Logo Sektor 3.0
BLOG

Fiszki na sterydach

Spis treści

Oto prawdziwa historia – w pewnej szkole nauczycielka języka obcego wymagała intensywnej nauki słówek – nawet kilkuset nazw zwierząt na jedną lekcję. Każdy uczeń w klasie robił sobie listy nowych wyrażeń i wkuwał je na pamięć, żeby zaliczać testy i kartkówki tydzień po tygodniu. Był wśród nich spryciarz, sfrustrowany ilością materiału i znudzony powtarzalnością zadań, który szukał sposobu, jak tu „zhakować” system – żeby się uczyć jak najmniejszym wysiłkiem albo przynajmniej z większą przyjemnością.

Brzmi znajomo? Jakbym widziała siebie i szeregi moich uczniów – nic ich bardziej nie odstręcza od nauki, niż rutyna i oderwanie od realnego kontekstu.

Opisany wyżej uczeń, to Andrew Sutherland – autor aplikacji Quizlet, który właśnie podczas lekcji francuskiego wpadł na pomysł napisania programu zastępującego tradycyjne fiszki. Dziś z jego narzędzia korzysta ponad 30 milionów użytkowników.

Znana metoda, uczenia się za pomocą karteczek z terminem do opanowania na jednej stronie i jego definicją na drugiej, w wersji papierowej ma nadal wielu zwolenników – uczymy się podczas przepisywania, a potem przekładając kartoniki z jednej kupki na drugą.

W wersji elektronicznej jest jednak znacznie ciekawiej. Programy do uczenia się z użyciem fiszek oferują mnóstwo dodatkowych funkcjonalności – oparte na złożonych algorytmach i krzywej zapominania analizują nasze postępy i organizują powtórki odpowiednich porcji materiału w optymalnych odstępach czasu, zamieniają żmudne ćwiczenia w zabawę, pozwalają zapraszać znajomych do rywalizacji – wszystko po to, żeby utrzymać motywację i pomóc się uczyć najefektywniej.

Oto kilka wypróbowanych programów, które ułatwiają uczenie się nie tylko języków obcych

Quizlet
Sprawdź czy potrafisz dopasować nazwiska i pseudonimy gwiazd muzyki rozrywkowej pod tym linkiem.
Jak Ci poszło? Podobał Ci się ten quiz? Zaproś do zabawy znajomych i porównajcie wyniki. Jeśli interesują Cię inne tematy, to znajdziesz coś dla siebie spośród ponad 200 milinów zestawów, jeśli nie, to szybko stworzysz swoje fiszki – wystarczy założyć bezpłatne konto.

Podstawowe funkcjonalności Quizletu, to tworzenie tradycyjnych fiszek wzbogaconych o możliwość dodawania zdjęcia z puli obrazów na wolnej licencji, odsłuchania wymowy oraz grupowanie fiszek w zestawy. Gotowy zestaw posłuży do uczenia się w oparciu o mechanizm dostosowujący trudność terminów do naszego poziomu – im więcej umiemy, tym trudniejsze karteczki podpowiada program. W trybie pisania musimy udzielać odpowiedzi wprowadzając ją z klawiatury, jest też tryb dyktanda i testu – wybierasz który lubisz najbardziej. Duża zaletą programu jest to, że możesz się uczyć kiedy i gdzie ci wygodnie – quizlet działa nie tylko na komputerze ale też w aplikacji mobilnej.

To co sprawia najwięcej frajdy w Quizlecie to gry: dopasowywanie na czas (przykład powyżej) albo rozgrywka w zespołach, czyli Quizlet Live. Żeby uruchomić tę zabawę trzeba mieć konto nauczyciela (nie ma znaczenia, czy nim jesteś naprawdę – pamiętaj tylko, żeby tę opcję wybrać przy zakładaniu konta). Zabawa polega na tym, że uczestnicy dołączają do quizu przez swoje smartfony na quizlet.live i wybierają na czas poprawne odpowiedzi. Wiem z doświadczenia jakie ogromne emocje wywołuje granie w quizlet.live – nie tylko na lekcjach ale też na konferencjach i w gronie znajomych podczas spotkań towarzyskich.

