Ułatwienia dostępu

Logo Sektor 3.0
BLOG

Afast – aplikacja, która pozwala leczyć afazję

Spis treści

Polacy tworzą aplikację, która ma za zadanie pomagać chorym na zanik mowy. Sprawdziliśmy jak działa Afast.

Afazja to zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu. Bardzo często afazją dotknięte są osoby po udarach mózgu. W przypadku afazji kluczową rolę odgrywa czas podjęcia rehabilitacji. Polska rzeczywistość nierzadko skazuje pacjentów na wielomiesięczne oczekiwanie w kolejkach do specjalistów. Na szczęście z pomocą, nie inaczej, przychodzą nowe technologie. Z polskim wynalazkiem Afast można czas ten można skrócić praktycznie do zera.

Aplikacja Afast umożliwia chorym na afazję, a także ich opiekunom oraz logopedom, swobodny dostęp do multimedialnego narzędzia rehabilitacyjnego z zestawem ćwiczeń dla osób z zaburzeniami mowy. Kluczową cechą tej aplikacji jest jej dostępność pod względem finansowym, geograficznym i czasowym – aplikacja jest darmowa, a korzystać z niej można praktycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu. W ramach aplikacji możliwe jest korzystanie z programów terapii przygotowanych przez specjalistów.

Specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń skraca pozwala rozpocząć rehabilitację niemal natychmiast, a jedynym ograniczeniem jest konieczność posiadania komputera.

 

To niesamowite, jak smutna konieczność,zainspirowała autorowa pomysłu do stworzenia genialnego narzędzia, które może odmienić życie tysiącom ludzi w całej Polsce. Pomysł zrodził się w głowie Michała Kręcichwosta w momencie gdy z problemem afazji zetknęła się jego mama. Specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń sprawia, że niemal każdy może stać się rehabilitantem bliskiej osoby dotkniętej zaburzeniami mowy. Aplikacja najpierw została doceniona w konkursie Politechniki Śląskiej, a w późniejszych fazach przy projekcie współpracowały także Uniwersytet Jagielloński, fundacja Salus Publica i Park Naukowo-Technologiczny w Gliwicach.

Całość jest skonstruowana niezwykle prosty sposób. Mam nadzieję, że nikogo nie urażę mówiąc, że nie odkryto ameryki tworząc aplikację Afast. Po prostu przeniesiono zestawy ćwiczeń dla osób z afazją, znane w pracy terapeutów stacjonarnych, do internetu. Jednak tak drobna różnica, jak zdigitalizowanie metod leczenia, pozwoliło tysiącom osób pracować z profesjonalnym zestawem ćwiczeń.

Wystarczy kilka minut, aby zapoznać się z podstawowymi ćwiczeniami dla osób dotkniętych afazją. Specjalistyczne wiedza zebrana, usystematyzowana i podana w przystępny sposób może kompletnie zmienić oblicze rehabilitacji osób dotkniętych tą przypadłością. Afast to dowód, że nowe technologie potrafią zmieniać naszą rzeczywistość.

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AUTOR WPISU
  • Technologie
  • Technologie
6 aplikacji wspierających odpoczynek i rozwój. Dobre praktyki zespołu Sektor 3.0
  • Edukacja i praca
O skutecznej komunikacji
  • Komunikacja i marketing
O higienie cyfrowej dla każdego
  • Technologie
Nie przegap szansy na zaangażowanie! FOMO w NGO
  • Komunikacja i marketing
NEWSLETTER

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

NEWSLETTER