwienia dostępu

Sektor 3.0 w mediach – o amnezji cyfrowej w audycji Świat 3.0 w radiowej Czwórce

ezgif.com-gif-maker (28)

Po raz kolejny przedstawiciele i przedstawicielki programu Sektor 3.0 mogli gościć u Marty Zinkiewicz w Programie Czwartym Polskiego Radia. Cykl pod nazwą „Świat 3.0” skupia się na tematyce nowych technologii, ale także przyszłości i miejsca człowieka w stale zmieniającym się w świecie, otoczonego przez wiele globalnych wyzwań. Ideą przyświecającą prowadzącej jest właśnie bycie na bieżąco w związku z zawrotnym tempem tych zmian.

12 września br. gośćmi rozmowy, która skupiła się wokół tematyki amnezji cyfrowej, byli Kamil Śliwowski i Marzena Kacprowicz z redakcji Bloga Sektor 3.0. Amnezja cyfrowa to zjawisko, które upowszechnia się, ponieważ coraz bardziej przyzwyczajamy się, że nie musimy nic umieć na pamięć, bo zawsze możemy znaleźć potrzebną informację w Internecie – tu i teraz. W wyniku tego zjawiska nasza pamięć, nie używana tak bardzo jak kiedyś, słabnie.

– Zawsze operujemy na dwóch poziomach pamięci: podręcznej i długoterminowej. Amnezja cyfrowa zwana też efektem Google’a polega tym, że coraz mniej się uczymy i zapamiętujemy. Wiadomości nie przenoszą się do pamięci długotrwałej. Efekt Google’a ma kilka wymiarów, ponoć jest to też zapominanie faktów, których kiedyś się uczyliśmy w szkole na pamięć, ale też słabsze zapamiętywanie takich rzeczy, które powinniśmy wiedzieć naturalnie, z doświadczenia np. jak dotrzeć w dane miejsce, bo nawigacja nas prowadzi – wyjaśnia Kamil Śliwowski, redaktor bloga o technologiach pozytywnych społecznie Sektor 3.0.

– Kreatywne korzystanie z Internetu pasjonuje mnie od lat, rozumiem je jako korzystnie z sieci z tych źródeł, które zaspokajają nasze potrzeby, ale też sprawiają, że nie czujemy się przytłoczeni tym, co widzimy w sieci  – mówi Marzena Kacprowicz, promotorka kreatywnego korzystania z Internetu, redaktorka Sektora 3.0.

 

Audycji Świat 3.0 w radiowej Czwórce można posłuchać w każdą niedzielę po godz. 13:00.

Więcej o zarządzaniu wiedzą w kanałach Sektor 3.0

Personal Knowledge Management (PKM), czyli jak stworzyć swój drugi, zapasowy mózg? – Sektor 3.0

Personal Knowledge Management to system, w którym zbierane są tylko sprawdzone informacje, które są dla nas ważne, ciekawe i inspirujące, pobudzają naszą kreatywność i pozwalają wpadać na nowe pomysły.

Modele zarządzania wiedzą i narzędzia, z których warto korzystać – Sektor 3.0

Przedstawimy najpopularniejsze modele Perosnalnego Zarządzania Wiedzą eng. Personal Knowledge Management (PKM). Dowiedz się więcej i wybierz coś dla siebie

To tylko 4 kroki! Jak zacząć skutecznie zarządzać swoją wiedzą? – Sektor 3.0

Jak zarządzać wiedzą, by nie zgubić żadnej wartościowej informacji, sprawniej przeprowadzać poranną prasówkę, robisz dobry research do pracy i wpadaść na nowe pomysły. Oto praktyczny przewodnik.

Newsletter

Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.