Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

DaVinci Resolve – najlepszy darmowy program do montowania filmów

cover-dr[1]
Spis treści

Kiedyś kręcenie filmów zarezerwowane było dla nielicznych osób z odpowiednim wykształceniem i dodatku posiadających specjalny program do obróbki filmów. Z biegiem czasu postęp technologiczny sprawił, że kamery, aparaty i telefony komórkowe stały się powszechne. Dzięki tej rewolucji świat filmu otworzył się praktycznie dla wszystkich, którzy mają odwagę spróbować swych sił w tej dziedzinie. Coraz więcej osób kręci wywiady, krótkie materiały i całe filmy. O ile nakręcenie krótkiego wideo nie stanowi już większego problemu dla większości z nas, o tyle odpowiednie zamontowanie go, nie jest już tak prostą sztuką. Na szczęście teraz możemy uczyć się jej za darmo. Pomoże nam DaVinci Resolve, program do montowania filmów, który jest profesjonalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą łączyć obrazy w historie.

Po co montujemy?

Być może stojąc po drugiej stronie obiektywu wydaje nam się, że właśnie nakręciliśmy materiał, którego nie powstydziłby się sam Bertolucci. Jednak, gdy zagramy materiał na komputer i przyjrzymy mu się ponownie, okazuje się, że daleko mu do ideału. Kamera nieprzyjemnie drży, nagrany dźwięk zagłusza szum, a ustawienia aparatu sprawiły, że obraz jest niedoświetlony. Dawniej z pomocą przychodzili montażysta i dźwiękowiec, którzy pracowali nad postprodukcją. Dzisiaj zaawansowane programy do obróbki wideo gromadzą szereg możliwości w jednym miejscu.

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są Final Cut, Premiere Pro, Sony Vegas, czy DaVinci Resolve. Ten ostatni ma jedną wielką zaletę, w podstawowej wersji, która zaspokoi potrzeby 99% amatorów montażu, jest całkowicie bezpłatny. Czego zatem możemy spodziewać się po oprogramowaniu od amerykańskiego producenta Blackmagic Design?

DaVinci Resolve to fantastyczna alternatywa dla filmowych aplikacji z pakietu Adobe. Najnowsza wersja o numerze 16 to rozbudowane narzędzie do edycji plików wideo na komputerach pracujących z systemem operacyjnym Windows i MacOS. Program zapewnia zaawansowane funkcje do obróbki filmów w jakości HD, Full HD, Ultra HD, 4K, a nawet 8K, oraz bogaty pakiet efektów specjalnych i filtrów audiowizualnych. DaVinci Resolve posiada również narzędzia pozwalające na zarządzanie barwami, wstawianie elementów na obraz filmowy oraz montażu kilku plików wideo.

Zdecydowana większość użytkowników rozpoczynających swoją przygodę z bardziej zaawansowaną i wymagającą obróbką filmów doceni jego możliwości. Twórcy programu DaVinci Resolve postarali się o to, aby montaż za jego pomocą był łatwy i przyjemny. Narządzie pozwala na pracę z wieloma nagraniami wideo i plikami audio – możemy łączyć je, usuwać poszczególne elementy oraz dodawać efekty specjalne. Wszystko zależeć będzie od wydajności naszego komputera.

Pasek zakładek w DaVinci Resolve

Wielkim atutem programu jest przejrzysty interfejs, którego nauka jest intuicyjna i pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie montażu filmowego. Po włączeniu aplikacji, liczba przycisków, okienek i możliwości zaznaczenia i odznaczenia, mogą być przytłaczające, z czasem jednak okaże się, że nie taki diabeł straszny. Początkujący użytkownicy powinni skupić się na 7 dolnych zakładkach.

DaVinci Resolve – najlepszy darmowy program do montowania filmów timeline

Kolejne zakładki zmieniają wygląd okienek, a także otwierają nowe możliwości edycji filmu. Podstawowe widoki to: Media, Cut, Edit, Fusion, Color, Fairlight i Deliver – każdy odpowiedzialny za inny istotny element montowania wideo.

Media w DaVinci Resolve

Ta zakładka służy do przeglądania, kopiowania i importowania do programu materiałów wideo i ścieżek dźwiękowych. Tutaj zarządzamy naszymi plikami multimedialnymi, które możemy pogrupować np. w foldery. Warto zwrócić uwagę na nowatorskie rozwiązanie w postaci tzw. smart bin’ów segregujących pliki według metadanych (czyli np. ścieżki audio osobno, materiały wideo osobno). Tutaj znajdziemy też najważniejsze informacje o pliku źródłowym: rozdzielczość, liczbę klatek, częstotliwość dźwięku.

DaVinci Resolve – najlepszy darmowy program do montowania filmów

Cut w DaVinci Resolve

W tym miejscu możemy przejrzeć materiały źródłowe i zdecydować, które z nich nadają się na „stół montażowy”, czyli linię czasu dostępną w tej zakładce na dole. Podstawową obróbkę materiałów i selekcję, najlepiej zacząć właśnie w tym miejscu.

Edit w DaVinci Resolve

To zakładka, w której początkujący montażysta spędzi najwięcej czasu. To tutaj dokonujemy tzw. cięć materiałów, łączymy je w większą całość, dodajemy efekty, podmieniamy ścieżki dźwiękowe i ustawiamy w odpowiedniej kolejności. Znajdziemy tu możliwość oglądania tego samego obrazu z dwóch innych kamer tzw. multicam (oczywiście jeżeli nagrywaliśmy na dwa osobne urządzenia), automatyczną synchronizacją audio, czy możliwość korzystania z szerokiej palety wbudowanych efektów, z którymi każdy początkujący montażysta powinien się zaznajomić. Wśród opcji programu DaVinci Resolve jest również szybka stabilizacja obrazu, inteligentny moduł edytorski, a także dziesiątki innych efektów, które podrasują nasz materiał. Na początek polecam wziąć na warsztat efekty przejść (transitions), które sprawiają, że jedno wideo z drugim łączy się w sposób znacznie mniej inwazyjny.

