Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Firefox 57 Quantum już wylądował – dużo nowości w odświeżonej przeglądarce od Mozilli

japa[1]
Spis treści

Twórcy najnowszej wersji przeglądarki chwalą się, że jest to najszybsza przeglądarka Mozilli, jaka do tej pory powstała, co potwierdzają testy na stronie Speed Battle zajmującej się mierzeniem prędkości przeglądarek. Bez wątpienia tempo działania przeglądarki to jeden z najważniejszych parametrów, którym kierujemy się przy wyborze domyślnego oprogramowania. Jednak prędkość to nie wszystko, ważne jest również łatwość korzystania.

Uważam, że kluczowym elementem, który przesądza o wyborze przeglądarki jest jej funkcjonalność, czyli odpowiednio przemyślany interfejs użytkownika. Na tym polu Mozilla przeszła gruntowną przebudowę, a także obrosła w dodatkowe narzędzia. Nowy interfejs nosi nazwę Photon i wygląda znakomicie. Omniboks nie rozciąga się już od krawędzi przycisków nawigacyjnych do przycisków ustawień, został zwężony i wyśrodkowany. Zakładki przybrały nowy kwadratowy kształt, ikony zostały uporządkowane i stały się bardziej widoczne.

Warto wspomnieć, że Photon Design dostosowane jest nie tylko do korzystania z komputerów, ale także urządzeń dotykowych. Interfejs skaluje się automatycznie, gdy np. korzystamy z niego za pośrednictwem urządzenia mobilnego. W takiej sytuacji elementy UI powiększają się, gdy korzystamy z myszki, pomniejszają. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza pod kątem laptopów, tabletów hybrydowych i urządzeń mobilnych. Mozilla jednak nie odebrała użytkownikowi wyboru, opcję tę można wyłączyć na życzenie użytkownika.

Mozilla otrzymała również dwa domyślnie wbudowane narzędzia, a jest nim Pocket, który umożliwia zapisywanie interesujących nas stron i artykułów, a także narzędzie do przechwytywania obrazu (screenshotów), obydwa na stałe dostępne pod po wywołaniu zaraz obok paska wyszukiwania.

Nową przeglądarką powinni zainteresować się wszyscy, którzy posiadają komputery ze starszymi podzespołami, bowiem Firefox bardzo dobrze wypada w testach pod względem wykorzystania zasobów. Przeglądarka wyróżnia się małym apetytem zarówno na obliczenia procesora, jak również pamięci RAM. Wszystko to dzięki specjalnie przemyślanemu sposobowi zarządzania procesami dla każdej z otwartych kart.

Firefox Quantum można pobrać ze strony internetowej www.mozilla.org lub skorzystać z wbudowanej w poprzednie wersje funkcji sprawdzania aktualizacji.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.