Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Stałe zasilanie w atrament, czyli drukowanie tańsze niż laserem

rect3347[1]
Spis treści

Mogłoby się wydawać, że drukarka laserowa jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów wydruków. Istnieje jednak rozsądna alternatywa w postaci drukarek wyposażonych w system stałego zasilania atramentem. Nie stanowią one idealnego rozwiązania, ale oferowane możliwości sprawiają, że warto rozważyć ich zakup.

Czym jest stałe zasilanie atramentem?
Pierwsze drukarki z systemem stałego zasilania atramentem, były dziełem majsterkowiczów, pragnących obniżyć koszty wydruków. Zamiast wykorzystywać oryginalne kartridże z tuszem, doprowadzali oni atrament do głowicy drukującej bezpośrednio z zewnętrznych, nieoryginalnych pojemników z tuszem. Rozwiązanie okazało się na tyle efektywne, że wielu drobnych producentów rozpoczęło produkcję własnych zestawów do prostej instalacji. Jako oficjalna nazwa tego systemu przyjął się skrót CISS (czyli Continuous Ink Supply System). Przez wzgląd na prostą konstrukcję, najczęściej modyfikowane były drukarki Epsona. Japońskie przedsiębiorstwo postanowiło w rozsądny sposób wykorzystać sytuację i częściowo wyrównać straty ze sprzedaży kartridżów. Tak powstały drukarki ITS, czyli urządzenia sprzedawane fabrycznie z systemem stałego zasilania atramentem. Gotowe rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze w obsłudze i wygodniejsze w eksploatacji niż rozwiązania CISS. Premiera pierwszych drukarek ITS spowodowała niemalże całkowite zniknięcie zestawów CISS z rynku.

Współczesne drukarki ITS dostępne są w ofertach co najmniej kilku producentów. Posiadają one wbudowane pojemniki na tusz, kupowany w buteleczkach. Nawet oryginalny atrament jest w tym wypadku wielokrotnie tańszy od konwencjonalnych kartridżów. Przy okazji jedno napełnienie pojemników wystarcza na zdecydowanie dłużej. Pomijając nietypową konstrukcję i zazwyczaj nieco większe gabaryty, drukarki z systemem stałego zasilania w atrament pracują niemal dokładnie tak samo jak zwyczajne atramentówki. Oferują przy tym szybkie wydruki o dobrej jakości. Na rynku dostępne są zarówno modele kolorowe jak i monochromatyczne.

Nieliczne marki wciąż oferują zestawy CISS, na zdjęciu model marki ColorWay dla drukarek HP.
Atuty względem drukarek laserowych

Atuty względem drukarek laserowych
Najważniejszą przewagą drukarek ITS względem urządzeń laserowych jest cena wydruku. Koszt zadrukowania w czerni, (5% pokrycia) jednej strony drukarką laserową wynosi od 3 do 15 groszy. Przy czym najlepsze wyniki notują urządzenia biznesowe. Tymczasem identyczna strona wydrukowana na urządzeniu ze stałym zasilaniem atramentem nie będzie kosztować więcej niż 2 grosze, przy czym większość urządzeń pozwala na drukowanie za około pół grosza od strony. Jednocześnie ceny urządzeń ITS oraz laserowych są bardzo zbliżone. Chcąc kupić drukarkę kolorową w obydwu wypadkach powinniśmy przygotować się na wydatek w zakresie 500-1500 złotych.

Kolejnym atutem drukarek ITS jest jakość wydruków w kolorze. Prezentują się one równie dobrze jak te oferowane przez konwencjonalne atramentów – czyli zdecydowanie lepiej niż z drukarek laserowych. Co ciekawe na rynką są dostępne drukarki ze stałym zasilaniem w atrament, dedykowane specjalnie do wydruków fotograficznych. Wykorzystują one tusz wodny zapewniający wyższą jakość oraz trwałość zdjęć.

Wady względem drukarek laserowych
Niestety drukarki typu ITS posiadają również pewne wady. Najpoważniejszą z nich jest utrudniona obsługa. Pomimo pomysłowych rozwiązań opracowanych przez producentów, dość łatwo ubrudzić się aplikując tusz do urządzenia. Nietypowa konstrukcja utrudnia również przenoszenie drukarki.

Podobnie jak konwencjonalne urządzenia, drukarki ze stałym zasilaniem atramentowym nie lubią długich przestojów w pracy. Głowica zapchana przyschniętym atramentem to problem, który nie przydarzy się drukarce laserowej.

Przykładowe urządzenia dostępne na rynku
Aktualnie trzech producentów na rynku oferuje swoje urządzenia z manualnym zasilaniem w atrament. Prezentujemy kilka ciekawych przykładów:

    • Brother T300 to proste urządzenie wycenione na około 580 złotych. Zestaw oryginalnych tuszy kosztuje w tym wypadku około 90 złotych i pozwala na wydrukowanie 5000 stron. Drukarka została wyposażona w skaner.
    • PIXMA G4400 jest zaawansowanym kombajnem marki Canon. Sprzęt wyceniony na 1 400 złotych posiada skaner, FAX, podajnik ADF oraz moduł komunikacji Wi-Fi. Zestaw tuszy kosztuje około 110 złotych, a jego wydajność wynosi 6 000 stron w kolorze.

 

  • Epson L805 to nietypowy ITS, przeznaczony do wydruku zdjęć. Drukarka kosztuje około 1 100 złotych. Zestaw tuszy wyceniono w tym wypadku na około 250 złotych. Zapewniają one wydajność na poziomie 1 800 stron. Warto jednak pamiętać, że są to specjalne tusze wodne.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: