Technologie pewnym krokiem weszły w najgłębsze zakamarki naszego życia. Dla wielu stanowią dziś przepustkę do wykonywania pracy, nauki i podtrzymywania relacji z bliskimi. Ostatni rok dobitnie pokazał nam, jak bardzo nasza codzienność zależy od urządzeń elektronicznych i internetowego łącza. W tym kontekście, refleksja nt. zdrowego korzystania z dobrodziejstw sieci, wydaje być ważniejsza niż kiedykolwiek. O tym, jak dbać o cyfrową higienę, zapytaliśmy dr. Macieja Dębskiego.
Na świecie jest dziś więcej użytkowników Internetu niż pasty i szczoteczki do zębów. Średnio przebywamy w sieci ponad 6 godzin dziennie – tyle samo czasu poświęcamy tygodniowo swoim związkom – mówił podczas LIVE Sektor 3.0 dr Maciej Dębski. W rozmowie, którą mieliśmy okazję przeprowadzić tuż po spotkaniu ze społecznością Sektora 3.0, opowiada o tym, jak zmienia się rola sieci wśród młodego pokolenia i jak szukać zdrowego balansu w codziennym korzystaniu z nowych technologii. Zapraszamy!
W rozmowie poruszamy następujące tematy:
- 00:00 Wprowadzenie
- 01:04 Jak dzieci, dorośli i seniorzy korzystają dziś z sieci?
- 06:52 Jakie rady nt. higieny cyfrowej dr Dębski dałby rodzicom, dzieciom, edukatorom, społecznikom i badaczom?
- 13:22 Jak szukać balansu i wartościowych alternatyw dla technologii w codziennym życiu?
- 18:30 Zakończenie
Najchętniej czytane artykuły dotykające tematu higieny cyfrowej:
- Trzy dobre rady nt. cyfrowej higieny – zapanuj nad swoim telefonem
- Pułapki myślenia o danych w sieci
- Zaprzęgnij smartfon do pracy – aplikacje wspierające budowanie nawyków
- Czy odrabianie lekcji z telefonem to dobry pomysł?
dr Maciej Dębski: socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli. W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym.