Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wideokartka świąteczna – podpowiadamy najlepsze narzędzia

mat[1]
Spis treści

Życzenia świąteczne można przekazać na wiele sposobów: wykonując grafikę, montując krótki film ze zdjęć czy nagrywając dedykowane wideo. Konwencja życzeń świątecznych jest na tyle luźna, że nic nie krępuje naszej kreatywności. Podpowiadamy na jakie narzędzia można postawić podczas naszych świątecznych życzeń.

Canva + Quik
W poszukiwaniu narzędzi, które pomogłyby stworzyć unikatową kartkę świąteczną, postanowiliśmy zapytać ekspertów z organizacji Wzmacniacz. Oto wybór Michała Serwińskiego ze Wzmacniacza – Do przygotowania estetycznej wideokartki, w sposób sprawny i prosty, wykorzystałbym dwa bezpłatne narzędzia. Najpierw w programie Canva przygotowałbym grafiki w oparciu o jeden z świątecznych szablonów i własne zdjęcia. Następnie w aplikacji Quik zmontowałbym z nich film dopasowując muzykę i jeden z motywów animacji z archiwum narzędzia.

Canva to znakomite narzędzie, które dzięki specjalnie przygotowanym elementom graficznym pozwala poszaleć osobom, które nie są mistrzami Photoshopa. W okolicach świąt, pojawiają się specjalne szablony kartek, które dzięki drobnym modyfikacjom nabierają personalnego charakteru.

Według rady Michała Serwińskeigo, na specjalnie przygotowany szablon następnie nakładamy zdjęcia naszej organizacji, a następnie wysyłamy je do aplikacji Quik. Quik to znakomite narzędzie do szybkiego montażu na telefonie komórkowym. Aplikacja daje bardzo szeroki wachlarz możliwości: automatyczne dopasowanie montażu do dźwięku, wybór sposobu cięć, dodawanie napisów, nigdy nie było tak proste. Zachęcamy wszystkich do spróbowania aplikacji, która może pomóc w odkryciu w sobie żyłki filmowca. Wszystko, jak na mobile przystało, dostępne za pośrednictwem kilku kliknięć.

Animoto
Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do obróbki wideo jest przeglądarkowy program Animoto. Program prosty w swojej konstrukcji, który służy do dynamicznego łączenia zdjęć w wideo-kolaż. Animoto umożliwia dodanie podstawowych elementów, z których powinien składać się każdy film: planszy początkowej w postaci loga organizacji, zdjęć wyświetlanych w określonej kolejności na wcześniej wybranym tle, muzyki i zakończenia w postaci tej samej planszy co na początku. Animoto łączy te elementy w całość nadając im odpowiedniej dynamiki.

Wykonanie całości jest rzeczywiście niezwykle proste, a efekt końcowy można osiągnąć w 15 minut, pod warunkiem, że wcześniej przygotujemy sobie zdjęcia, które chcemy wykorzystać. Oto efekt mojego “montażu”, do którego posłużyłem się przykładowymi zdjęciami, które znalazłem pod ręką. Jeżeli chcemy, aby nasza kartka była wyjątkowa, warto pomyśleć nad dedykowaną sesją specjalnie z okazji świąt. Ja wykorzystałem zdjęcia z tegorocznych wydarzeń organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Niestety praca z Animoto brzmi zbyt pięknie i prosto, żeby nie było w niej ukrytego haczyka. Animoto od pewnego czasu przeszło na płatny model i właśnie z tego powodu widoczne są znaki wodne w rogach mojego filmu. Żeby je usunąć potrzebne będzie konto premium, które do najtańszych nie należy. Cennik Animoto można znaleźć pod tym linkiem, najtańszy plan premium zaczyna się od 8 dolarów miesięcznie.

Montaż w Windows Movie Maker
Skoro już poruszyliśmy temat montażu warto wspomnieć o programach do łączenia klipów filmowych dających większą swobodę twórcom. Windows Movie Maker to propozycja, od której zaczynał chyba każdy amator montażu. Program w pełni darmowy i dość łatwy w nauce. Pod tym linkiem znajdziecie obszerny kurs, który krok po kroku wytłumaczy jak korzystać z programu Microsoftu.

Alternatywą dla Windows Movie Maker jest, również darmowy, DaVinci Resolve. Jest to program jednak znacznie bardziej zaawansowany, trudniejszy do nauki, a także bardziej obciążający dla komputerów.

Muzyka
Poznaliśmy już w jaki sposób wykonać graficzną oprawę naszej wideo-kartki, wiemy z jakich narzędzi skorzystać w montażu, pozostaje jeszcze wybór muzyki. Wbrew pozorom może to być najtrudniejszy element. O ile w sieci można znaleźć wiele darmowych kawałków muzycznych do dowolnego wykorzystania, o tyle zawężenie pola do świątecznych utworów zaczyna robić się problematyczne. Szybkie przeszukiwanie sieci sprowadza nas do dwóch wyborów na stronie http://freemusicarchive.org można znaleźć utwory, których autorzy zrzekli się praw autorskich. Baza muzyczna zamieszczona na wspomnianej stronie, powinna zaspokoić podstawowe potrzeby wideo-amatora.

Bez dwóch zdań najciekawszą kartką świąteczną będzie taka okraszona specjalnie przygotowanymi zdjęciami. Jeżeli jednak nie znajdziemy czasu na specjalną sesję zdjęciową z Rudolfem, dekorowaniem choinki i pakowaniem prezentów w naszej fundacji, odpowiednia muzyka i graficzne smaczki, powinny wystarczyć do nadania świątecznej atmosfery.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.