Logo Sektor 3.0
BLOG

Afast – aplikacja, która pozwala leczyć afazję

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Polacy tworzą aplikację, która ma za zadanie pomagać chorym na zanik mowy. Sprawdziliśmy jak działa Afast.

Afazja to zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu. Bardzo często afazją dotknięte są osoby po udarach mózgu. W przypadku afazji kluczową rolę odgrywa czas podjęcia rehabilitacji. Polska rzeczywistość nierzadko skazuje pacjentów na wielomiesięczne oczekiwanie w kolejkach do specjalistów. Na szczęście z pomocą, nie inaczej, przychodzą nowe technologie. Z polskim wynalazkiem Afast można czas ten można skrócić praktycznie do zera.

Aplikacja Afast umożliwia chorym na afazję, a także ich opiekunom oraz logopedom, swobodny dostęp do multimedialnego narzędzia rehabilitacyjnego z zestawem ćwiczeń dla osób z zaburzeniami mowy. Kluczową cechą tej aplikacji jest jej dostępność pod względem finansowym, geograficznym i czasowym – aplikacja jest darmowa, a korzystać z niej można praktycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu. W ramach aplikacji możliwe jest korzystanie z programów terapii przygotowanych przez specjalistów.

Specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń skraca pozwala rozpocząć rehabilitację niemal natychmiast, a jedynym ograniczeniem jest konieczność posiadania komputera.

 

To niesamowite, jak smutna konieczność,zainspirowała autorowa pomysłu do stworzenia genialnego narzędzia, które może odmienić życie tysiącom ludzi w całej Polsce. Pomysł zrodził się w głowie Michała Kręcichwosta w momencie gdy z problemem afazji zetknęła się jego mama. Specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń sprawia, że niemal każdy może stać się rehabilitantem bliskiej osoby dotkniętej zaburzeniami mowy. Aplikacja najpierw została doceniona w konkursie Politechniki Śląskiej, a w późniejszych fazach przy projekcie współpracowały także Uniwersytet Jagielloński, fundacja Salus Publica i Park Naukowo-Technologiczny w Gliwicach.

Całość jest skonstruowana niezwykle prosty sposób. Mam nadzieję, że nikogo nie urażę mówiąc, że nie odkryto ameryki tworząc aplikację Afast. Po prostu przeniesiono zestawy ćwiczeń dla osób z afazją, znane w pracy terapeutów stacjonarnych, do internetu. Jednak tak drobna różnica, jak zdigitalizowanie metod leczenia, pozwoliło tysiącom osób pracować z profesjonalnym zestawem ćwiczeń.

Wystarczy kilka minut, aby zapoznać się z podstawowymi ćwiczeniami dla osób dotkniętych afazją. Specjalistyczne wiedza zebrana, usystematyzowana i podana w przystępny sposób może kompletnie zmienić oblicze rehabilitacji osób dotkniętych tą przypadłością. Afast to dowód, że nowe technologie potrafią zmieniać naszą rzeczywistość.

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AUTOR WPISU
O SEKTORZE

O nas
Współpraca
Newsroom
Kontakt
Polityka Prywatności
Regulamin Festiwalu

NEWSLETTER
NEWSLETTER
NEWSLETTER