Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zrozumieć sztuczną inteligencję. Wystąpienie Kristiny Maurer w ramach projektu ART + DESIGN + SCIENCE.

NOSPR-25102019-DG-20-of-41[1]
Spis treści

Czym jest sztuczna inteligencja? Czym różni się od inteligencji naturalnej? Jak maszyny „myślą”, w jaki sposób się „uczą”, oraz co odróżnia ludzkie rozumowanie od maszynowego? O tym można było posłuchać w trakcie wystąpienia Kristiny Maurer, producentki i kuratorki wystawy „Understanding AI” z austriackiego muzeum Ars Electronica w Linz, w ramach pilotażu programu rezydencji naukowo-artystycznej ART + DESIGN + SCIENCE realizowanego przez Science Now.


Ars Electronica to jedno z najnowocześniejszych muzeów, które zajmuje się tematami związanymi z nowymi technologiami. Zbudowany w 2009 roku obiekt nazywany „Muzeum przyszłości”, podejmuje w ramach swoich wystaw technologicznych najciekawsze zagadnienia związane z wyzwaniami przyszłości. W miniony piątek Kristina Maurer, w ramach pilotażowej edycji programu ART + DESIGN + SCIENCE (ADS), opowiadała o tym, w jaki sposób poznaje otaczający ją świat, jakie są kierunki rozwoju sztucznej inteligencji i jak stworzyć angażującą i prowokującą do myślenia ekspozycję na jej temat.

Producentka z centrum Ars Electronica relacjonowała, co można zobaczyć w ramach wystawy „Understanding AI”. Czym są deep fake’i i jak działają, skąd AI wie, z jakim obiektem na do czynienia, jak dobrze działał generator konwersacji stworzony przez specjalistów z OpenAI (aż musiał zostać wyłączony), w jaki sposób zwierzęta i ludzie postrzegają świat – o tym wszystkim można było posłuchać ze sceny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w ramach projektu Science Now.

 

„Chcemy dać podstawowe wyobrażenie odbiorcom o tym, czym jest sztuczna inteligencja, w jaki sposób jest obecnie stosowana i co może zrobić. Zmiana społeczna dzięki sztucznej inteligencji jest już w pełnym rozkwicie. Aby móc się w tym zorientować, konieczne jest podstawowe zrozumienie tej technologii.”

– mówiła Kristina Maurer, odpowiedzialna za wystawę.

Wystawę można oglądać w austriackim muzeum w ramach ekspozycji stałej. Jeżeli interesuje Was połączenie sztucznej inteligencji i sztuki, jest to punkt obowiązkowy na artystycznej mapie Europy. „Understanding AI” pomoże rozjaśnić zagadki sztucznej inteligencji, pokazać kierunki jej rozwoju, a także podpowie w jaki sposób połączyć nowe technologie ze sztuką ciekawą dla ludzi. Pozycja obowiązkowa dla czułych entuzjastów nowych technologii.

Fot. Dominik Gajda

Kristina Maurer jest producentką i projektantką wystaw w Centrum Ars Electronica. Jest odpowiedzialna za realizację ekspozycji we współpracy z dyrektorem artystycznym, działem edukacji oraz mediacji kulturowej, a także projektantami wystaw i architektami. Produkuje wystawy wspólnie z uniwersytetami i instytucjami naukowymi, takimi jak: Europejska Agencja Kosmiczna, Tangible Media Group z MIT Media Lab czy Uniwersytet Sztuki w Linzu. Ściśle współpracuje z artystami, którzy działają na styku sztuki, nauki i techniki.

Wykład otwarty zorganizowany został w ramach pilotażu programu rezydencji naukowo-artystycznej ART + DESIGN + SCIENCE, realizowanego przez Science Now wraz z partnerami. Gospodarzem wydarzenia i partnerem programu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Pilotaż programu dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: