Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Znamy laureatów Funduszu Sektor 3.0 w edycji 2023/2024

0L0A9681

Fundacja Brda z projektem OBIEG, Stowarzyszenie Pravda z projektem ArchiveMaster oraz Stowarzyszenie Grupa Stonewall z projektem Flobee zostali laureatami tegorocznej edycji Funduszu Sektor 3.0, który wspiera tworzenie innowacji wpisujących się w ideę #TechForGood. Zwycięzcy otrzymali odpowiednio 60 tysięcy zł, 40 tysięcy zł i 20 tysięcy zł na rozwój i wprowadzenie na rynek swoich społecznych rozwiązań technologicznych.

1 marca w siedzibie Google for Startups Campus Warsaw Komisja Ekspertów, w składzie: Mirosław Czyżewski (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego), Patrycja Walencik (Zendesk) oraz Bartosz Borowiec (Deloitte Digital) wysłuchała serii ośmiu wystąpień organizacji na żywo. Na ich podstawie oraz na bazie zgromadzonej dokumentacji projektowej po burzliwych obradach wybrała w tym roku trzy laureackie organizacje, które jej zdaniem przygotowały najlepsze rozwiązania społeczne realizowane przy udziale nowych technologii.

– Dofinansowanie z Funduszu Sektora 3.0 jest istotnym elementem wpływającym na rozwój projektów. Jednak za każdym z nich stoją ludzie, którzy je tworzą – z pasją, zaangażowaniem i wytrwałością. Cieszę się, że nasze wsparcie będzie bodźcem rozwojowym zarówno dla organizacji zaangażowanych społecznie, jak i ludzi, którzy je tworzą

– powiedział Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podczas finału Funduszu Sektor 3.0.

Fot. Karolina Szczepocka

Laureaci

Nagrodę w wysokości 60 tysięcy zł otrzymała Fundacja BRDA na przygotowanie platformy umożliwiającej katalogowanie wyposażenia biurowego przez firmy. Ideą platformy OBIEG do wymiany materiałów porozbiórkowych i wyposażenia biurowego pomiędzy biznesami, samorządami a organizacjami pozarządowymi i szkołami jest wspieranie instytucji z ograniczonymi budżetami przy jednoczesnym wsparciu gospodarki cyrkularnej i czerpania z zasad niemarnowania oraz zrównoważonego rozwoju.

Fot. Karolina Szczepocka

40 tysięcy zł to nagroda dla Stowarzyszenia Pravda na przygotowanie narzędzia, dzięki któremu dziennikarze w bardzo prosty i szybki sposób będą mogli zapisywać źródła, z których korzystają w sieci. Wtyczka Archivemaster ma pomóc np. przypadku treści, które autor usunął po jakimś czasie. Narzędzie przygotowane zostało z udziałem środowiska dziennikarskiego, które mierzy się z wyzwaniem rzetelnego dostępu do źródeł publikacji w Internecie, szczególnie na platformach społecznościowych.

Fot. Karolina Szczepocka

Trzecim Laureatem, z nagrodą w wysokości 20 tysięcy zł,  jest Stowarzyszenie Grupa Stonewall, które otrzymało wsparcie na przygotowanie kompletnej dokumentacji do wdrożenia (w postaci makiet oraz prototypu) aplikacji Flobee, wspierającej edukację seksualną dla osób LGBTQ+ w kwestii zdrowia i bezpieczeństwa. W ramach aplikacji będzie można otrzymać praktyczne wskazówki zdrowotne na podstawie wypełnionej ankiety, korzystać z rozbudowanej bazy wiedzy oraz anonimowo zadać pytania lekarzom ekspertom.

Fot. Karolina Szczepocka

Inkubacja w wymiarze hybrydowym

– Nabór do inkubacji zakończył się w tym roku z rekordowym wynikiem 83 aplikacji. To oznacza, że o jedno miejsce w Funduszu walczyło ponad osiem organizacji. Dziesięć z nich dostało się do inkubacji Funduszu i przez 15 intensywnych tygodni pracowało nad stworzeniem prototypów technologii, rozwiązujących wyzwania o charakterze społecznym, które bazują także na solidnych podstawach biznesowych

– podkreśla dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0.

Fot. Karolina Szczepocka

Tegoroczny Fundusz Sektor 3.0 ponownie koordynował zespół w składzie: Karolina Walecka, Jakub Gruszecki, Paweł Nowak, Katarzyna Drożdżal oraz Agata Nowak. Dodatkowo uczestniczki i uczestnicy mieli możliwość zgłębić wiedzę z zakresu eksperymentowania i badań, tworzenia modelu biznesowego w projekcie społecznym, szkicowania koncepcji, budowania ścieżki użytkowników, prototypowania, komunikacji i marketingu, własności intelektualnej w IT oraz wystąpień publicznych.

Wspierali ich w tym: Bartosz Narzelski (WTEM), Paulina Wójtowicz (Social Movers Hub), Adam Liwiński, Anna Bielak-Dworska (Fundacja Stajnia), Marcin Trzeszczyński (Studio Head), Aleksandra Maciejewicz (LAW MORE), Sławomir Molenda (Roche) oraz Anna Jadwiga Orzech (Láska nebeská).

Nowością tej edycji był jej hybrydowy charakter. Choć spotkania inkubacyjne oraz indywidualne konsultacje nadal prowadzone były online, organizacje biorące udział w Funduszu spotkały się dwukrotnie stacjonarnie w Warszawie – podczas inauguracji i finału – co pozwoliło im nawiązać bezpośrednie relacje z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami i wsparło intensywną współpracę zdalną między nimi.

Fot. Karolina Szczepocka

Cały proces zaangażował w sumie 36 uczestników warsztatów, 11 ekspertów i ekspertek oraz 20 projektantów i projektantek UX – wolontariuszy wspierających proces tworzenia projektów przez zespoły. Łącznie odbyło się ponad 50 godzin warsztatów, wykładów i spotkań.

Fundusz – dalsze kroki

Nagrodzone zespoły będą kontynuować prace nad swoimi prototypami, przygotowując je do wprowadzenia na rynek dzięki otrzymanemu finansowaniu. Już niebawem, na Blogu Sektor 3.0 pojawią się także obszerne rozmowy z Laureatami, w ramach których szerzej zaprezentują swoje rozwiązania i plany rozwojowe.

Fundusz Sektor 3.0 jest częścią programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Partnerzy Funduszu w edycji 2023/2024

Partner Merytoryczny: WUD Silesia

Patronat Honorowy: Akademia Leona Koźmińskiego

Patron Medialny: Mam Startup, ngo.pl, Startup Voice

Partnerzy: Landingi, LAWMORE, Social Movers Hub, Tech To The Rescue

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: