Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Fairphone – telefon, którego można używać z czystym sumieniem

cover2-1[1]
Spis treści

Podczas wyboru nowego sprzętu, jedni kierują się jego parametrami, inni patrzą na cenę, a jeszcze inni zwracają uwagę na wygląd. A co gdyby podejmować wybory konsumenckie na podstawie wartości, którymi kierują się producenci? Jeżeli misja Fair Trade jest dla Was drogowskazem konsumenckim w życiu, to Fairphone jest rozwiązaniem adresowanym do Was.

Idea sprawiedliwego handlu narodziła się na początku XXI w. Fair Trade (inaczej Sprawiedliwy Handel) to partnerstwo handlowe, oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych, szczególnie w krajach Globalnego Południa. Uczciwa płaca za pracę i nie wyzyskiwanie pracowników (pracownik plantacji kawy zarabia 0,5 USD dziennie, czyli około 100 USD rocznie), o to w skrócie chodzi w Fair Trade.

Jak przełożyć ideę Fair Trade na rynek nowych technologii? To nie takie proste, bowiem trzeba upewnić się, że wszystkie komponenty wyprodukowane zostały z surowców pozyskanych w sposób sprawiedliwy, bez eksploatacji ludzi i ziemi, na której się znajdują. Można w tym celu na przykład wykorzystać specjalne złoto (fair trade gold), konieczne do produkcji układów scalonych, pochodzące z legalnego obrotu.

Miedź wydobywana w jednej z kopalń współpracujących z firmą Fairphone.

Nie jest również tajemnicą, w jakich warunkach potrafią być składane telefony w chińskich fabrykach. Jeszcze kilka lat temu powszechne były doniesienia o skali samobójstw robotników pracujących przy liniach produkcyjnych największych producentów smartfonów. Telefon w ramach idei Fair Trade produkowany ma być w krajach wolnych od konfliktów, a także z materiałów pochodzących z recyklingu, tam gdzie to możliwe. Firma Fairphone chwali się tym, że zna swoich współpracowników i pilnuje, by każdy, kto pracuje nad jej telefonem, robił to w odpowiednich warunkach. Nawet kopalnie, z których pozyskiwane są do niego surowce, są przez nią sprawdzane i monitorowane.

 

Ostatnim elementem uczciwości, o którym wspominają pomysłodawcy Fairphone’a, jest jego modułowa konstrukcja – łatwa do naprawy. Takie postawienie sprawy, ma doprowadzić do rzadszej wymiany telefonu. Nie jest tajemnicą, że nieokiełznany konsumpcjonizm jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na zanieczyszczenie planety i wzrost emisji CO2. Powiem szczerze, że moim zdaniem jest to najmocniejszy argument. który skłania mnie do rozważenia tej propozycji. Producenci smartfonów od lat wciskają nam sztuczne rewolucje za pomocą marketingu, próbując zmusić nas do wymiany słuchawki minimum raz rocznie. Tymczasem prawda jest taka, że tempo ewolucji smartfonów zwolniło i nie ma większej potrzeby do częstej zmiany telefonu.

Idea stojąca za producentami Fairphone’a jest bardzo szlachetna, jednak czy to wystarczy do tego, by przekonać użytkowników do zamiany swojego ulubionego producenta telefonów, tylko ze względu na wartości? Warto zajrzeć pod obudowę telefonu, aby zobaczyć, w jakie podzespoły jest wyposażony. W smartfonie znajdziemy procesor Snapdragon 632 z 4 GB RAM-u i solidnymi 64 GB pamięci podręcznej. Pojemność akumulatora – 3000 mAh – którą można określić jako przyzwoitą. To, co zmienia sposób patrzenia na Fairphone 3 to fakt, że w tym telefonie akumulator jest nie tylko łatwy, ale i tani w wymianie, co przy obecnych standardach producentów, wcale nie jest takie oczywiste. Telefon obsługuje dwie karty SIM z czego jeden slot może być zajęty przez kartę pamięć. Słuchawkę ładujemy za pośrednictwem kabla USB C co powinno przyspieszyć ładowanie baterii średniego rozmiaru. Na koniec warto zwrócić uwagę na soczewkę aparatu. Przedni obiektyw o jasności f/2,0 ma 8-megapikseli rozdzielczości, z kolei z tyłu mamy do dyspozycji f/1,8 jasności i rozdzielczość 12-megapikseli. Za oprogramowanie opowiada czysty Android Pie.

To, co się komu podoba pozostaje kwestią indywidualną, jednak Fairphone bez wątpienia można określić jako ładny i oryginalnie zaprojektowany. Wzrok przyciąga tylna obudowa z widoczną grafiką imitującą układ scalony i sloganem „change is in your hands”, który bez wątpienia będzie przyczynkiem do opowiedzenia, dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na ten telefon. Z przodu smartfon zgodny jest z najnowszymi trendami, ma cienkie ramki po bokach, ale jednak dość dużo przestrzeni nad i pod ekranem urządzenia.

Telefon, wraz z wartościami jakie za nimi stoją, można kupić za 450 euro czyli ok. 2000 zł. Bez wątpienia jest to cena, jaką trzeba zapłacić za wyprodukowanie telefonu w sposób zgodny z zasadami Fair Trade. Z drugiej strony, podzespoły zainstalowane w telefonie, w pełni wystarczą do komfortowego korzystania z większości aplikacji. Być może warto dać szansę telefonowi, który chce odrobinę zmienić świat w jakim żyjemy? Tylko czy jesteśmy gotowi poświęcić kilkanaście sekund dłuższego ładowania naszej ulubionej gry na telefonie i swój komfort w ramach tej idei? Na to pytanie każdym musi odpowiedzieć sobie sam.

Więcej informacji nt. Fairphone’a znajdziecie na stronie producenta.
Wszystkie zdjęcia z archiwum Fairphone.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: