Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Warsztat fundraisera, czyli gdzie uczyć się fundraisingu?

blog-sektor30gry-teren
Spis treści

Dynamiczny rozwój i profesjonalizację fundraisingu w Polsce obserwujemy dopiero od dekady. Trudno się więc dziwić, że gdy na zachodzie – w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych – kierunki studiów związane z pozyskiwaniem funduszy dostępne są na uczelniach wyższych, u nas edukacja w tym zakresie zapewniana jest przede wszystkim przez organizacje społeczne. W Polsce brakuje profesjonalnych ścieżek rozwoju dla fundraiserów i fundraiserek. Na szczęście istnieje wiele źródeł lokalnych i zagranicznych, dzięki którym możemy wzmacniać naszą wiedzę oraz kompetencje fundraisingowe. I to nieodpłatnie! Poznasz je w tym artykule.

Fundraising i marketing w działaniach społecznych. Subskrybuj!

Dostępność know-how fundraisingowego rośnie wraz ze znajomością języka angielskiego, ale różnorodność i jakość oferty w języku polskim też jest coraz lepsza. W artykule zebrałam zarówno bardziej kompleksowe i angażujące programy szkoleniowe, oferowane przez organizacje społeczne, kursy dostępne online, jak i platformy czy blogi z praktycznymi treściami poradnikowymi. W większości jest to oferta darmowa, choć znajdą się w niej materiały dostępne za (niewielką zwykle) opłatą. 

Darmowe szkolenia i kursy online

Jak to zwykle bywa na blogu Sektora 3.0, zaczniemy od potencjału nowych technologii, czyli narzędzi e-learningowych. Dzięki nim możemy korzystać z oferty organizacji i instytucji z całego świata, w tym zagranicznych uczelni, nie ruszając się z domu.

NonprofitReady

NonprofitReady to platforma, która powstała z inicjatywy Fundacji Cornerstone OnDemand. Oferuje ona ponad 500 darmowych, przygotowanych przez ekspertów kursów online i programów certyfikacji dla profesjonalistów z sektora non-profit oraz wolontariuszy, w tym ofertę edukacyjną w zakresie fundraisingu. Aby korzystać NonprofitReady, wystarczy założyć darmowe konto, wybrać kurs i rozpocząć naukę.

NonprofitReady

Źródło: www.nonprofitready.org

Kursodrom FAOO

Kursodrom.pl to platforma e-learningowa z darmowym dostępem do zasobów edukacyjnych, związanych z zarządzaniem i codzienną działalnością organizacji pozarządowych, tworzona przez Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich. W bazie znajdziesz bogatą ofertę szkoleniową w zakresie fundraisingu (aż 75 kursów) – począwszy od krótkich samouczków, poprzez webinary i nagrania ze szkoleń stacjonarnych aż po kursy online. Aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy zarejestrować się na platformie. 

Kursy oferowane przez zagraniczne uczelnie

Kursy i szkolenia fundraisingowe znajdziesz także na popularnych platformach e-learningowych takich jak Coursera, Udemy czy Future Learn, a do niektórych z nich zyskasz dostęp zupełnie za darmo. Zachęcam Cię do sprawdzania oferty uczelni zagranicznych, które nierzadko udostępniają na tych portalach bezpłatne dema szkoleniowe lub pełne kursy. Należą do nich dwa programy edukacyjne, które przedstawiam poniżej. 

  1. How to Fundraise: A Guide to Fundraising for Non-Fundraisers (University of Kent) – darmowy kurs dostępny na platformie Future Learn, obejmujący teoretyczne podstawy fundraisingu i praktyczne zadania, prowadzony przez ekspertów Centre for Philanthropy University of Kent w Wielkiej Brytanii. Kurs trwa trzy tygodnie. Dzięki dyskusjom na forum zyskujesz także możliwość poznania społeczniczek i społeczników z całego świata. How to Fundraise: A Guide to Fundraising for Non-Fundraisers (University of Kent) Źródło: www.futurelearn.com
  2. Giving 2.0: The MOOC (Stanford University) – darmowy kurs dostępny na platformie Coursera, obejmujący zagadnienia z zakresu strategicznej filantropii. Dostarcza wiedzy i umiejętności przydatnych wszystkim osobom zajmującym się pozyskiwaniem funduszy, a w szczególności uczy języka filantropii
    i myślenia o potrzebach darczyńców i darczyńczyń.

E-Learning Sektor 3.0

E-learning jest jedną z najnowszych inicjatyw realizowanych w ramach programów Sektor 3.0 i My Digital Life. Zapewnia ona dostęp do bezpłatnej bazy szkoleń online w zakresie nowych technologii, przydatnych w działalności organizacji społecznych. Tematy aktualnie dostępnych kursów obejmują między innymi komunikację – jedną z podstaw fundraisingu. E-learning jest stale rozwijany i uzupełniany o kolejne szkolenia, dlatego warto śledzić media społecznościowe Sektora 3.0 i dołączyć do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami.

Programy szkoleniowe tworzone przez organizacje społeczne 

Jeśli myślisz o kompleksowym rozwoju w zakresie pozyskiwania funduszy, polecam Ci przyjrzeć się ofercie edukacyjnej Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich, która przez wiele lat organizowała bezpłatną Szkołę Fundraisingu FAOO (dziś dostępną jako „szkoła na zamówienie”), a od niedawna także Zieloną Szkołę  Fundraisingu FAOO, dedykowaną organizacjom, działającym na rzecz ochrony przyrody, zlokalizowanym poza dużymi ośrodkami miejskimi. Poza powyższymi programami zachęcam Cię także do obserwowania oferty darmowych szkoleń, seminariów i webinarów FAOO, dotyczących zazwyczaj konkretnych, specjalistycznych tematów np. fundraisingu major donor czy nowych technologii w fundraisingu. 

Ciekawe webinary i spotkania w zakresie fundraisingu organizowane są przez portal organizacji pozarządowych ngo.pl. Archiwalne materiały zebrane są na YouTube w playliście „Jak prowadzić fundraising w ngo?”. W sklepie ngo.pl dostępny jest natomiast Pakiet o fundraisingu w NGO, na który składa się kurs „Jak zacząć zbierać pieniądze dla NGO” oraz poradnik PDF „Narzędzia fundraisingu w Polsce”, autorstwa fundraiserki Marii Olszewskiej. Ten drugi można kupić także osobno tu

Strony i blogi nt. fundraisingu, które warto śledzić

Książki fundraisingowe nie należą do najtańszych, szczególnie, że większość z nich trzeba sprowadzać z zagranicy. Na szczęście jest wiele stron i blogów, na których możemy znaleźć wartościowe materiały, w tym artykuły światowej sławy ekspertów i ekspertek, takich jak Ken Burnett, Bernard Ross czy Beth Kanter.

101fundraising

101fundraising to blog na temat pozyskiwania funduszy – pisany przez fundraiserów i fundraiserki dla fundraiserów i fundraiserek. Eksperci i ekspertki z całego świata dzielą się na nim swoją wiedzą i doświadczeniem, zarówno w formie bardziej analitycznych artykułów, jak i krótkich poradnikowych tekstów. Wszystkie treści dostępne są za darmo. 

Beth’s Blog 

Beth Kanter jest uznaną ekspertką, liderką opinii i autorką książek w zakresie transformacji cyfrowej oraz dobrostanu pracowniczego w organizacjach non-profit. Na swoim blogu Beth’s Blog publikuje treści związane z wykorzystaniem nowych technologii w działalności społecznej, fundraisingiem czy wypaleniem aktywistycznym. 

Beth Kanter blog

Źródło: bethkanter.org/beths-blog

Big Duck Insights

Bick Duck jest spółdzielnią wspierającą organizacje społeczne w komunikacji. Jej eksperci tworzą treści edukacyjne, które udostępniają w formie artykułów, ebooków, podcastów czy materiałów wideo. Wszystko to znajdziesz na stronie internetowej Big Duck.

Blog FaniMani.pl

FaniMani.pl to pierwszy w Polsce serwis, który umożliwia bezpłatne wsparcie organizacji społecznych poprzez zakupy w internecie. Eksperci i ekspertki FaniMani dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na blogu FaniMani.pl.

Inne zagraniczne strony i blogi:

Inne polskie strony i blogi:

Wiarygodne badania i dane fundraisingowe

Dobry fundraising nie może istnieć bez analizy danych – w szczególności wewnętrznych danych naszej organizacji, ale też wyników zewnętrznych badań dotyczących finansowania podmiotów non profit, ich otoczenia społecznego, uwarunkowań prawnych czy zachowań darczyńców i darczyńczyń.  

Poszukując wiarygodnych danych fundraisingowych, warto zajrzeć do raportów i opracowań następujących instytucji: 

Wykres World Giving Index 2022. A global view of giving trends

Źródło: World Giving Index 2022. A global view of giving trends

Formalna ścieżka edukacji fundraisingowej 

Choć możliwości formalnej edukacji fundraisingowej są w Polsce mocno ograniczone, to warto w tym kontekście wspomnieć o Zawodowym Kursie Fundraisera CFR organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu. Jest to 4-miesięczne płatne szkolenie, oparte na międzynarodowych standardach i przygotowane według zaleceń Europejskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Szkolenie to umożliwia zdobycie Europejskiego Certyfikatu Fundraisingu.

Nie zapominaj o wymianie wiedzy i doświadczeń

Mam nadzieję, że powyższy przegląd szkoleń, kursów, blogów i badań pokazał Ci, że istnieje wiele możliwości wzmacniania swojej wiedzy i kompetencji fundraisingowych, bezpłatnie lub niewielkim kosztem finansowym. Liczę, że Ty także znajdziesz coś dla siebie. 

Nie zapominaj jednak o potencjale, jaki niesie za sobą wymiana wiedzy i doświadczeń z innymi. Zalety społecznego uczenia się znane są od dawna. Uczenie się poprzez obserwację, modelowanie, wspólne rozwiązywanie problemów i korzystanie z know-how bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek jest też nieodłącznym elementem ścieżki rozwoju każdej osoby zajmującej się pozyskiwaniem funduszy.

To dlatego warto uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, seminariach czy konferencjach, takich jak CEE Fundraising Conference czy Międzynarodowa Konferencja Fundraisingu, a także dzielić się wyzwaniami i dobrymi praktykami online, na przykład w grupach na Facebooku. Oto kilka grup, na które warto zwrócić uwagę: Coraz Lepsze NGO, Grupa mastermind Mirelli dla fundraiserek i fundraiserów czy Fundraiserzy FaniMani.

Czytaj także

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: