Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Microsoft prezentuje nowe Surface’y – mają konkurować z MacBookami

pexels-photo-50614[1]
Spis treści

Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o podgrzewanie atmosfery tym razem Microsoft odrobił lekcję. Prezentacja nowych urządzeń z linii Surface rozgrzała do czerwoności portale społecznościowe i komentatorów. Czy jest się czym emocjonować? Zdecydowanie tak.

W czasach, gdy moce obliczeniowe laptopów zaczynają zrównywać się z komputerami pokładowymi rakiet kosmicznych, powoli parametry komputeropis zaczynają odgrywać drugorzędną rolę.  Przeciętny użytkownik laptopa wykorzystuje do przyczesywania sieci i odpisywania na maile. Dlatego dzisiaj coraz większą wagę użytkownicy przywiązują do: wyglądu, ergonomii, miniaturyzacji i czasu pracy laptopa na baterii urządzenia. Wszystkie te cechy znajdują odzwierciedlenie w nowych Surface’ach, które wyglądem onieśmielają słynące z estetyki MacBooki.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=61&v=74kPEJWpCD4

Matryca, wymiary i wykonanie
Surface wyposażony będzie w dotykowy 13,5-calowy ekran Pixel Sense (matryca o proporcjach 3:2), klawiaturę pokrytą alcantarą, wszystko zamknięte w przepięknej wąskiej obudowie o czterech kolorach do wyboru.

Obudowa laptopa będzie kończyła się na ramkach matrycy czyli będzie mniej więcej rozmiarów 13,5-calowego laptopa. Jego wymiary to: 308,1 × 223,2 mm, a grubość wynosić będzie zaledwie 14,47 mm w tylnej i 9,9 mm w przedniej części. Do tego dochodzi robiąca niesamowite wrażenie waga:  1,25 kg, co sprawia, że pod względem mobilności udało się praktycznie zrównać z MacBookami.

Microsoft projektując tak kompaktowy komputer musiał pójść na pewne kompromisy. Jednym z nich jest wyposażenie laptopa jedynie w 4 porty: USB 3.0, mini DisplayPort, wyjście słuchawkowe i gniazdo ładowania.

 

Jeżeli jesteśmy już przy ładowaniu, to producent chwali się, że komputer będzie w stanie wytrzymać na pełnej baterii do 14.5 godzin pracy. Czy rzeczywiście tak będzie pozostaje poczekać do pierwszych testów urządzenia.

Przy pięknym wykonaniu nie zabrakło również dbałości o smaczki, jak specjalna wewnętrzna obudowa wykonana z jednolitej warstwy alcantary, miłego w dotyku, łatwego w czyszczeniu i odpornego na zachlapania materiału tekstylnego z mikrowłókien. Niskoprofilowa klawiatura, pod którą umieszczono, uwaga, głośniki. Ci, którzy mieli okazję korzystać z Surface’a mówią, że rozwiązanie to sprawdza się znakomicie, a jakość dźwięku jest nieporównywalna z jakimkolwiek innym laptopem.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=80&v=8HCVUCqZoHI

Co pod maską?
Na załączonych materiałach widać, że producent dołożył wszelkich starań, aby wyglądem i jakością wykonania rzucić na kolana. A co z parametrami podzespołów? Tutaj również sprzęt nie może mieć żadnych kompleksów. W zależności od wersji urządzenia na pokładzie znajdziemy procesory Intela 7. generacji, energooszczędny Core i5 albo Core i7. Zintegrowany układ graficzny to, w zależności od modelu, HD Graphics 620 lub Iris Plus 640. Pamięć RAM zaczynać się będzie od 4, a kończyć na 16 GB. W zależności od wersji będą również różne pojemności dysków SSD od 128 do 512 GB.

Ceny nowych Surface’ów
Microsoft ogłosił oficjalnie ceny swoich urządzeń. W zależności od regionu będzie oferowany w różnych cenach. Dla Polski zostały podane następujące:

  • Wersja 128 GB / Intel Core i5 / 4 GB pamięci RAM – 4 999 złotych
  • Wersja 256 GB / Intel Core i5 / 8 GB pamięci RAM – 6 499 złotych
  • Wersja 256 GB / Intel Core i7 / 8 GB pamięci RAM – 7 899 zotych
  • Wersja 512 GB / Intel Core i7 / 16 GB pamięci RAM – 10 999 złotych


Nie są to urządzenia najtańsze. Widać, że pod względem ceny Microsoft chce konkurować z MacBookami. Czy mu się uda? Przekonamy się już niebawem.

Specjalna wersja systemu operacyjnego – Widows 10s
Sprzęt domyślnie będzie wyposażony w specjalny „odchudzoną” wersję systemu Windows 10. Windows 10s będzie umożliwiał instalowanie aplikacji jedynie z oficjalnego sklepu Microsoftu. Oznacza to spore zawężenie możliwych do korzystania aplikacji. Między innymi będziemy zmuszeni do korzystania z przeglądarki Edge. Do końca roku upgrade do zwykłego systemu Windows 10 (noszącego teraz nazwę Pro) ma być bezpłatna. Ci, którzy zdecydują się na zakup urządzenia nie powinni się długo zastanawiać.

Czy będzie hitem sprzedaży?
Jak poradzą sobie nowe urządzenia Microsoftu przekonamy się w połowie tego roku. Komputery mają trafić do sprzedaży 15 czerwca. Wysoka jakość wykonania, która przekłada się na wysoką cenę, sprawia, że komputery będą musiały walczyć z absolutnym królem tego segmentu – laptopami Apple. Kto wyjdzie zwycięsko z tej batalii będzie można zobaczyć w podsumowania finansowych na koniec roku. Surface bez wątpienia ma argumenty, ale czy uda mu się przekonać do siebie użytkowników, to się dopiero okaże.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: