Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak zapanować nad czasem spędzanym w sieci? dr Maciej Dębski o cyfrowej higienie

higiena cyfrowa

Technologie pewnym krokiem weszły w najgłębsze zakamarki naszego życia. Dla wielu stanowią dziś przepustkę do wykonywania pracy, nauki i podtrzymywania relacji z bliskimi. Ostatni rok dobitnie pokazał nam, jak bardzo nasza codzienność zależy od urządzeń elektronicznych i internetowego łącza. W tym kontekście, refleksja nt. zdrowego korzystania z dobrodziejstw sieci, wydaje być ważniejsza niż kiedykolwiek. O tym, jak dbać o cyfrową higienę, zapytaliśmy dr Macieja Dębskiego.

Na świecie jest dziś więcej użytkowników Internetu niż pasty i szczoteczki do zębów. Średnio przebywamy w sieci ponad 6 godzin dziennie – tyle samo czasu poświęcamy tygodniowo swoim związkom – mówił podczas LIVE Sektor 3.0 dr Maciej Dębski. W rozmowie, którą mieliśmy okazję przeprowadzić tuż po spotkaniu ze społecznością Sektora 3.0, opowiada o tym, jak zmienia się rola sieci wśród młodego pokolenia i jak szukać zdrowego balansu w codziennym korzystaniu z nowych technologii. Zapraszamy!

W rozmowie poruszamy następujące tematy:

  • 00:00 Wprowadzenie
  • 01:04 Jak dzieci, dorośli i seniorzy korzystają dziś z sieci?
  • 06:52 Jakie rady nt. higieny cyfrowej dr Dębski dałby rodzicom, dzieciom, edukatorom, społecznikom i badaczom?
  • 13:22 Jak szukać balansu i wartościowych alternatyw dla technologii w codziennym życiu?
  • 18:30 Zakończenie

 

Cyfrowa higiena – wkrótce kolejne artykuły

Rozmową z dr Maciejem Dębskim rozpoczynamy na blogu cykl materiałów nt. cyfrowej higieny. Już w najbliższych tygodniach przeczytacie kolejne artykuły, które pomogą Wam poukładać swoje relacje z telefonem i nie tylko. Jeśli nie chcesz przegapić nowości na blogu, koniecznie zapisz się do Newslettera Sektor 3.0.

[FM_form id=”6″]

 

Najchętniej czytane artykuły dotykające tematu higieny cyfrowej:

 

dr Maciej Dębski dr Maciej Dębski: socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli. W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym.

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: