Zapisz się do naszego newslettera i pobierz e-book z wnioskami i rekomendacjami z naszego pilotażu.
Organizacje społeczne odgrywają bardzo ważną rolę w demokratyzacji sztucznej inteligencji, docierając do osób, które mogłyby dowiedzieć się o generatywnej rewolucji jako ostatnie. Dlatego istotne jest, aby każda osoba rozpoczynająca szkolenie w obszarze AI najpierw zrozumiała podstawy działania tej technologii, a następnie zastanowiła się, jak AI może wspierać jej codzienną pracę. Kolejnym krokiem jest podnoszenie kompetencji w tym obszarze i inspirowanie innych do podejmowania podobnych działań.
Narzędzia AI trzeba wdrażać z głową, i pamiętać, że większa produktywność to nie wszystko. Tak jak z każdą technologią, kluczowe jest krytyczne myślenie i zadawanie sobie pytań: jakie narzędzie jest mi potrzebne? jakie będą skutki dla mnie i mojej organizacji? ale też, jak to może wpłynąć na nasze społeczeństwo? Podchodzę do AI z ciekawością i uczę się jej praktycznych zastosowań – ale też staram się jak najwięcej rozmawiać o tym, co AI robi z nami, i jak świadomie korzystać z tej technologii.
Tempo rozwoju technologii jest wyjątkowo szybkie, jeśli więc chcemy skutecznie wdrażać AI w naszych zespołach i miejscach pracy, warto budować odpowiednią kulturę w organizacjach, która będzie sprzyjać eksperymentowaniu, szukaniu obszarów do zastosowania nowych narzędzi, ciągłym testowaniu technologii oraz nauce wzajemnie od siebie. Zebrane na poziomie zespołów doświadczenia – zarówno dobre jak i złe – mogą nam pomóc usprawnić naszą pracę i w efekcie zyskać czas.
W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej dostępna i zintegrowana w codzienne procesy zarządzania organizacją, kluczowe znaczenie zyskuje edukacja i zmiana postaw wobec technologii. To, jak skutecznie wykorzystujemy AI, zależy nie tylko od dostępnych narzędzi, ale przede wszystkim od naszej zdolności do ciągłej nauki i adaptacji. W obliczu demokratyzacji AI, odpowiedzialność za wykorzystanie jej potencjału coraz bardziej spoczywa na indywidualnej motywacji do uczenia się i rozwijania nowych umiejętności.
Rozpoczynając pracę z AI w organizacjach społecznych, warto najpierw zrozumieć, które z ich codziennych wyzwań mogą być łatwiejsze do pokonania dzięki sztucznej inteligencji. Następnie dobrze skupić się na integracji narzędzi AI, zwłaszcza tej generatywnej, które najlepiej wspierają ich misję i cele, takie jak automatyzacja rutynowych zadań czy analiza danych, co może znacząco zwiększyć efektywność działań.
Sztuczna inteligencja niesie ze sobą potencjał transformacji polskiej gospodarki, z prognozowanym wzrostem PKB nawet o 8% w ciągu najbliższej dekady. Aby ten potencjał przekuć w korzyści dla wszystkich Polek i Polaków, niezbędna jest szeroko zakrojona edukacja. Organizacje pozarządowe, dzięki bliskiemu kontaktowi z różnorodnymi grupami społecznymi, mają wyjątkową możliwość przygotowania Polaków do efektywnego i bezpiecznego korzystania z AI. W tym celu, same organizacje powinny stać się pionierami w wykorzystaniu AI, poznając zarówno jej możliwości, jak i jej ograniczenia i związane z nią ryzyka.