Warto wypróbować jako narzędzie angażujące publiczność nie tylko w kontekście edukacyjnym.

Memrise
Z powstaniem tego serwisu również wiąże się ciekawa historia – został założony przez dwch ekspertów od zapamiętywania: Eda Cooke – Wielkiego Mistrza Pamięci z 2007 roku (aby zwyciężyć w konkursie musiał zapamiętać 1000 losowych numerów i dziesięć talii kart w ciągu godziny) oraz Grega Detre, neurobiologa z Princeton, specjalizującego się w nauce o pamięci i zapominaniu. Memrise to wielokrotnie nagradzana platforma i aplikacja mobilna wykorzystująca mnemotechniki, organizująca częstotliwość powtórek w oparciu o krzywą zapominania, wspomagająca zapamiętywanie za pomocą memów oraz gamifikacyjny trik – uprawiania roślinek, których wzrost uzależniony jest od przyrostu naszej wiedzy. Platforma służy nie tylko do uczenia się języków. Dowiedz się jak działają mnemotechniki i sama platforma biorąc udział w kursie “Haki pamięciowe”.

Duolingo
Znacie reCAPTCHA – irytujący mechanizm sprawdzający, czy użytkownik jest człowiekiem, a nie maszyną? To właśnie jego twórca – Luis von Ahn założył serwis Duolingo razem ze swoim studentem Severin Hackerem. Ich badania przeprowadzone na amerykańskich uniwersytetach wykazały, że 34 godziny spędzone na ćwiczeniu z użyciem Duolingo odpowiadają całemu semestrowi lektoratu języka obcego na uczelni.

Na czym polega geniusz Duolingo? Po zalogowaniu (do dyspozycji mamy wersję webową i aplikację mobilną) system sprawdza nasz poziom opanowania języka za pomocą quizu. Serwis jest zgamifikowany z wirtualną walutą – “lingotami”, które można wymieniać na personalizację awatara lub bonusowe dodatki. Tabela wyników pokazuje nasze rezultaty w porównaniu do wyników znajomych i innych użytkowników serwisu – rywalizacja podnosi zaangażowanie. Jak w grach wideo zbieramy XP – punkty doświadczenia, oraz odznaki za poszczególne osiągnięcia. Korzystając z Duolingo dla szkół intro można śledzić postęp członków klasy w szkole, na uczelni, w swojej organizacji, rodzinie, grupie przyjaciół – łatwiej się uczyć w gronie sojuszników.

Ćwiczenia poszczególnych zestawów – słownictwa i gramatyki polegają na pisaniu ze słuchu, układaniu zdań z rozsypanych wyrazów, wybieraniu brakującego wyrazu lub poprawnej odpowiedzi.

Fiszkoteka
Polski serwis Fiszkoteka służy do nauki nie tylko języków obcych. Według twórców jego skuteczność polega przede wszystkim na optymalizacji odstępstw między powtórzeniami. W porównaniu do innych podobnych programów oferujących darmowe i płatne kursy, ma wyjątkowo wszechstronny edytor własnych zestaw. Pozwala do fiszek dołączać obrazki, automatycznie dodaje nagrania wymowy, oraz przykłady użycia. Dla wygody zamiast wpisywać po jednym wyrazie możemy importować listy słówek, użyć dodatku do przeglądarki Chrome, żeby kolekcjonować słówka podczas przeglądania internetu, automatycznie generować fiszki po wklejeniu tekstu w okienko, w aplikacji wygenerować fiszki głosem albo nawet wgrać zdjęcie czy skan tekstu, a program przerobi je na multimedialne fiszki sam – to jest super! Zobacz kilka filmów jak działa serwis Fiszkoteka https://fiszkoteka.pl/jak-to-dziala i ucz się czego chcesz.

Photo by Kyle Glenn on Unsplash

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
  • Technologie
  • Edukacja i praca
  • Edukacja i praca
  • Edukacja i praca
  • Komunikacja i marketing
  • Edukacja i praca
NEWSLETTER
NEWSLETTER