Już za tydzień, 25 listopada br. odbędzie się inauguracja dwunastej edycji Funduszu Sektor 3.0. Nabór do inkubacji zakończył się w tym roku z wynikiem 73 aplikacji. To oznacza, że o jedno miejsce w Funduszu walczyło ponad siedem organizacji. Poznajcie najlepsze z nich, które w tym sezonie będą rozwijać swoje projekty społeczne pod okiem ekspertów, mentorów oraz wspierających ich specjalistów z różnych dziedzin technologii.
10 organizacji uczestniczących w Funduszu Sektor 3.0 2024/2025
Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Celem Fundacji jest stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej, przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce oraz zarażanie pozytywną energią. Dzięki idei Rak’n’Roll, kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej. Dzisiaj Fundacja pomaga kobietom i mężczyznom chorym na raka i ich bliskim.
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Intencją stowarzyszenia jest to, aby każdy miał swobodny dostęp do informacji, niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego. Pracują na rzecz wolności i dostępności do wiedzy, upowszechniania kultury współdzielenia, współpracy i uczestnictwa społecznego. Dbają o rozwój i integrację polskiej społeczności wikipedystów i współtwórców innych projektów Wikimedia.
Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”
Jej misją jest pokazywanie, że można o sztuce mówić i pisać inaczej, bez rzeszy terminów naukowych, które onieśmielają i tworzą dystans. Fundacja prowadzi portal edukacyjny, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat sztuki oraz promocja artystów. Na portalu można znaleźć eseje na temat sztuki, recenzje książek, opisy zabytków, galerie prac polskich i zagranicznych artystów oraz informacje o bieżących wydarzeniach ze świata sztuki.
Fundacja NieOdkładalni
Misją NieOdkładalnych jest zapewnienie fizycznego i psychologicznego wsparcia opiekunom i/lub rodzinom osób z niepełnosprawnościami wymagającymi opieki przez 24 godziny na dobę – dosłownie nieodkładalnym. Kładą nacisk na wsparcie nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale w równym stopniu opiekunów osób zależnych, od których kondycji fizycznej i psychicznej zależą losy osoby zależnej.
Fundacja Polska Bez Barier
Fundacja promuje zmiany, które włączą osoby z niepełnosprawnościami w główny nurt życia społecznego i kulturalnego, realizując tym samym prawo każdej osoby do równego traktowania. Zajmują się likwidacją barier – zarówno tych architektonicznych, jak i tkwiących w ludzkich umysłach – każdego dnia. Organizują szkolenia, warsztaty, uczestniczą w projektowaniu dostępnych produktów i usług oraz przeprowadzają audyty.
Fundacja „Czwarty Sektor”
“Czwarty Sektor” działa na rzecz integracji środowisk eksperckich, a także szerszego wykorzystywania nowych technologii w sektorze pozarządowym. W ich obszarze zainteresowań szczególne miejsce zajmuje cyberbezpieczeństwo. Ich celem jest zbudowanie systemu, który będzie na bieżąco monitorować bezpieczeństwo IT organizacji pozarządowych bez względu na wielkość i skalę działania.
Stowarzyszenie POLARIS
Od 30 lat działają na rzecz popularyzacji astronomii oraz pokrewnych nauk ścisłych. Jako pierwsi w Polsce wdrożyli skutecznie założenia programu ochrony ciemnego nieba, ustanowili Ogólnopolską Akcję „1,5% na astronomię” oraz testują model nietypowej oferty rekreacyjno-szkoleniowej w ramach „astroturystyki”. Tworzą i uczestniczą w międzynarodowych inicjatywach popularnonaukowych w kooperacji ze Słowacją, Norwegią, Słowenią czy USA.
Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniowej
OSP jest organizacją społeczną, działającą na terenie miejscowości Wiśniowa, położonej ok. 45 km od Rzeszowa. Specjalizują się w działaniach ratowniczych, gaśniczych oraz edukacyjnych na rzecz lokalnej społeczności. Jej członkowie to ochotnicy, którzy angażują się w różne rodzaje działań związanych z bezpieczeństwem. Pracują nad rozwiązaniami technologicznymi, które mają na celu wsparcie ich własnej działalności i procesów decyzyjno-zarządczych w sytuacjach krytycznych i stresowych.
Fundacja Samodzielni Robinsonowie
Celem Fundacji jest wszechstronne wspieranie młodzieży pozostającej pod opieką instytucji opiekuńczo-wychowawczych oraz uwrażliwianie społeczeństwa na problemy osób osieroconych biologicznie lub społecznie. Na co dzień pracują na rzecz usamodzielniania się młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn zostali pozbawieni naturalnego wsparcia w rodzinie.
Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka
Stowarzyszenie skupia się na wspieraniu dzieci i młodzieży spędzających większość swojego czasu na ulicach Torunia, w sieci, w grach komputerowych do wchodzenia w dorosłość i samodzielność bez zniekształceń, uprzedzeń, zahamowań i zranień. Uczą samodzielności, kreatywności, zaradności i pracy w grupie, starając się przy tym oferować im atrakcyjniejsze formy rozwoju i spędzania wolnego czasu, niż przysłowiowa ulica (online i offline).
Inauguracja – i co dalej?
Inauguracja zapoczątkuje trzymiesięczną pracę organizacji w trybie online, w ramach której będą rozwijać swoje projekty pod okiem specjalistów. W tym czasie przejdą przez wszystkie etapy budowania produktu czy usługi, od eksperymentowania, prototypowania i szkicowania koncepcji, przez definiowanie modelu społeczno-biznesowego, budowanie ścieżki użytkowników, marketing po praktyczną naukę pitchowania. Inkubację zwieńczy pitch inwestorski, czyli wystąpienie i prezentacja finalnej koncepcji projektu przed Komisją Ekspertów, który odbędzie się podczas Finału Funduszu 14 marca 2025 r.
O projekcie
Fundusz Sektor 3.0 wspiera tworzenie nowych narzędzi, aplikacji i produktów, które wpisują się w ideę tech for good. W ramach procesu inkubacji pomysłodawcy wezmą udział w trzymiesięcznym cyklu szkoleń i warsztatów produktowych, które pomogą im dopracować pomysł i stworzyć spójną koncepcję. Najlepsze zespoły mogą uzyskać do 150 000 PLN finansowania na dalszy rozwój oraz wsparcie mentorów.
Partnerzy Funduszu w edycji 2024/2025
Partner Merytoryczny: WUD Silesia
Patronat Honorowy: Akademia Leona Koźmińskiego
Patroni Medialni: Mam Startup, ngo.pl, Startup Voice
Partnerzy: Landingi, LAWMORE, Social Movers Hub, Tech To The Rescue
Fundusz jest częścią programu Sektor 3.0, przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.