Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Gadżety technologiczne, które przydadzą się na wakacjach

dron-wakacje[1]
Spis treści

Właśnie skończył się rok szkolny, dla wielu z nas wakacje nabierają realnego wymiaru. Technologia stała się integralną częścią naszego życia, ciężko dziwić się więc, że gadżety technologiczne podróżują z nami pod namioty czy do domku nad jeziorem. Podpowiadamy, które z nich znakomicie zdadzą egzamin w terenie i sprawią, że ani przez chwilę nie będziemy się nudzić z dala od cywilizacji.

Powerbank

Xiaomi Mi Power Bank 2S 10000 mAh
Xiaomi Mi Power Bank 2S 10000 mAh

Przebywanie na łonie natury często związane jest z ograniczonym dostępem do prądu. Z tego powodu dobrze być wyposażonym w powerbanka, który podładuje smartfona, a także inne urządzenia, jak chociażby latarki czy e-czytnik, które coraz częściej wyposażone są w gniazdo microUSB. Wybierając powerbanka przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność. Sugerowałbym nie rozważać propozycji o pojemności poniżej 6000 mAh, podczas gdy pełną swobodę powinno gwarantować urządzenie 10 000 mAh. Warto zwrócić uwagę czy powerbank ma na stałe zamontowane kable, co zapobiega ich zgubieniu, w ile gniazd do lądowania został wyposażony, a także z jakim natężeniem ładuje urządzenia. Niektóre powerbanki wyposażone są w opcję fastcharge/quickcharge, która dodatkowo przyspiesza ładowanie smartfonów, oczywiście jeżeli obsługują to rozwiązanie.

Kobo Aura H2O Edition 2
Kobo Aura H2O Edition 2

Wodoodporny e-book
Dla wielu z nas wakacje to czas, gdy nadrabiamy zaległości w lekturach. Są tacy, którzy twierdzą, że nic nie może się równać z uczuciem trzymania papierowej książki w ręku. Być może jest w tym ziarno prawdy, jednak znacznie bardziej przystaje ono do czytania w wygodnym zaciszu domowym, gdzie możemy w każdej chwili odłożyć książkę na stolik obok wygodnej kanapy. W terenie zdecydowanie bardziej egzamin zda eBook, który jest sprzętem dużo bardziej mobilnym. Na jego pokład bez problemu załadujemy domową biblioteczkę, bez obaw że zniszczymy książki nad wodą czy w piachu. Nowoczesne eBooki potrafią działać do kilkudziesięciu godzin korzystania. Warto jednak pamiętać, że w trakcie wakacji, z czytników będziemy korzystali na plażach i w okolicach wody. Warto w związku z tym zadbać o wersje z wbudowaną wodoodpornością. Wiele czytników już dzisiaj odpornych jest na wodę, w tym najnowsza wersja najpopularniejszego z nich – Kindla Paperwhite 4 generacji. Kupując eBooka warto również sprawdzić czy został wyposażony w podświetlanie ekranu, jeżeli zamierzamy nie rozstawać się z nim do czasu, aż zaskoczy nas zachód słońca na plaży.

Dron do materiałów wideo

Holy Stone HS700
Holy Stone HS700

Popularne powiedzenie mówi: nie ma Cię na fejsie, nie istniejesz. Idąc tym tokiem rozumowania można powiedzieć nie wrzuciłeś na niego zdjęć z wakacji, nigdzie nie wyjechałeś. Jeżeli należysz do ludzi, którzy lubią relacjonować swoje przygody z wycieczek, czy to za pośrednictwem mediów społecznościowych, czy po prostu w gronie najbliższych, dron to bez wątpienia gadżet, który sprawi, że twoje materiały będą zapierały dech w piersiach. Trudno o lepszy wstęp do filmu z wakacji niż uchwycenie panoramy okolicznej przyrody z wysokości kilkudziesięciu metrów nad ziemią.

Oczywiście latanie dronem nie należy do najprostszych, jednak kilka godzin treningów wystarczy, aby latać na tyle sprawnie, by nie stwarzać zagrożenia. Warto również zapoznać się z przepisami lotów dronem w regionie, w którym akurat się znajdujemy. Częste są przepisy uzależniające loty od masy drona.

Do niedawna dron z kamerą na pokładzie mógł kojarzyć się z wydatkiem czterocyfrowym. Obecnie bez problemu znajdziemy sprzęt poniżej 1000 zł, który charakteryzuje się przyzwoitymi parametrami lotu, a do tego wyposażony jest w kamerę rejestrującą materiały multimedialne, za które nie trzeba się wstydzić.

Głośniki bluetooth

JBP Flip 3

Dla tych, którzy wypoczynek na łonie natury i słuchanie świergotu ptaków, lubią urozmaicić sobie dźwiękami autorstwa Vivadiego, bez wątpienia z pomocą przychodzą głośniki bluetooth, które obecnie potrafią być niewiele większe od paczki zapałek. Oczywiście rozpiętość cenowa wynosić tutaj może od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych, jednak jeżeli mówimy o słuchaniu muzyki w warunkach polowych, każdy musi znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Tak samo jak w przypadku eBooka polecałym rozwiązanie wodoodporne. W internecie bez problemu znajdziemy propozycje zaczynające się od 100 zł, którym niestraszne przelotne burze i chlapanie wodą z jeziora.

Dwie aplikacje
Na koniec zostawiłem dwie aplikacje, które pomogą nam w planowaniu czasu wolnego na wakacjach. Ponieważ w trakcie urlopów raczej życzyłbym wszystkim odpoczynku od bombardowania powiadomieniami ze smartfona, wybrałem aplikacje, które pomogą nam spędzić aktywnie czas. Wiadomo, że na wczasach najważniejsza jest ładna pogoda i to, żeby nie zgubić się na szlaku. Od pewnego czasu dochodziły mnie słuchy o aplikacji pogodowej polecanej w środowisku żeglarskim. Pogoda jest kluczowa w sportach wodnych, przewidywanie warunków pogodowych jest kluczowe dla skutecznego i przyjemnego żeglowania. Windy to rozbudowana apka pogodowa z korygowanymi na bieżąco warunkami wietrznymi, mapą burz, temperaturą, ciśnieniem i innymi parametrami, które w przyrodzie lubią się gwałtownie zmieniać. Windy bardzo trafnie przewiduje pogodę krótkoterminową i w trakcie mojego kilkumiesięcznego korzystania jeszcze mnie nie zawiodło.

Druga aplikacja to rozbudowane mapy turystyczne. Kilkukrotnie próbowałem korzystać z Map Google podczas wędrówek pieszych w górach – mówiąc delikatnie, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mapy od Google źle obliczają czas podróży po górskich przełęczach, a tryb map offline nie jest dla mnie wystarczający. Z tego powodu postanowiłem spróbować,Locus Map i od tamtej pory nie wyobrażam sobie podróży bez nich. Planowanie tras wycieczek, wytyczania tras rowerowych, rozbudowana topografia terenu – wszystko to dostępne w trybie offline, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej pobierzemy mapy dla interesującego nas obszaru. Poniżej znajdziecie film, który pomoże postawić pierwsze kroki z Locus Maps.

https://www.youtube.com/watch?v=MDrb6wbtTVY

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.