Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Muzyka do pracy. Gdzie szukać dźwięków wspierających skupienie?

Muzyka do pracy. Gdzie szukać dźwięków wspierających skupienie?
Spis treści

Muzyka może pomóc nam w wykonywaniu zadań. Nauka na egzamin, prowadzenie samochodu czy czytanie książki? Wiele osób twierdzi, że muzyka w tle pomaga im się skupić. A co gdyby spróbować innego podejścia? Niektórzy preferują bowiem odpowiedni szum lub odgłosy natury. Oto kilka porad i miejsc, w których znajdziesz muzykę i dźwięki, pomocne w skupieniu się.

Dwa systemy uwagi

Instynktownie wyczuwamy, że skupianie się na dwóch rzeczach równocześnie powinno zmniejszyć poziom koncentracji. Jednak na wiele osób działa to odwrotnie, a nawet ma efekt dodatni. Jeśli chodzi o uwagę, nasz mózg nie ewoluował do przyswajania abstrakcyjnych informacji ani do długotrwałego skupiania się na jednej rzeczy. Mamy dwa systemy uwagi: świadomy i nieświadomy. Ten drugi działa szybciej i jest bardziej podstawowy. Skupia się na tym, co mogłoby być ważne w naszym otoczeniu.

Muzyka do pracy skuteczniejsza od ciszy

Podczas pracy w biurze lub w domu, kiedy skupiasz się na zadaniu, nawet drobne dźwięki, mogą stać się irytujące. Muzyka w takiej sytuacji efektywnie neutralizuje zdolność nieświadomego systemu uwagi do rozpraszania nas. Rodzaj muzyki również jest ważny. Nie chodzi tylko o muzykę, którą lubisz. Kompozycje bez słów będą zwykle bardziej efektywne, wiele osób optuje za muzyką do pracy z gier komputerowych (która często jest komponowana właśnie w celu wciągnięcia i zapewnienia ciągłej uwagi gracza lub graczki). Podobnie działa muzyka klasyczna.

Dźwięki binauralne na sen

Dźwięki binauralne to percepcja dźwięku tworzona przez twój mózg. Jeśli słuchasz dwóch tonów, każdego o innej częstotliwości i w innym uchu, twój mózg tworzy dodatkowy, słyszalny ton. Ten trzeci ton różnicy między częstotliwościami nazywa się dźwiękiem binauralnym. Różne odmiany (czyli częstotliwości) mogą pomóc w zasypianiu, skupieniu, obniżaniu poziomu stresu. O tym, jak różne częstotliwości wpływają na różne aktywności możesz przeczytać więcej na stronach The Sleep Foundation. 

Muzyka do pracy. Gdzie szukać dźwięków wspierających skupienie?
www.sleepfoundation.org

Biały szum

Od lat prowadzi się również wiele eksperymentów nad rodzajami “hałasu w tle”. To biały szum i rożowy szum (ang. white noise i pink noise), które mają zminimalizować rozproszenia i zwiększyć produktywność. Badania skuteczności szumu i dźwięków binauralnych, jako narzędzia poprawy koncentracji i snu, wskazują na pozytywne, ale często niewielkie efekty. Mimo to wiele osób preferuje je od muzyki (i zupełnej ciszy). Warto spróbować kilku rodzajów muzyki, szumów i dźwięków natury, aby sprawdzić, co pomoże Tobie najbardziej.

Moodil

To połączone pomysły na słuchanie dźwięków natury jako szumu w tle. Mamy tu do wyboru kilkanaście rodzajów odgłosów (jak burza, deszcz, las, szum wody, odgłosy ptaków, wiatr, kawiarnia, ludzkie kroki). Możemy je uruchamiać w tym samym czasie, tworząc tym samym własną kompozycję. Niektóre z nich możemy dodatkowo modyfikować (np. wybrać jeden z kilku języków słyszanych w kawiarni czy natężenie deszczu). Moodil jest darmową odpowiedzią na narzędzie Noisli, które oferuje jeszcze większy wybór dźwięków tła, ale od jakiegoś czasu jest dostępne bezpłatnie tylko na sesję trwającą 1,5 godziny.

Noizer

Strona bardzo podobna do Moodil i Noisli, na której możemy skomponować z dźwięków nautry, odgłosów miasta, różnego rodzaju pojazdów, odpowiedni dla nas szum tła.

Earth.fm

Niekomercyjne, darmowe repozytorium ponad 700, immersyjnych dźwięków natury z całego świata. W poszukiwaniu dźwięków możemy przeszukiwać mapę świata. Po utworzeniu konta otrzymujemy możliwość tworzenia playlist z naszymi ulubionymi dźwiękowymi krajobrazami.

Muzyka do pracy. Gdzie szukać dźwięków wspierających skupienie?

Mubert

To narzędzie generatywnej sztucznej inteligencji, które potrafi znacznie więcej niż tylko tworzyć muzykę sprzyjającą skupieniu. W odróżnieniu od reszty pozycji na tej liście, Mubert to aplikacja mobilna, dostępna na iOS i Android. Mubert gra wygenerowaną muzykę relaksacyjną, na sen czy do ćwiczeń. Możemy wybierać spośród wielu stylów muzycznych (jak cyberpunk, eksperymentalna, o różnym tempie do sportu) i uczyć AI, jakie fragmenty podobają nam się bardziej (Loop) lub zmniejszać i zwiększać intensywność. Narzędzia AI od Mubert dostępne na stronie skierowane są również do twórców i twórczyń. Możemy tu również wygenerować nowe utwory dopasowane do naszych potrzeb (np. podkład muzyczny podkastu).

Binaural Beat Generator

To prosty generator dźwięków w różnych częstotliwościach, którym  możemy sterować ręcznie lub wybrać jedno z kilkunastu gotowych ustawień. Jeśli dźwięków binauralnych używamy np. do medytacji lub pomocy w krótkiej drzemce, możemy również ustawić timer, ile mają trwać lub dodać medytacyjny gong w odpowiednich odstępach czasu.

Brain.fm

To jedyne na liście narzędzie, które dostępne jest bez wersji darmowej. Strona i aplikacje mobilne oferują kilka odmian muzyki w tle opartej o dźwięki nagrywane binauralnie.

Muzyka do pracy na YouTube

Pisząc o muzyce do pracy i ogromnych zasobach nie możemy zapomnieć o składankach lub długich nagraniach na YouTube. Takie hasła jak „Deep Work” czy „Work Music” pozwolą znaleźć coś dla każdego. Muzykę instrumentalną, ilustracyjną lub (wspomnianą wcześniej) ścieżkę dźwiękową z gier lub nimi inspirowaną. Teraz wystarczy wybrać jedną z zaproponowanych opcji i testować, jaka muzyka do pracy (lub jakie dźwięki) najbardziej nam odpowiadają.

Zapoznaj się także:

(PODCAST) O pierwszym kroku w produktywność osobistą
(ARTYKUŁ) Jak się efektywnie uczyć? Przydatne techniki i narzędzia
(WIDEO) Skuteczne wdrażanie technologii w organizacji

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.