Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Mniej znane, tańsze lecz zaufane marki sprzętu dla organizacji

pakieto[1]
Spis treści

Większość z nas chętnie opiera swoje technologiczne decyzje zakupowe na opiniach lub doświadczeniach związanych z daną marką. Często jest to słuszne założenie, szczególnie jeśli posiadamy ograniczoną wiedzę o specyfikacji poszczególnych urządzeń. Wszak takim brandom jak Sony, Apple czy Microsoft wypuszczenie bubli na rynek zdarza się niezwykle rzadko. Niestety topowe marki zdają sobie sprawę ze swojej uprzywilejowanej pozycji i chętnie przekładają dobre opinie na ceny swoich urządzeń.

Alternatywą dla topowych marek są tak zwane B-brandy. Zdecydowanie mniejsze firmy, często nie posiadające własnego zaplecza produkcyjnego i działające lokalnie lub na terenie jednego kontynentu. Ich głównym orężem jest atrakcyjna cena produktów. Wiele osób wiąże ją z obniżoną jakością produktów. Nie zawsze słusznie. Rezygnacja z dużych inwestycji w marketing czy własnych działów wzorniczych, również może pozytywnie odbijać się na cenie, bez wpływu na jakość produktu finalnego. Wiele B-brandów pozostaje w cieniu, generując sprzedaż na tym samym poziomie co potentaci rynkowi. Trudno jednoznacznie wskazać te najlepsze firmy z drugiego rzędu. Poniższe propozycje ciekawych B-brandów zostały oparte na opinii wieloletniego testera sprzętu elektronicznego. Porady te najlepiej wykorzystywać w zestawieniu z weryfikacją krążących w sieci opinii o poszczególnych produktach.

Smartfony

Lista topowych marek produkujących smartfony jest dość długa. Obejmuje produkty Samsnga, Apple, LG, Nokii, Sony, Motoroli, Huawei, Asus a nawet Xiaomi. Poszukując alternatyw warto zapoznać się z francuską marką Wiko. Jej nowa seria smartfonów WIM i WIM Lite skutecznie rywalizuje z rynkowymi potentatami, zapewniając nie tylko atrakcyjną cenę ale również wydajność podzespołów i innowacje technologiczne. Warta uwagi są również produkty Neffos. Za nieco egzotyczną nazwą stoi wieloletnie doświadczenie i zaufany producent. Marka należy bowiem do popularnej firmy sieciowej TP-Link. Szczególnie interesująco prezentuje się w tym wypadku seria modeli X1. Wyróżniają się one atrakcyjną jakością wykonania i dużą dbałością o detale wykończenia, przy zachowaniu bardzo atrakcyjnych cen.

Sprzęt sieciowy

Najpopularniejsze urządzenia sieciowe na naszym rynku to konstrukcje marek TP-Link oraz D-Link. Rozpoznawalne są również firmy Fritz!, Asus, Edimax i Linksys. Gdzieś w cieniu kryje się interesujący B-Brand w postaci marki ZyXel. Kluczowa w tym wypadku okazuje się relacja ceny do wydajności. Routery i serwery NAS marki Zyxel są zazwyczaj bardzo wydajne i tanie. Przykładem może być router Armor Z2 – będący jednym z najwydajniejszych i najtańszych urządzeń w swojej klasie (MU-MIMO). Nieco zastrzeżeń może budzić w tym wypadku jakość materiałów stosowanych do produkcji obudów, czy skromna zawartość pakietów wyposażenia dodatkowego, jednak bez wątpienia jest to propozycja godna rozważenia.

Materiały eksploatacyjne do drukowania

Najprostszym sposobem na ograniczenie kosztów wydruków w organizacji jest wybranie zamienników oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Nawet w tym wypadku możemy mówić o obecności na rynku potentatów. W tym wypadku będą nimi marki Black Point oraz Activejet. Nic dziwnego bowiem oferują niezwykle wysoką wydajność, długie gwarancje i wszechstronne wsparcie serwisowe przy niewielkich kosztach zakupu. Pomimo, że są zdecydowanie tańsze od oryginałów, na tle innych zamienników są dość drogie. Obok wspomnianych potentatów warto jednak pochylić się nad produktami Tele Force One. Obejmują one refabrykowane oraz nowe zamienniki tonerów i tuszy. Nie są one wprawdzie tak ładnie zapakowane jak te z oferty wiodących marek, jednak na tle wydajności i jakości serwisu w pełni dorównują konkurentom.

Laptopy

Mogłoby się wydawać, że tak zaawansowane urządzenia jak laptopy nie są oferowane przez małe marki. Teoretycznie firmy takie jak Samsung, Asus, Lenovo, HP, MSI, Toshiba czy Apple w pełni zagarnęły rynek dla siebie. Jednakże nic bardziej mylnego. Przykładem może być polska marka Hyperbook. Jej portfolio obejmuje laptopy profesjonalne (stacje robocze), ultrabooki oraz laptopy dla graczy. Nabywca kupując komputer może samodzielnie spersonalizować jego konfigurację wybierając matrycę, ilość zainstalowanej pamięci czy dysk. Profesjonalne maszyny Hyperbook są uznawane za jedne z najwydajniejszych na rynku, jednocześnie są oferowane w atrakcyjnych cenach.

Zasilacze, obudowy i chłodzenia komputerowe

Wśród producentów chłodzenia i zasilaczy dużą estymą cieszą się marki Enermax, BeQuiet, CoolerMaster oraz klika mniejszych takich jak Thermaltake czy Corsair. Pierwsza z wymienionych marek posiada w swoim portfolio własny B-Brand, pod nazwą Lepa. Bez wątpienia jest to ciekawa oferta dla osób mających zaufanie do Eneramaxa, jednak nie posiadających odpowiedniego budżetu na zakup flagowych modeli. W przypadku zasilaczy różnice między Lepa, a Enermax zazwyczaj ograniczają się do skromniejszego wyposażenia oraz słabszych certyfikatów sprawności. Wielu polskich nabywców sięga po produkty niezwykle popularnej w kraju, polskiej marki SilentiumPC. Jest to przykład B-Brandu o ugruntowanej pozycji na rynku lokalnym, oferującego wysokiej jakości produkty. Warta uwagi jest również niemiecka marka LC-Power, korzystająca z usług tych samych fabryk co najbardziej uznane marki na rynku.

Słuchawki

Niestety wiele osób wciąż decyduje się na zakup słuchawek udając się do supermarketu czy sklepu z elektroniką, zamiast do firm wyspecjalizowanych w sprzedaży sprzętu audio. Oczywiście słuchawki marek takich jak SONY, Panasonic czy Creative to często naprawdę solidne konstrukcje, jednakże ich popularność jest nieproporcjonalna do szerokiej dostępności dobrej klasy sprzętu audio na rynku. Część bardziej zaawansowanych użytkowników sięga jeszcze po AKG, JBL, Koss czy Sennheiser. Mowa o firmach, które zapewniają wysoki standard niezależnie od klasy modelu.

Szukając ciekawych B-Brandów słuchawkowych warto zastanowić się nad docelowym zastosowaniem sprzętu. Jeśli szukamy słuchawek do pracy biurowej i komunikacji biznesowej, warto zobaczyć ofertę marki Plantronics. Wyspecjalizowała się ona w urządzeniach konferencyjnych i zestawach słuchawkowych do firm. Dzięki temu oferuje wysokiej jakości rozwiązania, pozostając wciąż nieco w cieniu. Warto zaznaczyć, że w tym wypadku produkty Plantronics to urządzenia dość tanie, ale nie z tych najtańszych. Poszukując natomiast modeli do odsłuchu dźwięku, wybór jest zdecydowanie szerszy. Duża w tym zasługa chińskich marek, wyselekcjonowanych przez audiofili i ściągniętych do Polski. Na uwagę zasługują słuchawki Superlux. Niejednokrotnie bazują one na rozwiązaniach OEM i są wykonane z przeciętnej jakości materiałów. Jednocześnie zapewniają dźwięk porównywalny z konstrukcjami kilkukrotnie droższymi. Dobrym przykładem jest model studyjny HD668B, wyceniony na zaledwie 120 złotych, który mimo słabej jakości materiałów oferuje brzmienie zadowalające nawet wymagających użytkowników. Interesująco prezentuje się również oferta marki Encore. Tutaj za przykład dobrych i niedrogich słuchawek może posłużyć model RockMaster Live.

Myszy i klawiatury

Na krajowym rynku B-Brandy efektywnie rywalizują z topowymi markami. Wszystko za sprawą ceny. Produkty Logitech, Microsoft oraz profesjonalnych marek gamingowych są po prostu drogie. Polscy użytkownicy cenią więc również B-Brand w postaci marki A4-Tech oferującej przede wszystkim tani sprzęt, który może poszczycić się niezawodnością przez długie lata. Polecić można również produkty firmy Natec, często nieco droższe od A4-Tech, jednakże wyjątkowo dopracowane i często zaawansowane technologicznie.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: