Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nie marnuj jedzenia! Te aplikacje Ci w tym pomogą

Niemarnowanie jedzenia! Te aplikacje Ci w tym pomogą!
— Nie lubię wyrzucać jedzenia — powiedziała moja koleżanka z pracy, dojadając wczorajszy obiad, a ja spojrzałam na nią z uznaniem, bo mam dokładnie tak samo. Jeśli też nie lubicie marnować jedzenia, poszukujecie w sieci pomysłów na to, co zrobić z resztek, które pozostały w lodówce lub zastanawiacie się czasem nad tym, jak dużo jedzenia musi marnować się w restauracjach czy sklepach wielkopowierzchniowych, ten artykuł jest dla Was! Przetestowałam kilka aplikacji i wybrałam te, które ułatwią Wam niemarnowanie jedzenia.
Spis treści

— Nie lubię wyrzucać jedzenia — powiedziała moja koleżanka z pracy, dojadając wczorajszy obiad, a ja spojrzałam na nią z uznaniem, bo mam dokładnie tak samo. Jeśli też nie lubicie marnować jedzenia, poszukujecie w sieci pomysłów na to, co zrobić z resztek, które pozostały w lodówce lub zastanawiacie się czasem nad tym, jak dużo jedzenia musi marnować się w restauracjach czy sklepach wielkopowierzchniowych, ten artykuł jest dla Was! Przetestowałam kilka aplikacji i wybrałam te, które ułatwią Wam niemarnowanie jedzenia.

Garść faktów i statystyk

Niemarnowanie jedzenia to dziś głośny temat, który jest coraz częściej poruszany w mediach ogólnopolskich. Temat, który każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. To coś o czym nie myślimy na co dzień, ale na świecie marnuje się ponad ⅓ żywności. W Polce to aż 5 milionów ton. Szacuje się, że na jednego obywatela naszego kraju przypada aż 126 kg zmarnowanej żywności w ciągu roku! W krajach afrykańskich to zaledwie 10 kg na osobę… Nie wiem, jak Wy się z tym czujecie, ale mnie te statystyki martwią, a jednocześnie mobilizują do zakasania rękawów. Nie ma już czasu do stracenia. Warto przypominać sobie co jakiś czas te liczby. Niemarnowanie żywności powinno dla każdego z nas stać się jednym z głównych zadań w życiu codziennym!

Na niemarnowanie żywności składa się kilka prostych kroków. W przejściu przez każdy z nich pomogą nam dziś nowe technologie! Zebrałam dla Was najpopularniejsze i najbardziej funkcjonalne aplikacje. Zobaczcie, ile frajdy może dać rozsądne podejście do produktów żywnościowych i jak mogą je ułatwić appki w telefonie!

Niemarnowanie jedzenia! Te aplikacje Ci w tym pomogą!
Źródło: https://ios.edu.pl/aktualnosci/jaka-jest-skala-marnotrawstwa-zywnosci-w-polsce-wyniki-badan-projektu-prom/

Krok pierwszy: Planowanie posiłków

Nic tak bardzo nie ułatwia zarządzania domowym budżetem jak planowanie wydatków. Podobnie jest z jedzeniem. Planowanie posiłków to pierwszy krok do sukcesu w jego niemarnowaniu. Duże zakupy, nawet za kilkaset złotych, często chowamy w lodówce, na półkach czy w spiżarce. Później musimy wyrzucać te, które zaległy w najdalszych kątach, przeterminowały się i zepsuły. Prawdziwym wyczynem jest regularne, na przykład cotygodniowe, planowanie tego, co zjemy. I to nie tylko na obiad! Rozplanowanie wszystkich posiłków przełoży się na mniejsze wydatki i mniej zmarnowanych produktów.

Meal Planner

Do tego kroku polecam Wam aplikację Tygodniowy Planner Posiłków — Meal Planner. Dzięki niej w łatwy i przystępny sposób zaplanujecie posiłki od śniadania po kolację na cały tydzień. Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna. W pierwszym widoku, tuż po odpaleniu appki, widzicie cały tydzień, od poniedziałku do piątku. Do każdego dnia danego tygodnia możecie dodać śniadanie, obiad i kolację. Jeśli macie w zwyczaju spożywanie pięciu posiłków dziennie, to również żaden problem! W appce między śniadaniem a obiadem oraz obiadem a kolacją bez problemu dodacie dodatkowe przekąski.

Niemarnowanie jedzenia! Te aplikacje Ci w tym pomogą!

Menu możecie przeglądać wstecz, a także planować do przodu. Bez problemu skopiujcie również tygodniową listę sprzed miesiąca lub dwóch, aby skorzystać z niej ponownie w bieżącym lub nadchodzącym tygodniu.

Do zaplanowanych dań dodajcie koniecznie składniki, których potrzebujecie, a aplikacja sama zaproponuje Wam listę zakupów. Do konkretnych posiłków możecie także dodać link do przepisu, załączyć plik PDF lub zdjęcie. Ponadto w aplikacji można również ustawić powiadomienia! Jedno powiadomienie to informacja o konkretnym posiłku lub o menu na cały dzień. Tylko od Waszych upodobań zależy, co wybierzecie.

Aplikację można udostępnić i współdzielić z bliskimi, jednak konieczne jest wykupienie jej subskrypcji. Dziś to około 57,99 zł na rok.

Krok drugi: lista zakupów

Nauczyłam się nie wychodzić bez niej do sklepu spożywczego. A jak mi się to zdarzy, zazwyczaj mocno tego żałuję. Wydam zbyt dużo pieniędzy, które wolałabym przeznaczyć na coś innego lub po prostu zaoszczędzić. Do tego nie kupię tego, czego faktycznie potrzebowałam lub kupię zbyt dużo rzeczy, które później zalegają w kuchennej przestrzeni. W wymienionej wyżej appce Meal Planner stworzycie bez problemu listę zakupów. Ale warto skorzystać również z innych, które oferują wiele ciekawych rozwiązań.

Bring

Pierwszą, jaką chciałabym Wam zaproponować, jest Bring. Ta appka urzekła mnie w pierwszej kolejności swoim interfejsem i tym kupiła mnie od razu. Uwielbiam prosty, minimalistyczny design, który jednocześnie przyciąga wzrok i sprawia, że chce się z nim zostać dłużej. Bring dokładnie taki jest!

Aplikacja daje możliwość utworzenia kilku różnorodnych list zakupów i sugeruje, jak posegregować je tematycznie. Następnie do konkretnej listy dodajemy produkty, których aktualnie nam brakuje. Wybieramy je spośród kilkunastu kategorii. Tak tworzymy listę zakupów, przedstawioną w formie przejrzystych kafelków lub listy (do wyboru wedle uznania). To coś, co ułatwi zakupy każdemu, nawet osobom, które naprawdę nie lubią ich robić.

Niemarnowanie jedzenia! Te aplikacje Ci w tym pomogą!

Ponadto listę zakupów w Bring możecie łatwo udostępnić każdemu, komu tylko zechcecie. Aplikacja aktualizuje listę, nie musicie więc dzwonić do bliskich z pytaniem, czy kupili to, o co prosiliście. Jeśli do danego produktu dodacie również zdjęcie, możecie być pewni, że w Waszej kuchni znajdzie się tylko to, co naprawdę lubicie.

W Bring zbierzecie również wszystkie Wasze karty lojalnościowe! Koniec z noszeniem ich w portfelu. Wystarczy tylko zeskanować ich kody i gotowe! Bring jest aplikacją darmową. Polecam Wam ją serdecznie!

Listonic

Z tej appki korzystałam, zanim poznałam Bring i przyznam Wam szczerze, że czasem czuję się jak zdrajca wobec naszej rodzimej Listonic. Od czasów, gdy korzystałam z niej po raz ostatni, aplikacja bardzo się rozwinęła.

Przy jej pomocy możemy m.in. przeglądać sklepowe gazetki w poszukiwaniu promocji. Poza tworzeniem list zakupów, posegregowanych na kategorie, mamy również możliwość współdzielenia listy z innymi osobami. Gdy ktoś z naszych bliskich kupi dany produkt z listy, aplikacja wyśle do nas automatyczne powiadomienie. Ponadto na podstawie naszych preferencji zakupowych skonfigurowana z Listonic AI podpowie nam, które produkty kupujemy najczęściej i dzięki temu szybciej stworzymy kolejne listy. Do artykułów spożywczych można również dodawać zdjęcia oraz ceny, co może znacznie ułatwić zarządzanie domowym budżetem.

To, co może znacznie ułatwić pracę z Listonic, to głosowe dodawanie produktów. Dzięki tej możliwości możemy nawet podyktować całą listę na raz!

Krok trzeci: niemarnowanie jedzenia czyli zapasy skontrolowane

W niemarnowaniu jedzenia chodzi również o to, aby kontrolować to, co już kupiliśmy, pilnować daty przydatności do spożycia, ale też mieć świadomość tego, że jogurt, który przeterminował się wczoraj, nadal można zjeść ze smakiem. Czy aplikacja może nam to ułatwić? Okazuje się, że tak!

Lista żywności

Polecam Wam do tego appkę Lista żywności. Ta aplikacja pozwala śledzić zapasy jedzenia w domu, kontrolować daty ważności produktów oraz korzystać z listy zakupów do uzupełniania zapasów. Wystarczy odrobina regulerności i dyscypliny, a możemy mieć pewność, że żaden produkt spożywczy się u nas nie zmarnuje! Produkty można wprowadzać ręcznie i ręcznie uzupełniać informacje o dacie ważności. Możemy również skanować kody kreskowe, co znacznie ułatwia pracę. Gdy to zrobimy, aplikacja wyśle nam powiadomienie, że dany produkt wkrótce ulegnie przeterminowaniu i czas przygotwać z niego jakieś pyszne danie.

Appka pozwala nam także na sortowanie produktów, a nawet zapisywanie informacji o tym, gdzie je przechowujemy.

Krok czwarty: uratuj posiłek!

Gdy już sami wszystko zorganizujemy, zaplanujemy, kupimy i skontrolujemy nie osiadajmy na laurach. Jeśli naprawdę chcemy stać na podium w niemarnowaniu jedzenia, możemy zrobić coś jeszcze. Wystarczy wspomóc restauracje, piekarnie, sklepy wielkopowierzchniowe, a nawet stacje paliw w ratowaniu posiłków i produktów spożywczych!

Too good to go

Kto zna tę aplikację, ręka do góry! Too good to go od dawna robi furorę, a dziś może pochwalić się tym, że posiada już ponad 9000 partnerów, którzy wspólnie z nimi przeciwdziałają marnotrawieniu żywności! Brawa dla nich!

too good to 3

Możemy być częścią tego ratowniczego łańcucha. Wystarczy, że zainstalujemy appkę, udostępnimy jej swoją lokalizację, a ona sama podpowie nam, gdzie najbliżej nas są posiłki do uratowania. Następnie wystarczy tylko zarezerwować posiłek, a właściwie paczkę-niespodziankę, odebrać w wyznaczonym czasie, zapłacić za nią znacznie mniej niż normalnie i delektować się smakiem! To jest zbyt proste, aby w tym nie uczestniczyć!

Mam nadzieję, że zapamiętacie te kroki, zainstalujecie aplikacje i podejmiecie wyzwanie związane z niemarnowaniem jedzenia! Życzę Wam powodzenia! I pamiętajcie, każdy uratowany posiłek czy produkt spożywczy to ratunek dla nas i naszej planety!

Niemarnowanie jedzenia! Te aplikacje Ci w tym pomogą!

Sprawdź także

(ARTYKUŁ) 12 najlepszych aplikacji (nie)tylko dla seniorów
(PODCAST) O aplikacjach pomocnych w odpoczynku i rozwoju (YouTube)
(WIDEO) Jak zrobić edytowalny PDF? Porady i narzędzia (iLovePDF i PDFescape)
(KURS) Wizualizacja danych – narzędzia do opowiadania historii opartych o dane

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: