Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wearables czyli internet of clo-things

Sektor_3-0_BLOG_wearables-czyli-internet-of-clo-things
Spis treści

Według prognoz wartość rynku wearables do 2022 roku ma wynieść ponad 50 mld dolarów. Niewątpliwie „technologie ubieralne” to obecnie jeden z najgorętszych trendów jeśli chodzi o technologiczne gadżety. Co w trawie piszczy na Weareable Technology Show 2017 w Londynie sprawdzali przedstawiciele programu Nowe Technologie – Mobilna Doradczyni Beata Matuszek i specjalista programu Patryk Betcher.

Smartwatche, mierniki tętna, pracy serca i snu przestały być już gadżetem dla nielicznych, a stają się powoli codziennym, wręcz nieodzownym elementem naszego stroju. Nie dziwi, że ten rynek to nie tylko łakomy kąsek dla największych światowych koncernów technologicznych, jak Google, Apple czy Samsung, ale też nie lada gratka dla producentów ubrań, od Adidasa, Nike, Levisa, a na projektantach haute couture kończąc.

Wearables od dawna pomagają nam żyć zdrowiej, dbać o dobre nawyki. Dynamiczny rozwój rynku wearables pozwala zakładać, że już niebawem na stałe do naszej garderoby dołączą kolejne techgadżety. Co to będzie? I przede wszystkim – jak może zmienić nasze życie?

– Kierunki rozwoju to tak naprawdę odpowiedź na to, czego chcą konsumenci. Analizuj wszystko, dane nie kłamią. Użytkownik musi jednak sam być w stanie je zanalizować. Wizualizacja danych i informacja zwrotna w czasie rzeczywistym na treningu to to, czego chcą konsumenci – mówi Joel Furey, dyrektor handlowy i założyciel Noble Biomaterials, producenta inteligentnych tkanin, wyposażonych w mikroelektronikę, które umożliwiają monitorowanie pracy naszego ciała. Co istotne, nie chodzi tylko o pobieranie danych z naszego ciała, kolejny krok to implementacja ich do niego, co może pomóc np. w stymulacji mięśni po kontuzji.

Oto subiektywny przegląd technologicznych nowinek naszych przedstawicieli na Weareable Technology Show 2017.

1. Cutecircuit i Sound Shirt

Dom mody Cutecircuit inteligentne tekstylia i mikroelektronikę wykorzystuje m.in. w swoich projektach haute couture, prezentowanych na najważniejszych pokazach na całym świecie, między innymi ubiera Katy Perry. Ich wyjątkowe kreacje można zobaczyć w muzeach i galeriach od Londynu po Chicago. Tym, co zrobiło wyjątkowe wrażenie był projekt „bluzki dźwiękowej”. Sound shirt, stworzona na zamówienie Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej, pozwala niesłyszącym odczuć wrażenie muzyki. Bluzka jest podłączona do systemu komputerowego, który odbiera dźwięk z mikrofonów umieszczonych w różnych punktach wokół sceny orkiestry. Cały materiał jest wypełniony mikronadajnikami, które wibrują odpowiednio do intensywności odtwarzanej muzyki, w czasie rzeczywistym.

2. Hideez Key

Hideez Key, czyli „twój jedyny klucz cyfrowy” jak reklamują go producenci to prawdziwy wytrych nie tylko do wszystkich przypisanych do niego drzwi, ale przede wszystkim do sprzętu elektronicznego i ochrony cyfrowych zasobów. Dzięki tej małej zawieszce nie musisz już pamiętać żadnych haseł do logowania od portali społecznościowych na bankowości elektronicznej kończąc.
A co się stanie, jeśli ktoś kradnie klucz? Nie musisz się martwić – skarbiec haseł jest odblokowany przez skaner siatkówki.

3. BrightSignGlove

Rękawice Bright Sign to wyjątkowy produkt, który likwiduje bariery komunikacyjne osób niemych. Tłumaczą język migowy na tekst i mowę w czasie rzeczywistym, bezprzewodowo i offline. Dodatkowo, użytkownicy mogą również szkolić rękawice w celu rozpoznawania własnych, niestandardowych wersji języka migowego.

http://brightsignglove.com/post/157819077936/recording-customised-hand-gestures-to-brightsign


4. Zostań władcą pierścieni

Do tej pory prym wśród technologicznej biżuterii wiodły bransoletki i zegarki, ale nadchodzi czas prawdziwie „czarodziejskich” pierścieni. Dla tych, którzy cenią sobie swobodę polecić można pierścień do płatności Kerv. Teraz możesz zostawić w domu portfel, torebki, gotówkę, karty, a nawet smartfona, a swoim magicznym pierścieniem zapłacisz wszędzie, gdzie honoruje się karty Mastercard.

Inteligentne pierścienie mogą nas uratować z opresji nie tylko na zakupach. Amerykański startup Nimb proponuje pierścień z przyciskiem alarmowym, który w sytuacji zagrożenia możecie wysłać do przyjaciół i krewnych, służb ratowniczych, osób w pobliżu i członków społeczności Nimb.

Natomiast jeśli chcesz się upewnić, że w Twoim życiu jest wystarczająco dużo słońca, holenderska marka e-Senses zaproponuje ci swojego coacha witaminy D, czyli smart pierścień Helios wyposażony w czujnik światła otoczenia i czujnik promieniowania UV. Poprzez aplikację Twój coach poinformuje Cię, że najwyższy czas wyjść na spacer albo upomni, że powinieneś się posmarować kremem z wyższym filtrem.

Londyńskie Wearable Technology Show to wydarzenie, na którym w pierwszej kolejności pojawiają się wszelkie nowości z branży technologii noszonych i Internetu rzeczy. To świetne miejsce, żeby obejrzeć bieżące trendy i nowości zarówno pod kątem potencjału wykorzystania tych technologii w sektorze non profit, ale także aby osobiście doświadczyć korzyści płynących z używania urządzeń, narzędzi i gadżetów noszonych na ciele

– podsumowuje specjalista programu Nowe Technologie Lokalnie Patryk Betcher.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: