Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Projektor – jak wybrać idealny do naszych potrzeb

polako[1]
Spis treści

Projektory występują w dziesiątkach wariantów przeznaczonych do różnych zastosowań. Uniwersalne rozwiązania praktycznie nie istnieją. Wybierając urządzenie warto wiedzieć jak rozszyfrować specyfikację oraz zorientować się w bieżących nowościach. Ostatnie lata przyniosły wiele innowacji, które efektywnie możemy wykorzystywać w naszej organizacji.

Klasyczny podział projektorów jest oparty o technologię wyświetlania obrazu. Aktualnie na rynku dominują dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest konstrukcja DLP. Przetworzony obraz wędruje za pomocą ruchomych luster do obiektywu. Barwy są uzyskiwane na skutek przepuszczania światła przez filtry RGB. Jednym z największych producentów modeli DLP jest Benq. Konstrukcje tego typu odnajdziemy również w ofertach Acera, Ricoha, Optomy, Asusa, NEC’a i LG. Alternatywę stanowi technologia LCD, ostatnio coraz częściej spotykana w wariancie 3LCD. Trzy panele tworzą obraz, każdy w innym kolorze (czerwony, niebieski, zielony). Całość jest kierowana przez pryzmat do soczewki. Marki łączące siły w promowaniu i rozwoju technologii 3LCD to: Epson (twórca rozwiązania), Fujitsu, Hitachi, Panasonic, Sanyo oraz Sony.

Najważniejsze atuty projektorów DLP:

  • Wysoki kontrast
  • Wyrazista czerń
  • Możliwość stosowania żywotnych lamp LED

Najważniejsze atuty projektorów 3LCD:

  • Duże nasycenie barw
  • Wysoka jasność obrazu
  • Brak „efektu tęczy”

Coraz częściej wymieniana jest również trzecia opcja w postaci projektorów laserowych. Zastępują one tradycyjną lampę (lub lampę LED) laserem. Rozwiązanie jest rewolucyjne. Oferuje jakość obrazu nie odbiegającą od najlepszych, konwencjonalnych projekcji, przy czym eliminuje podstawowe wady dotykające zarówno modeli 3LCD jak i DLP. Niestety minusem jest w tym wypadku wysoka cena zakupu.

Najważniejsze atuty projektorów laserowych:

  • Bezkonkurencyjna żywotność (do 30 tys. godzin)
  • Brak nagrzewania przed rozpoczęciem pracy
  • Szerszy zakres reprodukcji barw

Zastosowania i warianty
Najtańsze są zazwyczaj projektory biurowe i uniwersalne. Ich głównym zastosowaniem jest prezentowanie statycznych danych. Intensywność obrazu i wygoda obsługi będzie w tym wypadku istotniejsza od wysokiej płynności i wiernego odwzorowania barw. Projektory do kina domowego to urządzenia oferujące najwyższą jakość obrazu. Często posiadają szeroki zestaw złącz, wsparcie dla popularnych technologii w zakresie wyświetlania obrazu i dźwięku. Niektóre modele mogą generować obraz do projekcji 3D. Modele profesjonalne to zazwyczaj potężne maszyny przeznaczone do stałej instalacji w aulach i na halach. Tutaj najważniejszą cechą jest wysoka moc pozwalająca na prezentowanie wyraźnego obrazu o dużej przekątnej.

Projektory różnią się od siebie również konstrukcją. Oprócz klasycznych modeli, na rynku dostępne są również warianty kieszonkowe i mobilne. Pierwsze z nich mogą się swobodnie mieścić w dłoni, natomiast drugie osiągać rozmiary 11’calowego laptopa. Dostępne są również nietypowe modele do rzutów krótkich i ultrakrótkich. Pozwalają one na efektywne wyświetlanie obrazu z niewielkiej lub niemal zerowej odległości od ściany. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w najmniejszych salach konferencyjnych lub małych mieszkaniach.

Philips PicoPix PPX 4350 to kieszonkowy projektor akumulatorowy. Pozwala na wyświetlanie materiałów bezpośrednio ze smartfona albo dysku USB

Specyfikacja to podstawa
Kiedy znamy już interesującą nas technologię wyświetlania obrazu oraz typ urządzenia możemy przejść do wczytywania się w specyfikację poszczególnych modeli. Szukając projektora do organizacji powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jasność. Wysoka jasność sprawi, że projektor poradzi sobie w pomieszczeniach, które nie są idealnie zaciemnione. Jasność wpływa również na intensywność barw. Obok jasności powinniśmy zwrócić uwagę na powiązany z nią stosunek kontrastu – czym wyższy kontrast, tym bardziej czytelny obraz. Kolejną kwestią jest rozdzielczość oraz proporcje ekranu. Obraz 4:3 sprawdzają się w zadaniach biurowych – podczas wyświetlania prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych i stron internetowych. Proporcje 16:9 pozwolą ponadto na wygodne odtwarzanie filmów. Najtańsze modele (za mniej niż 2 tys. zł) oferują zazwyczaj rozdzielczość SVGA czyli 800:600 (4:3). Nadadzą się one wyłącznie do pracy biurowej. Podobnie wygląda sprawa w przypadku nieco droższych (do 3 tys.) modeli 1024 x 768. Przyjazne kinomanom projektory FullHD kosztują zazwyczaj nie mniej niż 2 600 złotych. Natomiast modele 4K to głównie nowości rynkowe, za które należy zapłacić co najmniej kilkanaście tysięcy więcej. Jeśli projekcje będą zawierać dynamiczne elementy jako dodatkowe wskazanie podczas dokonywania wyboru może służyć deklarowany czas odświeżania (im wyższy tym lepiej). Jako ostatnią weryfikujemy informację o przekątnej wyświetlanego obrazu – jeśli nie będzie to urządzenie do pracy na auli, większość dostępnych modeli powinna z nawiązką spełniać nasze oczekiwania.

Wiele organizacji dokonując zakupu projektora opiera się wyłącznie na cenie urządzenia. Niestety często okazuje się, że dobrej klasy sprzęt nie jest później wykorzystywany przez wzgląd na koszty eksploatacji. Newralgicznym elementem tradycyjnego projektora jest lampa. Żywotność lamp mieści się zazwyczaj w przedziale 3-8 tys. godzin. Zależnie od modelu nowa lampa może kosztować od około 450 zł do nawet ponad 1000 zł. Jeśli kupiliśmy stosunkowo tani model, do którego lampa kosztuje 1000 zł, jej wymiana po kilku latach może okazać się nieopłacalna. Warto zatem dokonać samemu kalkulacji, która opcja okaże się najbardziej opłacalna w długim terminie.

Informacje dodatkowe
Przed zakupem projektora należy bezwzględnie zweryfikować listę dostępnych złącz. Warto także sprawdzić czy projektor posiada funkcję odtwarzania materiałów bezpośrednio z przenośnego dysku lub płyty. Dzięki temu nie będziemy musieli podłączać urządzenia do komputera. Jeśli nasza organizacja podejmuje zadania w zakresie edukacji, warto zainteresować się projektorami o krótkim rzucie z funkcjami interaktywnymi. Pozwalają one na wchodzenie w interakcję z wyświetlanym obrazem za pomocą dotyku i gestów. Jest to atrakcyjne udogodnienie urozmaicające naukę i pozwalające na lepsze przyswajanie informacji. Ceny tego typu modeli zaczynają się od około 8 tysięcy złotych.

Nie warto interesować się ofertami projektorów wycenianych na kilkaset złotych. Doświadczenie pokazuje, że najprostsze lecz solidne modele będą kosztować około 2000 zł. Najlepsze marki na rynku to: Epson, Benq, Philips Pico, Acer, Optoma, Asus, NEC, Vivitek, Optoma, Ricoh, SONY, Panasonic, JVC, Hitachi, Canon.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: