Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Instalujemy i poznajemy WordPressa

condi[1]
Twórcy blogów i małych witryn publicystycznych uwielbiają Wordpressa. Jednakże lista jego potencjalnych zastosowań jest zdecydowanie dłuższa. Lekki i intuicyjny CMS doskonale sprawdza się podczas budowy stron firmowych, portali informacyjnych, a nawet sklepów internetowych. Podpowiadamy jak rozpocząć przygodę z tym niezwykle praktycznym narzędziem.
Spis treści

Twórcy blogów i małych witryn publicystycznych uwielbiają WordPressa. Jednakże lista jego potencjalnych zastosowań jest zdecydowanie dłuższa. Lekki i intuicyjny CMS doskonale sprawdza się podczas budowy stron firmowych, portali informacyjnych, a nawet sklepów internetowych. Podpowiadamy jak rozpocząć przygodę z tym niezwykle praktycznym narzędziem.

Czym właściwie jest WordPress

WordPress powstał jako przyjazny użytkownikom system blogowy. Dzięki rozsądnej budowie opartej na kodzie PHP i bazach MySQL okazał się wyjątkowo łatwy do implementacji w różnych zastosowaniach. Rosnąca w siłę społeczność oraz innowacyjne mechanizmy, sprawiły że WordPress jest najpopularniejszym darmowym CMS’em na rynku.

Instalacja

Twórcy WordPressa szczycą się 5-minutową instalacją CMS’a. Doświadczenia pokazują, że w zależności od infrastruktury i umiejętności użytkownika prace mogą zająć od 2 do 20 minut. Pierwszym krokiem jest pobranie plików instalacyjnych. Polskojęzyczne zasoby odnajdziemy na stronie https://pl.wordpress.org. Paczka instalacyjna będzie minimalnie cięższa niż w wersji anglojęzycznej. Całość ma około 10 MB. Pobrane pliki musimy umieścić w wybranym folderze serwera. Jeśli nasz hosting obsługuje opcję rozpakowywania plików, najlepiej umieścić na serwerze całą paczkę. Jeśli nie dysponujemy taką opcją musimy wypakować pliki na komputerze i przenieść je indywidualnie na serwer.

Transfer plików możemy wykonać z panelu administratora naszego hostingu, albo korzystając z menadżera plików takiego jak Total Commander. Pliki umieszczamy od razu w folderze docelowym naszej domeny (jeśli będzie to nasza jedyna strona, może to być folder główny na serwerze).

Podczas transferu plików możemy utworzyć bazę danych MySQL z poziomu panelu administracyjnego hostingu. Powinniśmy zapamiętać jej nazwę, hasło oraz nazwę przypisanego do niej użytkownika. Dane te będą potrzebne w kolejnym roku instalacji.

Kiedy pliki przeniosą się do docelowego folderu, powinniśmy wpisać adres domeny (ewentualnie domeny i folderu w formacie www.przyklad123.pl/nazwafolderuinstalacyjnego) w oknie przeglądarki. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinniśmy ujrzeć komunikat instalacyjny WordPressa. Po jego wyświetleniu klikamy przycisk Zaczynajmy.

Krok ten przeniesie nas do formularza w którzym wpisujemy zapamiętane wcześniej dane bazy danych. Adres serwera bazy danych w 99% przypadków zostawiamy bez zmian. Prefiks tabel możemy pozostawić bez zmian. Zatwierdzamy klikając Wyślij. Na następnej wczytanej stronie klikamy Uruchom instalację tym samym kończąc pierwszy etap instalacji.

Druga część instalacji dotyczy danych naszej przyszłej strony. Bez obaw – wszelkie wprowadzane tu dane można w przyszłości zmienić. Podajemy więc nazwę witryny, dane do logowania oraz decydujemy czy strona ma być widoczna dla wyszukiwanek, a następnie klikamy Zainstaluj WordpPressa. Właściwie na tym kończy się 5-minutowy proces instalacyjny.


Rozpoczynamy pracę z WordPressem

Logowanie do naszej witryny będzie zawsze dostępne pod adresem utworzonym w formacie www.przyklas123.pl/wp-login.php. Pierwsza strona, którą ujrzymy po zalogowaniu to tak zwany kokpit, czyli panel administracyjny. Najistotniejsze będzie dla nas menu umieszczone z lewej strony. Omówmy więc umieszczone w nim zakładki.

 

Ustawienia

Konfigurację WordPressa należy zawsze zaczynać od zakładki Ustawień .Właśnie w sekcji ustawień ogólnych zmienimy dane zdefiniowane podczas instalacji, a także ustawimy zegar strony. Odnajdziemy tutaj również dane dotyczące pisania i wyświetlania artykułów. Warto zwrócić szczególną uwagę na sekcję Bezpośrednie odnośniki. Ustawimy w niej format linków podstron. Dla pozycjonowania najlepsza opcja to format www.przyklad123.pl/przykladowy-wpis.

Narzędzia

Początkowo zakładka Narzędzia jest pusta. To w niej pojawią się część wtyczek i dodatków instalowanych w ramach witryny

Użytkownicy

Zakładka użytkownicy interesuje nas jeśli nasza strona będzie miała więcej niż jedną osobę publikującą treści. Nowych użytkowników dodajemy przydzielając im nazwy, dane do logowania oraz role. Do wyboru jest 5 poziomów uprawnień. Subskrybent to osoba mogąca komentować wpisy pod własnym Nickiem. Współpracownik może tworzyć treści i je edytować, ale nie może samodzielnie ich publikować. Autor może tworzyć i publikować własne wpisy. Redaktor może tworzyć i publikować wpisy, zarządzać tekstami innych osób oraz moderować komentarze. Administrator to natomiast osoba z pełną kontrolą nad witryną.

Wtyczki

Zakładka w której prowadzona jest instalacja i aktualizacja wszystkich dodatków do wordpressa. Standardowo odnajdziemy dwie zainstalowane wtyczki. Hello Dolly wyświetla losowy wers utwory HelloDolly w pasku administracyjnym. Dużo ważniejszy jest dodatek Akismet Anti-Spam – warto go aktywować. Ochroni naszą witrynę przed spamem w komentarzach. Aby dodać jakąś wtyczkę wystarczy kliknąć Dodaj nową a następnie w prawym, górnym rogu strony wpisać słowo opisujące funkcję którą chcemy zaimplementować. Wyświetlona lista będzie zawierała wtyczki z opisami, ocenami, ilością pobrać i instrukcjami obsługi. Ich instalacja jest zautomatyzowana – wystarczy przycisnąć Zainstaluj teraz. WordPress ma ponad 50 tys wtyczek – warto korzystać z oferowanych przez nie możliwości.

Wygląd

Zakładka kryje listę skórek strony oraz sekcje pozwalające na personalizowanie i edytowanie ich ustawień. Standardowo zainstalowane są trzy skórki. Dodawanie nowych przebiega identycznie jak w przypadku wtyczek. Część motywów będzie instalować się wraz z dodatkami pomagającymi wykorzystać pełnię ich możliwości. Warto pamiętać, że nasza strona nie będzie wyglądać od razu tak jak wzorzec z instrukcji. Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów często będzie wymagało godzin pracy z ustawieniami.

Komentarze

Jest to zakładka zawierająca listę komentarzy pojawiających się pod naszymi wpisami. Administrator może je zatwierdzać, dorzucać, oznaczać jako spam albo edytować.

Strony

Miejsce w którym tworzymy pojedyncze i statyczne podstrony naszej witryny. Wykorzystamy je do stworzenia zakładek typy Kontakt, O nas i tym podobnych.

Media

Biblioteka plików graficznych oraz video naszej strony. Pozwala na dodawanie nowych plików (wystarczy przeciągnąć do okna przeglądarki), a nawet ich prostą edycję. Właśnie tutaj odnajdziemy linki wszystkich plików wraz z datami dodania i wymiarami.

Wpisy

Najważniejsza zakładka dla twórców blogów i portali z aktualnościami. To właśnie tutaj można tworzyć nowe treści wyświetlane na stronie głównej WordPressa. Zakładka pozwala również na tworzenie kategorii i grupowanie według nich wszelkich treści.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: