Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kupujemy kartę pamięci – co warto wiedzieć?

okładka[1]
Zakup karty pamięci może jawić się jako wyjątkowo proste zadanie. Niestety wybór najtańszego modelu o największej pojemności, nie jest wcale idealną receptą. Nowoczesne urządzenie mają bowiem określone wymagania co do kart pamięci. Podpowiadamy na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Spis treści

Zakup karty pamięci może jawić się jako wyjątkowo proste zadanie. Niestety wybór najtańszego modelu o największej pojemności, nie jest wcale idealną receptą. Nowoczesne urządzenie mają bowiem określone wymagania co do kart pamięci. Podpowiadamy na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Typy i formaty kart pamięci (SD, microSD, Compact Flash)

Jeszcze kilka lat temu wybór odpowiedniego formatu karty pamięci był zdecydowanie trudniejszy. Przeciętny czytnik kart musiał obsługiwać formaty SD, Compact Flash, xD-Picture, MMC oraz Memory Stick. Aktualnie podstawowym formatem są wszelkie rozwinięcia podstawowej karty SD, wliczając w to miniaturowy format microSD. Nieliczne urządzenia przeznaczone do profesjonalnych zastosowań (np. zaawansowane lustrzanki) wciąż wykorzystują karty Compact Flash. Pozostałe formaty odeszły w całkowite zapomnienie. Dzięki temu wybór odpowiedniego formatu jest zdecydowanie prostszy. Często można go dokonać wyłącznie na podstawie oględzin wielkości slotu na kartę pamięci. Przykładowo klasyczne karty SD odnajdziemy zazwyczaj w aparatach, sprzęcie video czy laptopach. Format microSD jest skierowany do najmniejszych urządzeń takich jak smartfony czy kamerki sportowe.

Tylko nieliczne urządzenia wykorzystują karty Compact Flash. Mimo to ich ceny są niezwykle wysokie. Nośniki o pojemności 256GB kosztują co najmniej 1 700 złotych.

Standardy kart (SD, SDHC oraz SDXC)

Mówienie o kartach pamięci SD jest zazwyczaj dużym uproszeniem. Standard ten doczekał się dwóch rozwinięć, jednak zachowując kompatybilność z pierwowzorem. Pojemność oryginalnych kart SD była ograniczona do 2 GB. Bezpośrednim następcą okazały się karty w standardzie SDHC. Dzięki zastosowaniu systemu plików FAT32 w miejsce standardowego FAT, udało się uzyskać pojemność do 32 GB. Jednakże w erze nagrań w wysokiej rozdzielczości 4K to również zbyt mało. Najnowszy standard to karty SDXC, ich technologiczne możliwości przechowywania określone są na poziomie, maksymalnie 2 TB.

Oznaczenia niezbędne do wyboru karty pamięci znajdziemy na jej obudowie. Wszelkie dane rozszyfrowaliśmy w artykule.

Typy magistrali w kartach pamięci (UHS)

Kolejnym oznaczeniem jakie powinniśmy znać podczas wyboru karty pamięci jest UHS. Mowa o typach magistrali wprowadzonych wraz z pojawieniem się standardu SD 3.0. Oznaczenie magistrali znajdziemy zazwyczaj tuż obok dopisku HC lub XC informującego o standardzie karty. Jest ono przedstawiane w formie cyfry rzymskiej. Symbol „I” oznacza, że karta może przesyłać danie z maksymalną prędkością do 104 MB/s. Natomiast „II” informuje, że mamy do czynienia z najszybszą magistralą osiągającą przepustowość na poziomie 312 MB/s.

Klasy kart pamięci (Class 2,4,6,10 oraz U1 i U3)

Minimalna prędkość zapisu na karcie pamięci jest określana za pomocą oznaczenia Class. Aktualnie wyróżniane są 4 klasy prędkości zapisu – Class 2 oznacza zapis z minimalną prędkością 2MB/s, Class 2 to 4 MB/s, Class 6 to 6 MB/s, natomiast 10 to 10 MB/s. Wraz z pojawieniem się magistral UHS na kartach pojawiły się dodatkowe oznaczenia, informujące czy karta oferuje prędkości wykraczające poza standard Class 10. Symbolizowane są one cyfrą umieszczoną wewnątrz litery U. Należy przyjąć, że karty U1 muszą być co najmniej zgodne z zapisem oferowanym w ramach Class 10, jednakże karty U3 oferują zapis na trzykrotnie szybszy, czyli 30 MB/s.

W sklepach nie odnajdziemy już najwolniejszych kart Class 2. Aktualnie najtańsze konstrukcje noszą oznaczenie Class 4. Warto sugerować się ceną – zdecydowanie szybsze karty Class 10 potrafią kosztować mniej niż wolniejsze modele, które właśnie znikają z rynku.

Jak dobrać kartę do urządzenia?

Oczywiście czym szybsza karta tym komfort pracy jest większy. Karty z nowoczesną magistralą UHS II pozwolą na przesyłanie danych z nośnika zdecydowanie szybciej niż w przypadku starych kart SD. Natomiast wysoką prędkość zapisu docenią chociażby użytkownicy lustrzanek, wykorzystujący tryb zdjęć seryjnych. Karta legitymująca się klasą U3 pozwoli na wykonanie większej liczby zdjęć w tym samym przedziale czasu niż odpowiednik oznaczony jako U1. Warto pamiętać, że dobór parametrów karty pamięci nie jest uzależniony wyłącznie od zasobności portfela użytkownika. Zakup powinien zostać oparty przede wszystkim na deklarowanych wymaganiach i możliwościach urządzenia współpracującego z kartą. Pierwszą informacją, na którą warto zwrócić uwagę to maksymalna pojemność kart pamięci obsługiwana przez urządzenie. Przykładowo smartfony ze średniej półki cenowej oferują zazwyczaj wsparcie dla kart microSD o pojemności do 128GB. Jednakże na niskiej półce nie brakuje urządzeń pozwalających na stosowanie kart o maksymalnej pojemności wynoszącej zaledwie 16 lub 32GB. Jeszcze większe wymagania co do specyfikacji karty mają kamery oraz zaawansowane aparaty fotograficzne. W tym wypadku oprócz pojemności istotna będzie również prędkość zapisu. Przyjęło się, że do zapisu materiałów w rozdzielczości 4K należy bezwzględnie stosować karty legitymujące się klasą U3. Niestety nośniki tego typu są zdecydowanie droższe niż najtańsze konstrukcje na rynku.

Wybór marki

Złożony system oznaczeń kart pamięci skutecznie redukuje różnice pomiędzy produktami różnych marek. Decydując się na zakup karty pamięci warto wybrać model z oferty, któregoś ze znanych producentów. Wśród nich można wymienić takich jak: SanDisk, Transcend, Kingston, Samsung , GoodRam czy SONY. Jako, że karty pamięci odznaczają się dużą trwałością, bez problemu odnajdziemy produkty opatrzone wieczystą gwarancją producenta.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: