Ułatwienia dostępu

Logo Sektor 3.0
BLOG
higiena cyfrowa

Jak zapanować nad czasem spędzanym w sieci? dr Maciej Dębski o cyfrowej higienie

Spis treści

Technologie pewnym krokiem weszły w najgłębsze zakamarki naszego życia. Dla wielu stanowią dziś przepustkę do wykonywania pracy, nauki i podtrzymywania relacji z bliskimi. Ostatni rok dobitnie pokazał nam, jak bardzo nasza codzienność zależy od urządzeń elektronicznych i internetowego łącza. W tym kontekście, refleksja nt. zdrowego korzystania z dobrodziejstw sieci, wydaje być ważniejsza niż kiedykolwiek. O tym, jak dbać o cyfrową higienę, zapytaliśmy dr Macieja Dębskiego.

Na świecie jest dziś więcej użytkowników Internetu niż pasty i szczoteczki do zębów. Średnio przebywamy w sieci ponad 6 godzin dziennie – tyle samo czasu poświęcamy tygodniowo swoim związkom – mówił podczas LIVE Sektor 3.0 dr Maciej Dębski. W rozmowie, którą mieliśmy okazję przeprowadzić tuż po spotkaniu ze społecznością Sektora 3.0, opowiada o tym, jak zmienia się rola sieci wśród młodego pokolenia i jak szukać zdrowego balansu w codziennym korzystaniu z nowych technologii. Zapraszamy!

W rozmowie poruszamy następujące tematy:

 • 00:00 Wprowadzenie
 • 01:04 Jak dzieci, dorośli i seniorzy korzystają dziś z sieci?
 • 06:52 Jakie rady nt. higieny cyfrowej dr Dębski dałby rodzicom, dzieciom, edukatorom, społecznikom i badaczom?
 • 13:22 Jak szukać balansu i wartościowych alternatyw dla technologii w codziennym życiu?
 • 18:30 Zakończenie

 

Cyfrowa higiena – wkrótce kolejne artykuły

Rozmową z dr Maciejem Dębskim rozpoczynamy na blogu cykl materiałów nt. cyfrowej higieny. Już w najbliższych tygodniach przeczytacie kolejne artykuły, które pomogą Wam poukładać swoje relacje z telefonem i nie tylko. Jeśli nie chcesz przegapić nowości na blogu, koniecznie zapisz się do Newslettera Sektor 3.0.

 

Najchętniej czytane artykuły dotykające tematu higieny cyfrowej:

 

dr Maciej Dębskidr Maciej Dębski: socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli. W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym.

 

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AUTOR WPISU
 • Technologie
 • Technologie
6 aplikacji wspierających odpoczynek i rozwój. Dobre praktyki zespołu Sektor 3.0
 • Edukacja i praca
O skutecznej komunikacji
 • Komunikacja i marketing
O higienie cyfrowej dla każdego
 • Technologie
Nie przegap szansy na zaangażowanie! FOMO w NGO
 • Komunikacja i marketing
NEWSLETTER

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

NEWSLETTER