Dobre poznanie zakładki Edit to 90% sukcesu początkującego montażysty. Odpowiednie cięcia, łączenia i poziomy dźwięku sprawią, że nasz amatorski materiał nabierze filmowego sznytu. Warto również polubić się z narzędziem „żyletki”, za pomocą którego możemy ciąć nasz materiał. Jest to podstawowe przybór każdego montażysty.

DaVinci Resolve - jak montować timeline

Fusion w DaVinci Resolve

To zakładka dla bardziej zaawansowanych użytkowników, gdzie można popracować nad efektami 3D, maskowaniem obiektów, rozmyciami, stabilizacją i wieloma innymi zaawansowanymi efektami. W tym miejscu na początek polecam przetestować opcję dodawania napisów do wideo. Czym byłby film bez chociażby napisu tytułowego? Opcji edycji tekstu znajdziemy tu dziesiątki. Możemy używać własnych fontów, kolorować tekst, przesuwać i animować. Każdy kolejny, dodany element, zostaje dodany w postaci klocka na linii czasu.

Dość skomplikowane na pierwszy rzut oka narzędzie z czasem okazuje się być genialnie zaprojektowane. Odpowiednie przekładanie „klocków” sprawia, że jedne elementy są widoczne a inne chowają się pod nimi. Tutaj też możemy budować zależności, a także ustawiać, który efekt dotyczy konkretnego elementu filmowego. Podnoszenie swoich umiejętności zacząłbym od właśnie od zakładki Fusion.

Media w DaVinci Resolve

Kolejną zakładką w programie do obróbki filmów jest panel odpowiedzialny za tzw. kolorowanie obrazu. Wbrew pozorom, to, jakie kolory dominują w naszym obrazie, ma bardzo duży wpływ na jego odbiór. Różne kamery w inny sposób rejestrują rzeczywistość, dlatego często potrzebne jest „kolorowanie” kolejnych klatek filmowych, tak aby efekt końcowy był spójny i zadowalający. Zabawa kolorem to niejednokrotnie wyzwanie nawet dla profesjonalistów. Przy pierwszym kontakcie zakładka może być przytłaczająca, jednak wystarczy kilkanaście minut pracy z nią, żeby odkryć, w jaki sposób podnieść ekspozycję obrazu, czy delikatnie ocieplić (dodać żółtego odcienia) nasz materiał.

Fairlight w DaVinci Resolve

To widok, który przypomina konsolę DJ lub dźwiękowca. Dziesiątki kanałów z podziałem na głośność. To tutaj najłatwiej będzie zapanować nad ścieżką dźwiękową materiału, wyciszyć poszczególne kanały, czy podbić głośność dialogów. To również w tym widoku dodamy efekty dźwiękowe.. Rozbudowany moduł Fairlight pozwala także na synchronizację dialogów, podkręcanie natężenia dźwięku oraz miksowanie kilku plików jednocześnie. Bez problemu poradzi sobie ze stworzeniem ścieżki wielokanałowej 5.1. Jednym z najważniejszych efektów, będzie automatyczne usuwanie szumów, które pojawiają się w każdym amatorskim materiale filmowym.

Deliver w DaVinci Resolve

Jak można domyślić się z nazwy tej zakładki, jest to okno odpowiedzialne za eksport plików. To tutaj wybierzemy, w jakim formacie i rozdzielczości chcemy wyeksportować wideo, a także jakie będzie jego bitrate, czyli kompresja pliku renderowanego. Prawdopodobnie jest to ulubiona zakładka wszystkich montażystów, bowiem dotarcie do niej najczęściej oznacza, że materiał jest zmontowany i gotowy do eksportu.

DaVinci Resolve - deliver eksport filmów

Program do obróbki filmów DaVinci Resolve: podsumowanie

Darmowe programy do obróbki filmów mają swojego mają moim zdaniem bezsprzecznego lidera. Jest nim DaVinci Resolve w najnowszej 16 odsłonie. Aplikacja przyda się wszystkim, którzy dopiero zaczynają przygodę z montażem filmowym. Jest to najbardziej rozbudowane darmowe oprogramowanie do wideo, jakie kiedykolwiek widziałem. Jestem, skłonny powiedzieć, że niewiele mu brakuje do Premiera Pro, który w branży stawiany jest za niedościgniony wzór. Wszystkie opcje, które pojawiają się w płatnej wersji programu (rozbudowany panel do kolorowania obrazu, dekodowanie plików HEIF, HEVC – h.265 czy 10 bitowych h.264) to narzędzia, które potrzebne będą bardzo zaawansowanym użytkownikom.

Szczerze mogę polecić DaVinci Resolve wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił, w pięknej sztuce opowiadania historii obrazem. Przejście przez każdą z kolejnych zakładek: Media, Edit, Fusion, Color, Fairlight i Deliver sprawia, że nasz materiał przejdzie wszystkie istotne stadia montażu filmowego. Warto dać szansę programowi od Blackmagic, to naprawdę nic nie kosztuje. Program można pobrać ze strony producenta.

Na koniec warto wspomnieć o wielu poradnikach i tutorialach nt. DaVinci Resolve dostępnych w sieci. Polecamy trzech polskich twórców, którzy mogą pochwalić się szeroką biblioteką porad i praktycznych wskazówek nt. oprogramowania:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: