Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

2024 rok w Sektorze 3.0

aktualnosci_statystyki
Mijające dwanaście miesięcy to czas dynamicznych zmian w sektorze działań społecznych i technologii. Działając na styku tych dwóch przestrzeni, wysłuchaliśmy wielu wyzwań i staraliśmy się wychodzić im naprzeciw w formie wsparcia edukacyjnego dla naszej społeczności. Wiele nowych rozwiązań technologicznych, które popularyzowały się w tym roku, w tym szczególnie generatywna sztuczna inteligencja, zaczęło przynosić więcej pytań i wątpliwości niż euforii i zachwytu. Dlatego staraliśmy się być blisko Was, online i offline, a poniższym podsumowaniem chcemy wyrazić wdzięczność za to, że jako czytelnicy i czytelniczki, uczestnicy i uczestniczki zaufaliście właśnie nam.

Mijające dwanaście miesięcy to czas dynamicznych zmian w sektorze działań społecznych i technologii. Działając na styku tych dwóch przestrzeni, wysłuchaliśmy wielu wyzwań i staraliśmy się wychodzić im naprzeciw w formie wsparcia edukacyjnego dla naszej społeczności. Wiele nowych rozwiązań technologicznych, które popularyzowały się w tym roku, w tym szczególnie generatywna sztuczna inteligencja, zaczęło przynosić więcej pytań i wątpliwości niż euforii i zachwytu. Dlatego staraliśmy się być blisko Was, online i offline, a poniższym podsumowaniem chcemy wyrazić wdzięczność za to, że jako czytelnicy i czytelniczki, uczestnicy i uczestniczki zaufaliście właśnie nam.

Społeczność to siła

Sektor 3.0 to inicjatywa, której edukacyjną misją jest dzielenie się praktyczną i użyteczną wiedzą nt. technologii z przedstawicielkami i przedstawicielami sektora społecznego tak, aby dzięki nowo zdobytym kompetencjom skuteczniej działali w środowiskach, które wspierają. Aby realizować tę misję, każdego roku zapraszamy do współpracy specjalistów i specjalistki z Polski i ze świata do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. W tym roku takich osób było aż 85, spośród których:

  • 54 było prelegentkami i prelegentami Festiwalu Sektor 3.0,
  • 17 było autorkami i autorami 85 publikacji na Blogu,
  • 18 gościło w naszym Podcaście i prowadziło kursy w ramach E-learningu.

Podcast świętuje niedługo dwa lata swojego istnienia, mając na koncie 29 odcinków oraz 326 subskrybentów. Tylko w tym roku Podcast zanotował 1972 odtworzeń w kanałach streamingowych (Spotify, Apple Podcasts) i 2883 wyświetleń na YouTube, łącznie generując odpowiednio 2692 i 3483 odsłon od czasu powstania serii.

Blog pozostaje jednym z kluczowych technologicznych mediów edukacyjnych kierowanych do przedstawicielek i przedstawicieli sektora społecznego (i nie tylko). Jego ubiegłoroczny lifting wizualny i funkcjonalny ugruntował jego rolę w sektorze jako naszego huba wiedzowego, który słowem, obrazem i dźwiękiem oswaja technologie w działaniach społecznych. Sukcesy na tym polu potwierdzają chociażby oglądalność naszych filmów na YouTube na poziomie ponad 103 tysięcy wyświetleń oraz ponad 169 tysięcy wyświetleń strony internetowej programu.

Edukacja online dla NGO

Od trzech lat platforma e-learningowa Sektor 3.0 oferuje osobom działającym społecznie naukę w ramach kursów podzielonych na cztery bloki tematyczne: komunikacji, pracy zdalnej, zarządzania oraz strategicznej transformacji cyfrowej. Także i tutaj zauważalna zaczęła być obecność sztucznej inteligencji. W tym roku na platformie pojawiło się 6 zupełnie nowych modułów, a łącznie ponad 80 materiałów wideo. Aktualnie E-learning proponuje 26 kursów, od mini-lekcji trwających około pół godziny do kilkugodzinnych, certyfikowanych kursów. Łącznie na platformie uczy się już 3200, z czego prawie 1400 osób dołączyło do niej tylko w tym roku.

Innowacyjne projekty cyfrowe w duchu TechForGood

Od ponad 10 lat Fundusz Sektor 3.0 wspiera rozwój innowacji społecznych poprzez proces inkubacji dla organizacji, które mają pomysł na produkt lub usługę społeczną przy wsparciu nowych technologii. W tym roku, w ramach trzymiesięcznego procesu, o pozyskanie finansowania konkurowało 9 wyjątkowych zespołów. Laureatami zostali Fundacja Brda z projektem OBIEG oraz Stowarzyszenie Pravda z projektem ArchiveMaster.

Kompetencje przyszłości w dobie dynamicznego rozwoju technologii AI

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w codzienną działalność organizacji pozarządowych. Oferuje nowe możliwości i stawia wiele wyzwań. Dlatego w tym roku z jeszcze większą uwagą staraliśmy się oswajać z nią naszych odbiorców. W marcu 2024 roku uruchomiliśmy pilotażową inicjatywę, która miała wprowadzać przedstawicieli i przedstawicielki NGO w świat sztucznej inteligencji. Razem z DELab UW, Campus AI i Google zorganizowaliśmy cykl hybrydowych szkoleń. Jesienią tego roku powtórzyliśmy cykl szkoleń. Łącznie w projekcie wzięło udział 53 przedstawicielek i przedstawicieli z 18 organizacji społecznych.

Na kanwie doświadczeń zebranych podczas pilotażowej edycji szkoleń przygotowaliśmy krótki e-book. W ramach publikacji zawarliśmy wnioski z analiz przedstawiających obecny stan wykorzystania AI w organizacjach, określiliśmy obszary, w których zastosowanie sztucznej inteligencji może przynieść największe korzyści organizacjom społecznym, a także praktyczne porady na temat tego, jak wdrażać AI w działaniach społecznych i na co zwracać szczególną uwagę. Materiał można bezpłatnie pobrać tutaj.

Pod koniec roku roku odbyło się także pierwsze z cyklu nieformalnych spotkań – Śniadań z AI – skierowanych do osób działających społecznie, zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy o sztucznej inteligencji w nieformalnej atmosferze. Kolejne wydarzenie już w styczniu 2025 r.

Mądrzejsza i bardziej skuteczna (współ)praca

Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0, który po raz drugi odbył się w formule hybrydowej, było Work Smarter. Przyglądaliśmy się temu, jak dziś wygląda nasza praca oraz analizowaliśmy, jak kształtować nowe i inteligentne nawyki, które mogą wesprzeć nas w efektywnym wykorzystaniu technologii. Razem z ekspertkami i ekspertami dyskutowaliśmy o tym, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do skutecznego zarządzania, komunikacji czy automatyzacji w pracy indywidualnej i zespołowej. Festiwal zgromadził 1012 uczestniczek i uczestników transmisji online oraz 165 osób, które wzięły udział w czterogodzinnych, stacjonarnych warsztatach w przestrzeni CIC Warsaw.

Warto pokreślić, że podczas Festiwalu i innych naszych działań wspierało nas wiele firm, instytucji i organizacji, którym misja szerzenia wiedzy o kompetencjach cyfrowych i technologiach jest równie bliska. Wśród nich znaleźli się m.in. Google, Ringier Axel Springer Polska, No Fluff Jobs, Microsoft, DELab UW, Orange, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS, WUD Silesia, CIC Warsaw i wielu innych. Wszystkim jesteśmy wdzięczni za wsparcie i wieloletnie zaangażowanie.

Plany na 2025 rok

W nadchodzącym roku coraz śmielej wracamy do integracji z naszą społecznością „na żywo”, nie zapominając jednak o silnych działaniach edukacyjnych w przestrzeni cyfrowej. Nie możemy się jednak doczekać spotkań z Wami przy różnych okazjach, takich jak Śniadania z AI czy Festiwal.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami, dołącz do Newslettera Sektor 3.0 – dwa razy w miesiącu wysyłamy dawkę dobrej wiedzy technologicznej.

Jeśli Twoja organizacja lub firma chciałaby wesprzeć naszą misję szerzenia wiedzy o nowych technologiach w sektorze społecznym, skontaktuj się z nami.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: