Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jeśli dużo pracujesz, musisz też dużo leżeć na trawie. Festiwal Sektor 3.0 Work Smarter zakończony!

Jeśli dużo pracujesz, musisz też dużo leżeć na trawie. Festiwal Sektor 3.0 Work Smarter zakończony!

Czternasta edycja Festiwalu Sektor 3.0 okazała się rekordową pod względem frekwencji. W hybrydowym maratonie wiedzy wzięło udział ponad 1 000 uczestników i uczestniczek. Dowiedzieliśmy się, jak kształtować nawyki, które pomogą w efektywnej pracy, poznaliśmy sposoby na wykorzystanie sztucznej inteligencji jako codziennej asystentki. Nie zabrakło także wątków związanych z równowagą między pracą a odpoczynkiem czy kwestii cyberbezpieczeństwa. Z szerokiej agendy wyłowiliśmy kilka elementów, które przestawiamy w krótkim podsumowaniu. Na końcu znajdziecie naszą pierwszą publikację dotyczącą wdrażania sztucznej inteligencji w organizacjach społecznych!

Czternasta edycja Festiwalu Sektor 3.0 – dziękujemy, że byliście z nami!

Sektor 3.0 to od lat miejsce spotkań tych, którzy chcą wiedzieć co dzieje się w świecie nowych technologii i jak mogą wykorzystać je w swojej pracy. To także miejsce, gdzie można spotkać znajomych, ale i przestrzeń nawiązywania nowych relacji. Świetna atmosfera, inspirujące wystąpienia i ponad 1000 uczestniczek i uczestników – to mówi samo za siebie. XIV Festiwal Sektor 3.0 Work Smarter przeszedł do historii i zapisujemy to wydarzenie po stronie sukcesów organizacyjnych i merytorycznych.

Nasze spotkanie po raz kolejny wypełnione było dyskusjami na temat wykorzystania technologii w działaniach organizacji społecznych. Przyniosło też wiele cennych wskazówek skoncentrowanych na roli człowieka, zespołów i tego, jak troszczyć się o siebie w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. W tym roku działaliśmy ponownie na dwóch płaszczyznach – pierwszy dzień odbywał się online, a drugiego dnia spotkaliśmy się na warsztatach dla ponad 160 osób!

Na internetowej platformie Hopin uczestniczki i uczestnicy z organizacji społecznych z całej Polski (i nie tylko) jak co rou mieli okazję oglądać prezentacje, prelekcje i panele dyskusyjne. Połączyliśmy m.in.: Sosnowiec, Grudziądz, Opole, Bydgoszcz, Bielsko-Białą, Gdynię, Szczecin, Pszczynę, okolice Białegostoku, Zabrze, Piastów, Żory, okolice Gniezna, Białowieżę, Murowaną Goślinę, Gdańsk, Koszalin, Gliwice, Bochnię, Wrocław, Czarnków, Oświęcim, Kielce, Chełm, Lublin, Kraków, Warszawę, Piotrków Trybunalski i Katowice. Były z nami też osoby z Drezna i Zaporoża.

Spotkanie online nie było nastawione tylko na nadawanie. Mieliśmy czas na interakcje i na żywo wymienialiśmy się spostrzeżeniami i sugestiami. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia zwracali uwagę, że żyjemy w momencie przełomu, gdzie nowe technologie bardzo mocno i głęboko zmieniają nasze codzienne funkcjonowanie. Wiele osób podkreślało potrzebę otwartości na nieznane, ale z odpowiednią dozą sceptycyzmu i dbania o bezpieczeństwo. Niektórzy podkreślali wartość wszystkich aspektów edukacji dotyczącej nowoczesnych rozwiązań.

To jak wykorzystamy sztuczną inteligencję w pracy będzie zależało od nas samych. Każde narzędzie można wykorzystać w sposób dobry i szkodliwy. Dlatego ważna będzie edukacja, nie tylko na poziomie technologicznym, ale też etycznym

– pisał Tomasz.

Kolejnymi ważnymi tematami dyskusji były higiena cyfrowa i równowaga między pracą a odpoczynkiem. Uczestnicy zwracali uwagę na potrzebę dbania o zdrowie psychiczne i pielęgnowania relacji z bliskimi. Wskazywali, że automatyzacja domowych prac odebrała nam czas na mentalny odpoczynek, który kiedyś dawały proste czynności.

Jesteśmy pokoleniem eksperymentalnym, powinniśmy zwrócić na to uwagę próbując nadążyć za zmianami technologicznymi. To też strategia radzenia sobie stresem, który generują zmiany. Każde zmiany, nie tylko technologiczne.Trzeba pielęgnować swoje pasje i relacje z bliskimi nam ludźmi. Poza digitalem jest real

– zwracali uwagę Kasia i Jacek.

O czym jeszcze dyskutowano? Pojawił się ważny wątek bezpłatnych narzędzi. Dostęp do takich rozwiązań jest istotny dla organizacji społecznych, które często borykają się z brakiem zasobów. Chwalono pracę hybrydową, która pozwala na zachowanie równowagi między efektywnością a zdrowiem psychicznym. Przypominano też o znaczeniu czynnika ludzkiego w dobie technologii – relacje pozostają kluczowe, a technologie powinny je wspierać, a nie zastępować.

Ważna jest równowaga. Doceniam to, że mam opcję pracy hybrydowej. Spotkania przy kawie są tak samo bezcenne, jak cisza do pracy projektowej.

– komentowała Beata.

W Fundacji Gajusz naliczyliśmy w zeszłym roku ponad 30 narzędzi. Technologie to ważna część fundraisingu, ale wciąż pilnujemy, żeby najważniejszy był CZŁOWIEK

– pisała Aleksandra.

Jeśli ktoś dużo pracuje, musi też dużo leżeć na trawie

Prezentacje, prelekcje i panele dyskusyjne przyniosły całą masę praktycznych wskazówek i inspiracji. Choć Festiwal koncentruje swoją uwagę na technologiach, nasi goście i gościnie nieustannie akcentowali rolę człowieka, szukając zdrowego balansu, który ich zdaniem stanowi warunek efektywnej pracy. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych spostrzeżeń i wskazówek.

Jowita Michalska z Digital University podkreśliła, że wszyscy żyjemy dziś w „eksperymentalnym supercyklu”, gdzie tempo zmian technologicznych jest zawrotne. Każde pokolenie, niezależnie od wieku, musi się adaptować do tych nowych realiów, co wymaga otwartości na naukę i zmiany.

Łukasz Grass, Jowita Michalska, Filip Konopczyński i Olga Sztuba podczas panelu „Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Przemiany (nie tylko) technologiczne na rynku pracy”
Łukasz Grass, Jowita Michalska, Filip Konopczyński i Olga Sztuba podczas panelu „Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Przemiany (nie tylko) technologiczne na rynku pracy”

O pracy i tym, jak się zmienia rozmawialiśmy również z Maciejem Okraszewskim z Działu Zagranicznego https://dzialzagraniczny.pl/. Wskazywał on, że zwiększenie wydajności i przyspieszenie niektórych działań nie musi wcale oznaczać, że będziemy pracować mniej. Jeśli nie będziemy czujni możemy znaleźć się w pułapce. Ważnym wątkiem był także zespół i przestrzeganie zasad przyjaznej pracy. Ale… jeśli szef dba o pracowników i pracowniczki (np. żeby nie pracowali w weekendy) to często zapomina, żeby dbać sam o siebie. A warto zwrócić na to uwagę.

Maciej Okraszewski i Filip Jędruch podczas panelu „Szybciej, więcej, lepiej? Zawodowe wybory w świecie informacyjnego chaosu"
Maciej Okraszewski i Filip Jędruch podczas panelu „Szybciej, więcej, lepiej? Zawodowe wybory w świecie informacyjnego chaosu”

Adam Majchrzak ze Stowarzyszenia Demagog mówił o wyzwaniach naszych czasów, które dotyczą infosfery. Fake newsy już znamy, a deep fake’i stają się coraz bardziej popularne. Często to właśnie to, co znajdziemy w sieci może mieć wpływ na nasze decyzje. A te dotyczące na przykład naszego zdrowia mogą mieć poważne skutki. Przyzwyczailiśmy się do mediów społecznościowych, ale nadal ciężko nam zrozumieć jak wieli wpływ mogą mieć na nasze życie i otaczający nas świat.

Podczas panelu z udziałem Joanny Sosnowskiej i Bartosza Borowca rozmawialiśmy o inkluzywnych technologiach. Razem zastanawialiśmy się, jak tworzyć i wprowadzać do zespołu narzędzia, które będą dostępne dla każdej osoby, niezależnie od jej zaawansowania, płci, wieku czy języka.

Technologie włączające to takie, które uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników i użytkowniczek

– mówiła Joanna Sosnowska.

Bartosz Borowiec zachęcał do wykorzystywania istniejących już w zespole narzędzi biurowych. Bardzo często małe usprawnienia mogą rozwiązać naprawę duże problemy w codziennej pracy z technologiami. Zwracał także uwagę na proces, czyli sposób uczenia się i wdrożenia nowych narzędzi. Rewolucyjne zmiany w tym obszarze rzadko przynoszą dobre efekty.

Świetnym podsumowaniem Festiwalu mogą być słowa Alka Tarkowskiego:

Jeśli ktoś dużo pracuje, musi też dużo leżeć na trawie.

Choć sugestii dotyczących równowagi między pracą a odpoczynkiem i troski o siebie było znacznie więcej.

Notatka rysunkowa Magda Rysuje z panelu „Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Przemiany (nie tylko) technologiczne na rynku pracy”
Notatka rysunkowa Magda Rysuje z panelu „Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Przemiany (nie tylko) technologiczne na rynku pracy”

Drugi dzień Festiwalu: spotkania, warsztaty i rzeka refleksji

Jak wzmocnić motywację do pracy i zadbać o siebie i o zespół? Jak wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia atrakcyjnych treści, przetwarzania informacji lub tworzenia wniosków grantowych? Jak projektować usługi i produkty przy ograniczonych zasobach? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy i uczestniczki warsztatów stacjonarnych, które odbyły się drugiego dnia Festiwalu.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów oraz nasza zespół social media – kolektyw Láska nebeská
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów oraz nasz zespół social media – kolektyw Láska nebeská

Po kilku latach przerwy związanej z pandemią, formuła i energia spotkania znów przypominały czasy, kiedy spotykaliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. Obok warsztatów na nowo zagościł networking i wymiana doświadczeń w wersji offline. Obok świetnego wystąpienia prof. ALK Aleksandry Przegalińskiej nt. sztucznej inteligencji rozmawialiśmy o naszych największych wyzwaniach związanych z wykorzystaniem technologii w ramach interaktywnych głosowań i tworzenia rysunków na symbolicznej rzece refleksji.

Zebraliśmy także głosy uczestników i uczestniczek dzięki interaktywnej zabawie. Oprócz luźnych pytań o preferencje kawowe i zwierzęce skojarzenia nie zabrakło poważnego wątku. Zmapowaliśmy największe wyzwania dotyczące „mądrego pracowania”. Mentimeter to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o wydarzenia na żywo, obserwowanie rosnących słupków daje satysfakcję i budzi emocje.

Wyniki interaktywnej ankiety przeprowadzonej wśród uczestników i uczestniczek warsztatów stacjonarnych.
Wyniki interaktywnej ankiety przeprowadzonej wśród uczestników i uczestniczek warsztatów stacjonarnych.

Work Smarter po Festiwalu, czyli materiały dodatkowe!

Wybraliśmy dla Was zestaw materiałów z naszego bloga, które w myśl tegorocznej edycji Festiwalu, pomogą pracować sprytniej. Znajdziecie wśród nich artykuły poradnikowe, podcasty i rozmowy wideo nt. dobrych praktyk, narzędzi i sztucznej inteligencji. Możecie też skorzystać z naszych bezpłatnych kursów e-learningowych nt. skutecznego wdrażania technologii, wirtualnego biura czy zarządzania wiedzą w organizacji.

Przeglądaj materiały dodatkowe

 

AI w działaniach organizacji społecznych: wnioski i rekomendacje z pilotażu

Na koniec, zgodnie z obietnicą, zostawiliśmy naprawdę smakowity kąsek. Pierwsza publikacja Programu Sektor 3.0 w formie pliku PDF do pobrania, unikalna dawka refleksji o AI dla organizacji społecznych.

Sztuczna inteligencja może znacząco usprawnić nasze działania. To potencjał, który możemy wykorzystać przy automatyzacji, zwiększeniu efektywności czy pozbyciu się nużących zadań. Jednak sukces we wdrożeniu AI zależy od kompetencji cyfrowych pracowniczek pracowników oraz zidentyfikowania kluczowych obszarów zastosowań.

Dlatego też lutym 2024 roku uruchomiliśmy pilotażową inicjatywę, która miała wprowadzać przedstawicieli organizacji społecznych w świat Sztucznej Inteligencji. Razem z DELab UW, Campus AI i Google zorganizowaliśmy cykl hybrydowych szkoleń, zebraliśmy doświadczenia z dotychczasowego wykorzystania AI i przygotowaliśmy rekomendacje, które zebraliśmy w krótkiej publikacji.

Premiera raportu miała miejsce podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

Jeśli chcesz przeczytać nasze wnioski i rekomendacje, zapisz się do newslettera Sektor 3.0 i pobierz e-book z wnioskami i rekomendacjami z naszego pilotażu.

Zapisz się do newslettera i pobierz e-book

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej laureatem Nagrody Sektor 3.0!

Festiwal to największe i najważniejsze wydarzenie w trakcie roku dla programu Sektor 3.0. Spotkanie to jest więc doskonałą okazją, by uhonorować laureata Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0. W corocznym konkursie nagradzamy organizacje społeczne wykorzystujące w swoich działaniach nowe technologie. W dobie silnie rozwijającej się sztucznej inteligencji, sprawne poruszanie się w świecie technologii w istotny sposób wpływa na jej efektywność w działaniu, dlatego szukamy przykładów z branży, które pomogą wyznaczać nowe standardy w trzecim sektorze.

W tym roku Kapituła Nagrody postanowiła wyróżnić organizację, która wykorzystuje technologie w edukacji. Doceniono projekty, takie jak „Latarnik Wyborczy”, platforma „Młodzi Głosują” czy system CRM dla nauczycieli, które przyczyniły się do podniesienia jakości nauczania i aktywizacji społecznej w Polsce.

Laureaci Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z jury konkursu.
Laureaci Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z jury konkursu.

Nagrodę w wysokości 40 000 zł otrzymało Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) na rozwój swoich działań skierowanych do nauczycieli i uczniów w całej Polsce.

Od 30 lat Centrum Edukacji Obywatelskiej działa z sukcesem na rzecz podniesienia jakości polskiej edukacji. Ważnym elementem tego sukcesu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Umożliwia to skalowanie działań, z których korzysta corocznie około 40 tysięcy nauczycieli i niemal 10 tysięcy szkół w całej Polsce. To m. in. konsekwentna realizacja działań w Internecie za pomocą narzędzi ICT – nie tylko klasycznego e-learningu czy bloga, ale też takich projektów, jak Latarnik Wyborczy, z którego korzysta ponad 5,5 mln użytkowników, czy platforma Młodzi Głosują

– mówił podczas Festiwalu Radosław Jasiński, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zostań z Sektorem 3.0 na dłużej!

Festiwal Sektor 3.0 to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym kalendarzu. Jeśli było to dla Ciebie pierwsze spotkanie z naszym programem, serdecznie zachęcamy do pozostania z nami na dłużej. Jak to zrobić? Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube, gdzie już wkrótce pojawią się zapisy wszystkich paneli, i regularnie odwiedzajcie naszego bloga. Możesz też dołączyć do grona słuchaczek i słuchaczy naszego podcastu. O wszystkich nowościach będziemy informować Was w newsletterze. Jeśli jeszcze się do niego nie zapisałeś, teraz jest idealny moment, aby to zrobić!

Do zobaczenia za rok, na XV edycji Festiwalu Sektor 3.0!!!

O Festiwalu Sektor 3.0

Celem Festiwalu Sektor 3.0 jest inspirowanie i prezentowanie trendów ze świata nowych technologii oraz pokazywanie, jak w praktyce wdrażać nowoczesne cyfrowe strategie i narzędzia w codziennych działaniach społecznych. Biorą w nim udział osoby, które łączy pasja odkrywania nowych technologii i dzielenia się wiedzą z innymi. Są wśród nich międzynarodowi eksperci/tki m.in. z USA, Wielkiej Brytanii czy Danii, ale też polscy przedstawiciele organizacji społecznych, firm technologicznych (w tym startupów), branży edukacyjnej i szkoleniowej oraz mediów. Festiwal to nie tylko praktyczna porcja wiedzy z zakresu wykorzystania narzędzi ICT, ale też przestrzeń spotkań i wymiany doświadczeń społeczności, tworzącej rozwiązania pożyteczne społecznie. Od 2020 roku Festiwal organizowany jest w formule online, a podczas minionej edycji uzyskał ponad 5,5 miliona zasięgu w mediach oraz ponad 870 widzów na platformie Hopin oraz YouTube.

Organizatorzy, partnerzy i patroni XIV edycji Festiwalu Sektor 3.0.
Organizatorzy, partnerzy i patroni XIV edycji Festiwalu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: