Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zdjęcia Google – menadżer zdjęć, którego potrzebujesz

butter[1]
Spis treści

Aparaty to jeden z najbardziej ekscytujących elementów naszych smartfonów. Dzisiaj telefon to podstawowe narzędzie do fotografowania – robimy nim setki zdjęć każdego miesiąca. Do tak dużego zasobu potrzebna jest aplikacja, która zapanuje nad naszymi fotograficznymi zapędami. Zdjęcia Google to jedna z najlepszych aplikacji na smartfony i zdecydowana czołówka jeżeli chodzi o aplikacje do zarządzania zdjęciami.

Wszyscy wiemy jak problematyczne jest  zarządzenie tysiącami zdjęć mobilnych. Telefon towarzyszy nam dzisiaj na każdym kroku i jest pierwszym narzędziem do fotografowania, po który sięgamy. Chcąc nie chcąc nasz telefon puchnie w zdjęcia, a przestrzeń na kracie pamięci się kurczy. Z pomocą przychodzi wtedy aplikacja od Google. Ich Zdjęcia to znakomity menadżer fotografii wykonanych komórką. Poniżej znajdziecie garść argumentów, dlaczego warto zainteresować się właśnie tą aplikacją.

Nielimitowana przestrzeń na zdjęcia
Jednym z największych atutów aplikacji jest nielimitowana przestrzeń w chmurze, do  której przesyłane będą nasze fotografie. Co prawda jest to obwarowane pewnymi restrykcjami: zdjęcia zostaną skompresowane do 16 megapikseli, a filmy do jakości FullHD. Jest to jednak rozwiązanie bezkonkurencyjne, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że dostajemy je za darmo. Co trzeba zrobić, aby mieć nielimitowane miejsce w chmurze? Wystarczy jedynie w ustawieniach aplikacji wybrać z odpowiedniego menu „Wybieram opcję wysokiej rozdzielczości”, aby automatycznie przesyłać zdjęcia do nielimitowanej chmury.

Jeżeli uznamy, że to rozwiązanie nas nie satysfakcjonuje do końca, zawsze możemy postawić na opcję płatną. Będzie to wiązało się z rozszerzeniem przestrzeni dyskowej w Dysku Google. Domyślnie przy założeniu konta mamy do dyspozycji za darmo 15 GB przestrzeni na dane, kolejny pakiet 100 GB będzie nas kosztowało odpowiednio 8,99 zł miesięcznie, za 100 GB 46,99 zł miesięcznie, a za 1 TB i 469,99 PLN za 10 TB za miesiąc.

Crossplatformowość
Dostęp z każdego urządzenia w dowolnej chwili – to zdecydowanie jeden z najbardziej przyjaznych użytkownikowi technologicznych trendów. Dzielenie aplikacji na komórce, tablecie czy komputerze jest wielkim atutem. Wystarczy jedynie konto założone w usłudze Google, tak aby móc się cieszyć naszymi zasobami zdjęciowymi na dowolnym urządzeniu. O ile zarządzaniem zdjęciami z poziomu smartfona (tworzenie folderów, wysyłanie zdjęć) jest bardzo wygodne, to jednak przy przebieraniu większej liczby zdjęć znacznie lepiej skorzystać z komputera.

Wyszukiwarka
Niezwykle potężnym narzędziem Zdjęć Google jest inteligentna wyszukiwarka, która potrafi znakomicie rozpoznawać sfotografowane przedmioty. Nie wierzycie? Wystarczy w wyszukiwarce zdjęć wpisać interesujący nas obiekt np. „morze”, aby otrzymać wyniki wszystkich zdjęć, które sztuczna inteligencja rozpoznała właśnie jako morze. Podobnie działa to w przypadku miejsc, dat i wydarzeń. Inteligentna wyszukiwarka pomaga w błyskawicznym tempie odszukać zdjęcia, które wykonaliśmy nawet kilka lat temu.

Udostępnianie zdjęć i tworzenie folderów
Tworzenie specjalnych folderów i udostępnianie zdjęć w aplikacji jest banalnie proste i intuicyjne. Dłuższe przytrzymanie ekranu w aplikacji otwiera dodatkowe możliwości do zarządzania: nazywanie folderów, zmienianie kolejności zdjęć i filmów, kasowanie materiałów.

Udostępnianie dostępne jest pod dobrze znaną ikonką strzałki. W ciągu kilku sekund jesteśmy w stanie udostępnić folder czy zdjęcia w dowolny sposób: mailem, komunikatorami, dając specjalny lik dostępowy. Do tej pory próbując uporządkować swoje zdjęcia zderzałem się ze ścianą uciążliwych działań, które trzeba było wykonać. Zarządzanie zdjęciami i wprowadzenie porządku w nich w aplikacji Google to prawdziwa przyjemność.

Asystent
Bardo mocnym elementem aplikacji jest asystent, który w inteligenty sposób „domyśla” się, że robimy zdjęcia w trakcie wycieczki. Jeżeli zauważy, że wykonujemy serię zdjęć znad morza (gdzie nie mieszkamy), domyśli się, że jesteśmy na wakacjach i zaproponuje utworzenie folderu ze zdjęciami z tej lokalizacji. Podpowiedzi asystenta po raz kolejny pomagają zapanować nad chaosem w naszej „rolce z aparatem”.

Dodatkowym atutem asystenta jest automatyczny retusz zdjęć. Dzięki odpowiednim algorytmom sztuczna inteligencja rozpozna czy w naszym zdjęciu trzeba „podkręcić” ekspozycję, dodać kontrastu czy wyodrębnić konkretne kolory. Mała próbkę tego co asystent samoistnie robi ze zdjęciami można znaleźć poniżej.

 

Oczywiście nie ma obowiązków korzystania z podpowiedzi asystenta. W każdym momencie można go wyłączyć albo usunąć sugerowaną podpowiedź retuszu zdjęcia.

Zwolnienie miejsca
Zdjęcia Google dają również możliwość zwolnienia znaczącej przestrzeni na telefonie jednym kliknięciem. Jest to możliwe, dzięki przeniesieniu zdjęć do chmury. Wystarczy w ustawieniach znaleźć opcję „zwolnij miejsce na twoim urządzeniu”. Aplikacja utworzy kopię twoich zdjęć w chmurze i usunie ją z Twojego sprzętu.

Nie każdy wie, że usunięte zdjęcia da się również przywrócić. Jeśli usuniesz materiały z aplikacji, przez 60 dni będą one przechowywane w koszu. W trakcie tego czasu można cofnąć decyzję i przywrócić usunięte zdjęcia.  W zarządzaniu materiałami pomaga znakomita opcja „Archiwizuj”. Dzięki niej zdjęcia znikną z głównego widoku aplikacji, ale będą widoczne w albumach, wynikach wyszukiwania i w sekcji Archiwum.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.