Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Lepsze, tańsze, ciekawsze – zamienniki dla popularnych programów cz. 2

dama[1]
Spis treści

W poprzednim wpisie zamieściliśmy listę tańszych odpowiedników popularnych programów wykorzystywanych na co dzień w pracy. Można w nim było znaleźć programy do montażu i obróbki wideo, ochrony komputera i pakiet biurowy. W tym wpisie przedstawimy kilka rozwiązań do obróbki obrazu, notatniki, programy do archiwizowania plików i przygotowywania materiałów graficznych.

Obróbka zdjęć
Bezsprzecznym królem programów w zakresie obróbki zdjęć jest Photoshop. Tradycyjna odmiana programu jest jednak stosunkowo droga i kosztuje około 1 800 złotych. Jeśli wolimy dostęp do programu w ramach abonamentu zapłacimy około 630 złotych w pakiecie z Lightroom. Wysokie ceny Photoshopa są główną przyczyną dużej popularności darmowego programu GIPM. Posiada on wprawdzie nieco skromniejszy zestaw funkcji oraz zdecydowanie uboższe otoczenie w postaci dodatków i oprogramowania wspierającego. Jednocześnie bez problemu zaspokaja potrzeby nawet zaawansowanych fotografów i grafików.

Z programów graficznych ciekawie również prezentuje się chociażby program RawTherapee, który doskonale sprawdza się w pracy z plikami RAW. Nie jest to wprawdzie konkurent dla samego Photoshopa jednakże idealnie sprawdzi się jako zastępstwo Lightrooma, oferując bardzo zbliżony zestaw funkcji oraz niezwykle intuicyjną obsługę.

Jeśli często pracujemy w ruchu, korzystając przy tym z różnych komputerów warto porzucić tradycyjne programy na rzecz rozwiązań online. Tutaj wybór również jest niezwykle szeroki. Interesujący może okazać się Pixlr Editor opracowany przez Autodesk. Mowa o naprawdę zaawansowanym narzędziu, wykraczającym daleko poza systemy skupione na kadrowaniu i nakładaniu filtrów. Jego dużym atutem jest możliwość pracy na warstwach – rzadko spotykana w przypadku narzędzi online.

Notatnik
Jeśli zdarza nam się pracować z plikami HTML czy PHP – nawet jedynie okazjonalnie, powinniśmy szybko zapomnieć o notatniku wbudowanym w system Windows. Jest on całkowicie niepraktyczny – szczególnie jeśli zdarza nam się edytować cudze pliki, które niejednokrotnie tracą formatowanie i zlewają się w niezrozumiałe bloki kodu. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po darmowy i lekki program Notepad++. Program automatycznie wykrywa składnie wielu języków programistycznych wliczając w to C, C++, Java, HTML czy PHP. Poradzi sobie również z plikami SQL, CSS, Pascal, Perl, Python oraz wieloma innymi. Program wyszukuje również pary nawiasów przypominając o ich domykaniu, oferuje pracę w kilku zakładkach jednocześnie, posiada wbudowanego klienta FTP i radzi sobie z zapisywaniem plików w kilku systemach kodowania znaków.

Archiwizowanie plików
Użytkownicy domowi nie mają najmniejszego problemu z wyborem oprogramowania do obsługi archiwów. Najczęściej wybierany zostaje Winrar. Jednakże firmy i organizacje muszą liczyć się, że komercyjne użytkowanie przez nie oprogramowania Winrar będzie się wiązało z wykupem licencji. Pojedyncza licencja kosztuje w tym wypadku 139,24 zł. Wartą rozważenia alternatywą okazuje się więc w pełni darmowy 7zip. Program obsługuje popularne formaty ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, CPIO, RPM i DEB. Ponadto wspiera również własny format 7z, który wyróżnia się podwyższonym stopniem kompresji wobec konwencjonalnych rozwiązań.

Łamanie i materiały poligraficzne
Graficzne opracowanie treści to zadanie dla programu Indesign. Wykorzystują go najwięksi wydawcy – zarówno do opracowywania treści drukowanych, jak również wszelkiego rodzaju biuletynów i materiałów reklamowych. Pełna wersja programu Indesign CC kosztuje około 1 800 złotych. Alternatywą jest w tym wypadku abonament wyceniony na około 30 euro miesięcznie. Osoby prywatne, firmy oraz organizacje pragnące przygotowywać własne magazyny, biuletyny i inne składane graficznie publikacje, mogą sięgnąć po darmową alternatywę w postaci programu Scribus. Jest on zdecydowanie mniej rozbudowany od swojego płatnego konkurenta, jednak powinien być w zupełności wystarczający do realizacji większości niewielkich projektów. Program obsługuje grafiki wektorowe, pozwala na eksportowanie do plików PDF oraz umożliwia stosowanie skryptów w języku Java.

źródło: wikipedia.org

Propozycje dodatkowe:
Rysowanie, grafika wektorowa:
Darmowy Inkscape zamiast kosztownych Adobe Ilustrator i Corel Draw

Grafika 3D:
Darmowe sketchUP oraz Blender zamiast kosztownego 3ds Max

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.