Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Tablet edukacyjny – jaki sprzęt wybrać do celów dydaktycznych

bipa[1]
Pomimo ciągłego postępu branży technologicznej, tablet pozostaje jednym z najlepszych narzędzi do prowadzenia wszelkiego rodzaju działań dydaktycznych. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie urządzenie wobec aktualnej sytuacji rynkowej.
Spis treści

Pomimo ciągłego postępu branży technologicznej, tablet pozostaje jednym z najlepszych narzędzi do prowadzenia wszelkiego rodzaju działań dydaktycznych. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie urządzenie wobec aktualnej sytuacji rynkowej.

Dlaczego tablet jest idealnym narzędziem edukacyjnym? Ponieważ jest przystępny. Niedrogie urządzenie, które oferuje prostą obsługę bez wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Pozwala na prezentowanie złożonych i atrakcyjnych wizualnie materiałów interaktywnych. Ponadto posiada dostęp do Internetu i może pracować w dowolnym miejscu bez stałego dostępu do prądu. Jakby tego było mało, na rynku znajdziemy ogrom darmowych aplikacji. Część z nich jest sama w sobie edukacyjna, a część może posłużyć do edukacji jako atrakcyjny dodatek czy narzędzie rozwijające zachowania poznawcze. Nawet tworzenie autorskich programów na tablety jest stosunkowo proste i wygodne. Oczywiście korzystając z tabletu możemy edukować osoby w każdej grupie wiekowej. Dzisiaj z tabletów korzysta się w ramach wielu programów edukacyjnych czy chociażby w pracy robotami uczącymi podstaw programowania jak Finch czy Photon.

System – Android, Windows, iOS?

Android będzie najlepszym wyborem w zdecydowanej większości wypadków. Urządzenia z tym systemem są tanie, stabilne, oferują dostęp do ogromu aplikacji oraz nie wymagają bardzo wydajnych podzespołów do wydajnej pracy.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której potrzebujemy przede wszystkim mobilnego komputera. Nie chodzi tutaj o dostęp do pakietu biurowego Office, bo ten odnajdziemy również na Androidzie, lecz o korzystanie z programów dostępnych wyłącznie na platformy z Windowsem. Niestety tablety z systemem Microsoftu potrzebują wydajnej specyfikacji do stabilnej pracy. Rozsądny model może kosztować nawet 2 razy więcej niż odpowiednik z Androidem. Szczególnie istotna w tym wypadku będzie duża ilość pamięci RAM. Nie warto kupować tanich modeli z Windowsem.

Urządzenia z systemem iOS możemy właściwie wykluczyć. Mają one sporo atutów, ale zupełnie nieistotnych pod kątem zajęć edukacyjnych. Jednocześnie są one drogie w zakupie i eksploatacji, choć trzeba przyznać, że są niezawodne.

Niezależnie do wybranego systemu priorytetem dla urządzeń edukacyjnych powinien być dostęp do najświeższej wersji oprogramowania. Zapewni ona kompatybilność z aplikacjami i bezpieczeństwo danych. Dobrym pomysłem jest wybieranie modeli, które miały premierę w przeciągu ostatnich 12-miesięcy.

Dostęp do Internetu

Zasadniczo każdy tablet oferuje dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Zdecydowanie inaczej wygląda sprawa w przypadku dostępności modułów 3G i LTE. Pojawiają się one zazwyczaj dopiero w modelach ze średniej półki cenowej. Jeśli tablety mają być wykorzystywane do zajęć stacjonarnych, a dysponujemy siecią Wi-Fi, możemy nie przejmować się dostępnością modemów GSM. Nieco inaczej wygląda sytuacja kiedy planujemy wykorzystywać sprzęt podczas działań terenowych. Jeśli do pracy będzie wykorzystywane jedno urządzenie, warto aby miało moduł na karty SIM. Jeśli natomiast planujemy korzystać z kilku tabletów możemy zakupić mobilny modem SIM z funkcją routera. Akumulatorowe urządzenie LTE tego typu będzie kosztować nie więcej niż 400 złotych. Jego zakup może więc być opłacalny nawet w przypadku korzystania z zaledwie 2 tabletów.

Cena

Może to mało profesjonalne z punktu technologicznego, ale przydatność tabletu można określić po cenie. Rozsądny sprzęt będzie kosztował nie mniej niż 500 złotych. Zakup tańszych modeli warto wielokrotnie rozważyć. Zazwyczaj cierpią one na co najmniej jedną z trzech dolegliwości, takich jak: mało wydajne podzespoły, słaba jakość wykończenia, serwis gwarancyjny niedostępny w kraju zakupu.

Gwarancja

Ponownie mało techniczny podpunkt, ale niezwykle istotny. Tablety lubią się psuć podobnie jak smartfony. Gwarancja powinna być długa i realizowana w kraju. Nie brakuje firm, które gwarantują realizację napraw w mniej niż 7 dni. Na takich producentów warto stawiać. Wszak dyspozycyjność zakupionego sprzętu będzie miała kluczowy wpływ na skuteczność prowadzonych przez nas działań edukacyjnych

Wyświetlacz

Tablet edukacyjny powinien mieć stosunkowo duży wyświetlacz (najlepiej ponad 8 cali). Zaprezentuje on więcej danych i będzie bardziej praktyczny dla osób nieprzyzwyczajonych do pracy z panelem dotykowym, jak również tych z wadami wzroku czy niedowładami. Czytając specyfikację odnajdziemy też rozdzielczość ekranu, ilość pikseli na cal czy typ matrycy. Informacje te będą istotne jeśli kupujemy sprzęt rekreacyjny – do oglądania filmów czy gier. W przypadku zadań edukacyjnych te parametry będą miały znaczenie drugorzędne. Niezwykle istotne jest natomiast aby ekran dobrze reagował na dotyk. Niestety tej informacji nie znajdziemy w specyfikacji. Urządzenia najlepiej przetestować pod tym kątem udając się chociażby do galerii handlowej.

Podzespoły

Specyfikacja zależy w dużym wypadku od indywidualnych potrzeb. Wybierając pojemność dysku zastanówmy się ile aplikacji planujemy instalować. Wszelkie pozostałe pliki takie jak filmy, zdjęcia i dokumenty bez problemu możemy przechowywać w chmurze – np. w ramach usługi Dysk Google. Często tablety posiadają również praktyczny czytnik kart pamięci, pozwalający na łatwą rozbudowę bufora danych.

Uwaga – pojemność deklarowana w specyfikacji rzadko kiedy jest w pełni oddana do użytku. Pamięć zajmuje również system oraz aplikacje producenta. Jeśli nie wiemy ile finalnie przestrzeni zostanie nam na nasze pliki, możemy zapytać o to sprzedawcę. Warto aby przestrzeń dyskowa przekraczała przynajmniej o kilka GB nasze oczekiwania. Przepełniony dysk sprawi, ze urządzenie będzie działało wolniej.

Jeśli chodzi o pamięć RAM panuje zasada im więcej tym lepiej. Należy jednak unikać urządzeń, które mają mniej niż 2 GB RAM. Będą to zazwyczaj modele bardzo archaiczne.

Procesory są najbardziej problematycznym elementem. Trudno je porównywać opierając się jedynie na liczbie rdzeni i taktowaniu. Nazewnictwo jest tak pomieszane, że również nie ułatwia sprawy. Niestety nawet tak renomowani producenci jak Intel czy Qualcomm mają na swoim koncie procesory dalece budżetowe. Szukając wydajnego urządzenia pozostają nam dwie opcje – szukanie informacji o każdym pojedynczym procesorze w Internecie, albo oparcie się na informacjach z benchmarków, czyli programów służących do syntetycznego porównywania wydajności podzespołów. Do porównywania procesorów dobrze nadaje się GeekBench.

Wystarczy wejść na stronę https://browser.geekbench.com/android-benchmarks i w polu wyszukiwarki wpisać nazwę naszego tabletu. System zaprezentuje nam wynik urządzenia w postaci oceny punktowej. Będziemy mogli ją łatwo porównać rezultatami innych urządzeń, które bierzemy pod uwagę.

Marka

Wielu małych producentów oferuje urządzenia równie wydajne co te z oferty topowych marek, zachęcając jednak niższą ceną. Niestety jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie technologii powinniśmy bardziej ufać znanym markom. Markowy sprzęt to gwarancja bezproblemowego serwisu, regularnych aktualizacji, jakości wykonania obudowy, czy utrzymania wartości przez urządzenie. Bez wątpienia wśród najlepszych producentów tabletów można wymienić firmy: Apple, Lenovo, Samsung i Huawei . Szczególnie druga z wymienionych marek jest warta polecenia ze względu na stabilny rozwój oferty pomimo obserwowanego na rynku, słabnącego zainteresowania tabletami.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: