Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Czytnik e-booków – jak wybrać najlepszy

janka[1]
Spis treści

Wbrew obiegowym opiniom e-booki nie muszą tylko i wyłącznie służyć do czytania książek. Specjalnie skonstruowany wyświetlacz sprawia, że również bardzo wygodnie przegląda się na nim dokumentację firmową czy specjalistyczne artykuły. Większość osób kojarzy czytniki ze spędzaniem wolnego czasu, jednak mogą one również być narzędziem pracy.

Podobnie jak tradycyjna książka, czytnik e-booków to przedmiot niezwykle osobisty. Trudno więc wskazać uniwersalny ideał. Urządzenie należy dobrać do indywidualnych potrzeb, kierując się jednak praktyczną wiedzą. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Dobrej jakości czytnik e-booków stanowi fantastyczne połączenie tradycyjnej rozrywki z nowoczesną technologią. Wbrew pozorom użytkowanie czytnika nie różni się w znaczący sposób od obcowania z konwencjonalną lekturą. Dzięki temu do czytników przekonują się również osoby starsze oraz sceptycy technologicznych nowinek. Podstawową zaletą czytnika jest wygoda użytkowania. Przeciętne urządzenie jest w stanie pomieścić kilkanaście tysięcy tytułów w obudowie mniejszej niż przeciętne dzieło z oferty Harlekina. Czytnik bez problemu obsłużymy jedną ręką – chociażby przemieszczając się środkami komunikacji miejskiej. Wiele modeli oferuje również delikatne podświetlenie pozwalające na rozkoszowanie się lekturą bez konieczności włączania światła w pomieszczeniu.

Wyświetlacz
Podstawowym parametrem każdego czytnika jest rozmiar wyświetlacza. Większość dostępnych na rynku modeli posiada ekrany w rozmiarze od 6 do 10-cali. Duży ekran pozwala na rzadsze przerzucanie stron oraz ułatwia przeglądanie dokumentów w formacie PDF. Jednakże czytnik o przekątnej 8-cali zazwyczaj trzeba podtrzymywać oburącz. Dlatego też największą popularnością cieszą się najmniejsze urządzenia. Klasyczny, 6-calowy czytnik nadaje się do obsługi za pomocą jednej ręki i bez problemu zmieści się w kieszeni przeciętnych, męskich spodni.

Oprócz rozmiarów wyświetlacza, niezwykle istotne są również jego parametry. Czytnikiem e-booków nazwiemy jedynie urządzenia korzystające z technologii papieru elektronicznego. Wszelkiego rodzaju tablety LCD nie sprawdzą się podczas czytania książek. Najpotężniejszą marką produkującą wyświetlacze z papieru elektronicznego jest E Ink Corporation. Jej pierwszym, szeroko stosowanym dziełem był papier E Ink Pearl. Był to produkt na tyle dopracowany, że nawet w chwili obecnej zapewnia stosunkowo atrakcyjną jakość obrazu. Jednakże decydując się na zakup czytnika warto poszukać urządzenia wyposażonego w najnowszy papier noszący nazwę Carta. Charakteryzuje się on naturalną barwą oraz mniejszą podatnością na pozostawanie cieni po wyświetlanej uprzednio treści. Bez wątpienia E Ink Corporation przyjęło postawę monopolisty na rynku. Wyświetlacze konkurencji odnajdziemy wyłącznie w najtańszych i dość egzotycznych czytnikach. Niestety nie ma w tym przypadku, ponieważ żadna z mniejszych marek nie zaoferowała jeszcze technologii o jakości choćby zbliżonej do wyrobów E Ink.

Następnym parametrem wyświetlacza, który należy zweryfikować jest rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Najlepsze i najnowsze czytniki oferują rozdzielczość 1440×1080 px, która zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jednakże urządzenia oferujące takie parametry będą z reguły dość drogie. Przeciętny czytelnik będzie usatysfakcjonowany również wyświetlaczem o niższej rozdzielczości. Standardem wśród tańszych konstrukcji jest rozdzielczość 800×600, na rynku znajdziemy również kilka modeli 1024×758. Wybierając idealny czytnik należy przyjąć zasadę – czym większa rozdzielczość, tym lepszy efekt finalny w postaci atrakcyjnego obrazu.

Specyfikacja
Nawet idealnie dobrany wyświetlacz nie zapewni przyjemnego obcowania z tekstem, jeśli reszta podzespołów nie dorówna mu możliwościami. Niestety większość producentów nie podaje pełnych specyfikacji urządzeń, pozwalających na porównania w zakresie wydajności. Uwagę powinien natomiast przyciągnąć system oferowany w danym urządzeniu. Jeśli tylko mamy taką sposobność powinniśmy przetestować czy nawigowanie w menu i zmiana ustawień są dla nas wygodne i intuicyjne. Część producentów takich jak chociażby inkBOOK zamiast dedykowanego systemu korzysta z oprogramowania Android. Jest to stosunkowo wygodne rozwiązanie, ponieważ zwiększa listę potencjalnych zastosowań urządzenia, pozwalając na sięganie po dodatkowe aplikacje. Oczywiście należy zweryfikować również formaty obsługiwanych książek. Dwa najpopularniejsze to ePub oraz Mobi. Przykładowo popularne czytniki Kindle nie współpracują z książkami w formacie ePub. Całe szczęście wiele księgarni internetowych oferuje aktualnie obydwa formaty w ramach pojedynczego zakupu.

Bardzo istotnym elementem specyfikacji czytnika jest czas pracy na jednym ładowaniu. Przeciętne urządzenie bez problemu kilkanaście godzin pracy, przeliczalne na kilka tygodni umiarkowanego czytania. Niektórzy producenci silą się nawet na zapewnienia, że ich urządzenia są w stanie pracować przez kilka miesięcy bez dostępu do zasilania. Oczywiście informacje na temat realnego czasu pracy najlepiej czerpać z testów oraz od innych użytkowników – dane deklarowane przez producentów nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym.

Wiele osób przecenia rolę pamięci wewnętrznej urządzenia, doszukując się w niej podstawowego parametru do wyboru czytnika. Warto więc zaznaczyć, że 4 GB pamięci wystarczą na równoczesne pomieszczenie ponad 1 000 e-booków. Jest to wartość zdecydowanie wykraczająca poza potrzeby normalnego użytkownika. Oczywiście nieco inaczej sprawa wygląda jeśli planujemy na czytniku otwierać ciężkie pliki PDF. Jednakże w tym wypadku lepiej wybrać po prostu urządzenie, które posiada czytnik kart pamięci. Karta umożliwi wygodniejsze zarządzanie plikami oraz usprawni transfer danych. Jednocześnie zazwyczaj okaże się pojemniejsza od pamięci stosowanych w czytnikach.

Dodatki
Wbrew pozorom dodatkowe udogodnienia mogą stanowić czynnik determinujący wybór danego urządzenia. Istotnym zagadnieniem jest chociażby dostęp do przycisków fizycznych. Właściwie wszystkie czytniki na rynku posiadają aktualnie ekrany dotykowe. Jednakże wiele osób woli przerzucać strony za pomocą konwencjonalnych przycisków zapewniających większą precyzję.

Innym interesującym elementem jest podświetlenie papieru elektronicznego. Pozwoli ono na wygodną pracę w ciemności, nie obciążając wzroku tak silnie jak klasyczne matryce LCD.

Przydatna może okazać się również kompatybilność systemu z usługami w chmurze. Dzięki nim będziemy mogli przeglądać pliki z naszego konta Dropbox czy Google Drive, zamiast każdorazowo wgrywać je do pamięci urządzenia. Oczywiście jeśli planujemy wgrywać na urządzenie pliki audio, warto zweryfikować czy czytnik został wyposażony w gniazdo mini Jack. Jednakże przez wzgląd na gabaryty, do odsłuchu audiobooków zdecydowanie wygodniej wykorzystać inne urządzenie.

Kupując czytnik e-booków warto pomyśleć również o etui. Dobrze dobrany model nie tylko ochroni urządzenie przed uszkodzeniami, ale również ułatwi korzystanie z urządzenia oferując pewniejszy chwyt czy zapewniając dostęp do wygodnych kieszonek na odręczne notatki. Czytniki z oferty Amazon mają jeszcze jedną ciekawą funkcję. Współpracują z pokrowcami wyposażonymi w magnetyczne zamki. Dzięki temu urządzenie jest automatycznie odblokowywane po otwarciu przedniej klapki etui.

Część producentów stara się oferować dodatki, które zapewnią, że ich urządzenia będą niepowtarzalne. Jednym z nich może być synchronizacja z dedykowaną księgarnią. Dzięki niej użytkownicy mogą liczyć na atrakcyjne rabaty oraz dostęp do darmowych tytułów. Innym ciekawym przykładem nietypowego rozwiązania jest wodoodporna konstrukcja czytnika Pocketbook Aqua. Jest to ciekawy wybór podczas wypoczynku na plaży.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: