Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zamiana mowy w tekst. Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu

Zamiana mowy w tekst. Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu
Spis treści

Każdy, kto wykonuje żmudne lub powtarzalne czynności, z otwartymi ramionami wita nowe rozwiązania technologiczne. Zwłaszcza takie, które mogą pomóc w przyspieszeniu pracy lub wykonać ją za nas. Zamiana mowy w tekst brzmi jak zaklęcie, ale do tej pory była po prostu orką na klawiaturze. Każdy, kto miał „okazję” do takiej pracy, wie, że transkrypcja jednej minuty trwa o wiele więcej niż 60 sekund. Mamy dobrą informację: era ręcznego spisywania treści mówionych już się skończyła!

Najpierw nagranie, potem zamiana mowy w tekst

Rozwiązania, które zaprezentujemy, będą opierały się na zarejestrowanej ścieżce audio. Nagranie możemy wykonać nawet dyktafonem w telefonie, możemy też pobrać dźwięk z filmu – musi być czytelny i zrozumiały. Dwie możliwości będą opierały się na dyktowaniu, ale ich zastosowanie będzie też zależało od naszej kreatywności. Co więcej, pokażemy, że transkrypcja online za darmo jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki niej łatwiej przygotujemy notatki, wywiady czy artykuły.

Good Tape – narzędzie do transkrypcj

Zamiana mowy w tekst. Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu

To idealny przykład narzędzia, które wkroczyło do Internetu we właściwym momencie. Korzysta z AI, aby tłumaczyć nasze nagrania i robi to dobrze – potwierdzamy, ponieważ zostało przez nas sprawdzone w bojach. W wersji bezpłatnej (po założeniu konta) możemy wykorzystać je do spisania 3 nagrań miesięcznie. Nie mogą jednak one przekraczać 90 minut. Czas oczekiwania na tekst różni się w zależności od długości przesłanej ścieżki. Aby uzyskać więcej transkrypcji i pamięci masowej oraz zminimalizować czas oczekiwania, można oczywiście zapłacić za subskrypcję, ale wersja bezpłatna może nam wystarczyć w zupełności.

Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu

Duńskie narzędzie po prostu robi swoją robotę. Zamiana mowy w tekst następuje automatycznie. Przeciągamy plik dźwiękowy, wybieramy język (narzędzie może też zidentyfikować go za nas) i czekamy. Po czasie oczekiwania możemy pobrać tekst w trzech wersjach w plikach txt. Z kodami czasowymi, bez kodów (ściana tekstu) lub jako napisy (srt). Nasze teksty po automatycznej transkrypcji trafiają do archiwum, które znajduje się w menu po lewej stronie. To tyle!

Riverside.fm – zamień dźwięk i film w tekst

Zamiana mowy w tekst. Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu

Kolejne narzędzie to część składowa Riverside.fm, która jest dostępna bez logowania. Również to rozwiązanie nie jest bardzo skomplikowane. Przeciągamy plik, upuszczamy i już. Czas oczekiwania może być dłuższy niż w przypadku Good Tape, w praktyce więc to narzędzie może sprawdzać się lepiej w krótszych fragmentach. To funkcja, którą wykorzystuje także sam Riverside, o którym więcej możecie przeczytać i usłyszeć tutaj.

Transkrypcja automatyczna w Riverside działa także na telefonie. Możemy wybrać z biblioteki naszego smartfona nagranie lub nagrać je z marszu. Możemy także załadować wideo, z którego zostanie pobrany i spisany dźwięk — to może być istotna przewaga nad przykładem powyższym.

Word i Google Docs – zamień mowę w tekst dzięki funkcji dyktowania tekstu

Zamiana mowy w tekst. Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu

Ten akapit został podyktowany w całości głosem. Używam do tego funkcji dyktafonu w Wordzie online. Musimy pamiętać o tym, aby dać aplikacji dostęp do naszego mikrofonu i w ustawieniach wybrać język polski. Po podyktowaniu tekstu, trzeba go jeszcze oczywiście uważnie sprawdzić i poprawić. Czy to narzędzie jest w 100 procentach niezawodne? Nie. Ale może znacząco przyspieszyć naszą pracę. Dyktafon znajdziemy w zakładce „narzędzia główne” po prawej stronie. Word zapewnia także obszerną zakładkę z odpowiedziami na pytania.

Automatyczna transkrypcja i triki w edytorach tekstu

Pisanie głosowe jest także dostępne w Google Docs. Znajdziemy je w zakładce „Narzędzia”. Ta wersja wydaje się być nieco bardziej precyzyjna niż Word, ale nadal zdarzają się w niej potknięcia. Google Docs może łatwo zamienić się w Google Dogs. Tych narzędzi i funkcji możemy używać, jeśli sami chcemy coś przedyktować (zakładamy słuchawki i powtarzamy) lub zrobić szybkie notatki.

Sztuczka — zamiana mowy w tekst jeszcze sprawniej

Jeśli zależy Wam na szybkim spisaniu bezpośrednio do Worda lub Google Doca tego, co macie nagrane, możecie przeprowadzić eksperyment. Wystarczy włączyć funkcję zamiany mowy w tekst w wybranym rozwiązaniu i na komputerze uruchomić plik z nagraniem. Wówczas funkcja spisywania potraktuje to jako mowę i przepisze do dokumentu całą zawartość. Pamiętajcie jednak, że zawsze po naszej stronie pozostaje korekta stylistyczna i merytoryczna.

Przeczytaj także

(Podcast) Bo treść jest najważniejsza. Jak tworzyć angażujące wideo?
(Wideo) Nigdy więcej błędów w tekście dzięki LanguageTool
(Artykuł) Uwolnij supermoce swojej przeglądarki. 22 wtyczki do Google Chrome

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.