Ułatwienia dostępu

Zakończył się Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online

image_processing20200922-19793-14qc2ex

Jubileuszowy, dziesiąty, Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online przeszedł do historii pod znakiem zmiany na wszelkich możliwych poziomach. Na Festiwalu wystąpiło prawie 50 prelegentów z całego świata. W ciągu pięciu godzin nieprzerwanej transmisji odbyły się panele dyskusyjne, seminaria i prelekcje, które poświęcone zostały szukaniu rozwiązań i rozmowie o kompetencjach przydatnych w nieustannie ewoluującym świecie.

Festiwal w formule online połączył w wirtualnych salach setki słuchaczy z najdalszych zakątków kraju i całego świata. Transmisję oglądali widzowie z Polski, Europy, a nawet z Indonezji, czy Kolumbii. Dzięki nowoczesnej technologii na platformie Hopin jednocześnie odbywały się seminaria, wartościowe dyskusje uczestników i spotkania z partnerami wydarzenia.

Co działo się na Festiwalu?

Spotkanie rozpoczęła dyskusja na temat edukacji, pracy i przywództwa w dobie pandemii. Prowadził ją Łukasz Grass, a udział w niej wzięli: Cecylia Szymańska (Microsoft), Michał Boni (SWPS), Aleksandra Przegalińska (Akademia Leona Koźmińskiego). Rozmówcy wspólnie doszli do wniosku, że ostatnie miesiące nie tylko nauczyły nas bardzo wiele, ale i rozbudziły oczekiwania względem wykorzystania technologii, którym powinniśmy wyjść naprzeciw.

Wszystkie wystąpienia oglądać można było na zamkniętej, dedykowanej platformie, na której uczestnicy mieli również przestrzeń do wymiany myśli między sobą i do dialogu z prelegentami.

Na nagraniu znajduje się również wystąpienie Vesselina Popova z University of Cambridge, który opowiedział o psychologii Big Data, zadając uczestnikom Festiwalu pytanie jak dużo wiedzą o swoim profilu online.

Fot. Karolina Szczepocka

– My, jako pierwsi, powinniśmy wiedzieć, co się dzieje z naszymi danymi, a nie firmy, które chcą wykorzystać je w celach reklamowych – Vesselin Popov (University of Cambridge)

Po oficjalnym otwarciu, uczestnicy Festiwalu wzięli udział w zamkniętych sesjach seminaryjnych. Na warsztat wzięte zostało krytyczne myślenie, przywództwo technologiczne, nowe modele edukacji 2.0, zrównoważony rozwój, sztuczna inteligencja (AI) i bezpieczeństwo danych. Agata Foryciarz, doktorantka na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda, tłumaczyła, w czym sztuczna inteligencja może nam pomóc, a gdzie jej przydatne funkcje się kończą.

– Wyolbrzymianie możliwości AI ma realne skutki. Algorytmy nie uwolnią nas od uprzedzeń, nie ma obiektywnych algorytmów – Agata Foryciarz, Uniwersytet Stanforda

Szczególnym wydarzeniem w czasie Festiwalu Sektor 3.0 była rozmowa Bartosza Węglarczyka, dyrektora programowego i redaktora naczelnego portalu Onet.pl, z Siyabulelą Mandelą z University of South Africa, Journalism for Human Rights. Mandela zwrócił uwagę na ogromnie ważną rolę, jaką odegrała technologia w zmianach politycznych na kontynencie afrykańskim oraz wpływie mediów społecznościowych na dostęp do edukacji. Wnuk Nelsona Mandeli przekonywał, że mamy zbiorową odpowiedzialność za wybór liderów łączących społeczności i nie możemy wybierać tych, którzy zdobywają władzę dzięki podziałom. 

– Mamy zbiorową odpowiedzialność za wybór liderów łączących społeczności. Nie możemy wybierać tych, którzy zdobywają władzę dzięki podziałom – Siyabulela Mandela (University of South Africa, Journalism for Human Rights)

Panele na temat Edukacji 2.0, czy na temat przywództwa w zmianie cyfrowej przyniosły również wiele konstruktywnych wniosków, które z uczestnikami wydarzenia zapewne pozostaną na długo. Zapisy wystąpień dostępne będą na VOD Sektor 3.0, który wystartował w dniu Festiwalu i na którym już teraz uczestnicy zainteresowani pogłębianiem wiedzy na temat kompetencji cyfrowych znajdą dodatkowe materiały przygotowane przez prelegentów specjalnie na Festiwal.

Najważniejsza jest społeczność

Fot. Karolina Szczepocka

Festiwal Sektor 3.0 od lat kojarzy się przede wszystkim ze spotkaniem ludzi pełnych pasji do odkrywania nowych technologii i dzielenia się wiedzą z innymi. I tym razem nie było inaczej. Mimo że Festiwal transmitowany był z warszawskiego Kampusu Innowacji, a wszystkie spotkania seminaryjne i dyskusje panelowe uczestnicy oglądali w sieci, a nie na żywo, czuć było wyjątkową sektorową atmosferę. Na czatach i w mediach społecznościowych pod hashtagiem #sektor2020 społeczność Sektora pokazała swoją wielką siłę. Transmisje i treści dotyczące Festiwalu i opublikowane w mediach społecznościowych dotarły do 2 000 000 osób.

Partnerzy to nieodłączna część Festiwalu.

Całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie partnerów Festiwalu, którzy na każdym polu dołożyli wszelkich starań, aby wraz z zespołem Sektora 3.0 stworzyć wydarzenie niepowtarzalne i wyznaczające wysokie standardy. 

Fot. Karolina Szczepocka

Partnerem głównym Festiwalu był Ringier Axel Springer Polska, partnerem instytucjonalnym – Kampus Innowacji. Głównym Patronem Medialnym został Onet.pl.

Patroni honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, All Digital, Centrum Nauki Kopernik.

Partnerzy technologiczni: Microsoft, Google, Orange.

Partnerzy: Cambridge Innovation Center Warsaw, Venture Cafe Warsaw, District Hall, Trend House, Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji.

Patroni medialni: ngo.pl, Crossweb, re:view, DailyWeb.

Festiwal Sektor 3.0 realizowany jest w ramach programu “Sektor 3.0” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Co dalej?

Festiwal Sektor 3.0 Driving Change online po raz kolejny pokazał jak ogromna jest w społeczeństwie potrzeba mówienia o tematach dotyczących kompetencji cyfrowych pomagających w przystosowywaniu się do zmian będących nieodłączną częścią codzienności każdego człowieka. Zespół programu Sektor 3.0 już teraz rozpoczyna myślenie i pracę nad kolejną edycją #sektor2021, do którego prowadzić będą wydarzenia odbywające się przez cały następny rok.

Newsletter

Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.