Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zakończył się Festiwal Sektor 3.0 Better Living

ezgif.com-gif-maker (5)

“Dyscyplina i nawiązywanie relacji to kompetencje cyfrowej przyszłości”

Cztery panele dyskusyjne, trzynaście sesji dyskusyjnych, wiele punktów widzenia, trzy bloki tematyczne: Live Well!, Work Smarter!, Design Better! i prawie czterdziestu prelegentów z Polski, Europy, USA, Nowej Zelandii i Izraela – wszystko to online, w ciągu pięciu, intensywnych godzin Festiwalu Sektor 3.0 – Better Living. Tegoroczne wydarzenie obracało się wokół tematu budowania lepszego życia w dobie przyspieszonej transformacji cyfrowej.

Zakończył się Festiwal Sektor 3.0, organizowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – w tym roku pod hasłem “Better Living” w formule online. W wydarzeniu wzięło udział tysiąc uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać prelekcji, sesji dyskusyjnych oraz sesji Ask Me Anything z udziałem m.in. Jarosława Kuźniara. Festiwal zapewnił także możliwość networkingu online z innymi uczestnikami Festiwalu w przerwach między prelekcjami oraz wirtualną i interaktywną strefę partnerów Festiwalu. Eksperci Sektora 3.0 rozmawiali o wyzwaniach i możliwościach cyfrowej rzeczywistości.

– Więcej ludzi używa Internetu codziennie, niż myje zęby, więc niekorzystanie z niego, odcięcie się od cyfrowego świata może powodować ogromne wykluczenie. Kompetencją przyszłości będzie umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji- powiedział dr Maciej Dębski podczas panelu otwierającego Festiwal Sektor 3.0.

Jeśli obecność cyfrowa jest tak istotna, to jak możemy jednocześnie odnaleźć swoje miejsce w świecie rzeczywistym? Czy lepsze i zdrowe życie jest dla nas osiągalne wśród szybko rozwijającej się technologii? Eksperci Festiwalu Sektor 3.0 twierdzą, że tak, ale pod kilkoma warunkami.

– Technologie mogą służyć, ale mogą być też wrogiem. Trzeba przede wszystkim zadbać o osoby, które nie mają wysokich kompetencji technologicznych. Niesamowicie trudno jest oddzielić życie osobiste od zawodowego podczas pracy lub edukacji zdalnej. Okazuje się, że dyscyplina i umiejętność samozarządzania to kompetencje przyszłości. Niestety, nie nauczymy się ich w szkole – powiedziała prof. Katarzyna Śledziewska z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodał Michał Jaworski z Microsoft, nie odrobiliśmy zadania domowego z higieny cyfrowej, zaniedbaliśmy zdrowie psychiczne na rzecz używania nowych technologii, w wyniku czego jesteśmy przemęczeni. 

– Każda nowa technologia po wejściu w życie stwarza zarówno szanse jak i zagrożenia. Jeżeli teraz dzieci nauczą się zdalnej pracy synchronicznej, to będą posiadały tę umiejętność w przyszłości. Czas prywatny i czas służbowy jest kompletnie wymieszany, nie ma już syreny, która oznajmi koniec pracy po ośmiu godzinach. Musimy sami zadbać o ten balans – tłumaczył.

Od lewej: dr Maciej Dębski, prof. Katarzyna Śledziewska oraz Michał Jaworski w panelu otwierającym Festiwal.

Amanda Southworth z AstraLab, twórczyni aplikacji Aetheria podkreśliła podczas Festiwalu, jak ważne jest odnalezienie balansu pomiędzy światem cyfrowym i rzeczywistym. 

– Kluczem do równowagi jest odcięcie się od “hałasu”, który nas otacza. Wtedy możemy skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie. Nie musimy słuchać wszystkich i zwracać uwagi na nieprzerwany strumień informacji, jaki do nas płynie. Zastanówmy się, czy to, co mówią, jest ważne dla naszej misji, czy jej służy. Czy te informacje przydadzą się do czegoś, czy tylko zabierają czas? Nauczmy się rozwijać własny wewnętrzny głos, słuchać intuicji, ufać jej – powiedziała.

Cyfrowa sztuka zmienia świat

Technologia zmienia nie tylko to, jak pracujemy, uczymy się czy żyjemy. Ma także ogromny wpływ na proces powstawania i odbioru sztuki. Podczas swojej prelekcji Mariusz Szczygieł przyznał, że jego codzienną gazetą stał się Instagram. 

– To właśnie tam wykonuję często swoją pracę reporterską. Podczas jednego z niedawnych spotkań z czytelnikami, jeden z uczestników przyznał mi szczerze, że nigdy nie przeczytał żadnej z moich książek. Kiedy spytałem go, co w takim razie tutaj robi, odpowiedział, że czyta mnie na Instagramie. Tak oto stałem się instagramowym pisarzem – powiedział dziennikarz, dodając, że chodzi mu po głowie pomysł na instagramową powieść.

O potędze świata cyfrowego we wspieraniu twórców mówili również Marek i Tomasz Sekielscy. 

– Żeby robić rzeczy ważne, ambitne, trzeba zachować się komercyjnie, czasem udzielić wywiadu o życiu prywatnym. Komercjalizowanie siebie, żeby zebrać fundusze na produkcję niezależnych mediów, jest nieodzowne. Wszyscy stajemy się towarem, a jeśli komuś się to nie podoba, nie powinien zaczynać takiej działalności – powiedział Tomasz Sekielski.

– Umiejętność zwrócenia na siebie uwagi odbiorców, zwłaszcza w świecie cyfrowym, jest niezwykle ważna. Trzeba nauczyć się wykorzystywać to co się dzieje tu i teraz – dodał Marek Sekielski.

– Audio to nowy rodzaj rozrywki i edukacji, jednak trzeba pamiętać, że odbiorcy mają ograniczony czas na skorzystanie z niej. Musimy zaprezentować coś wartościowego. Audioinfluencer ma możliwość zaangażowania odbiorcy poprzez zaprezentowanie wartościowych treści. Podkast niesie osobowość prowadzącego, opiera się na energii rozmowy, to się przekłada na zaangażowanie w treść – powiedział podczas Festiwalu Jarosław Kuźniar.

Jarosław Kuźniar podczas wystąpienia w ramach Festiwalu Sektor 3.0 Better Living.

Agnieszka Pilat, artystka współpracująca z Boston Dynamics opowiedziała o swojej pracy nad uczeniem robotów malowania i artystycznego wyrażania siebie. 

– Teraz możemy podziwiać portrety naszych przodków w muzeach. Za jakiś czas, zarówno my, jak i roboty, będziemy chodzić na wystawy prezentujące obrazy namalowane przez maszyny – powiedziała, dodając, że sztuka tworzona przez maszyny jest jednym ze sposobów oswojenia technologii, która jest coraz bardziej obecna w naszym życiu.

Nagroda za działania społecznie użyteczne

Podczas Festiwalu Sektor 3.0 przyznana została także Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 Nagrodę za innowacje w działaniach społecznie pożytecznych otrzymało Stowarzyszenie Demagog. Wyróżnienie przyznawane jest od dziewięciu lat organizacjom społecznym, posiadającym szczególny dorobek w zakresie prowadzenia działań promocyjnych, badawczych i edukacyjnych z wykorzystaniem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W tym roku, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń, Kapituła wyróżniła Stowarzyszenie Demagog za praktyczne wykorzystanie ICT w działalności fact-checkingowej oraz za szeroką działalność edukacyjną i dzielenie się know-how z różnymi grupami odbiorców.

– Stowarzyszenie Demagog od sześciu lat zachęca użytkowników Internetu do weryfikowania informacji i uczy krytycznego myślenia. Chcemy zmieniać rzeczywistość i pokazywać, że prawda ma znaczenie i jest niezbędnym elementem podejmowania przez nas codziennych decyzji dotyczących naszego zdrowia, zakupów, czy edukacji. Nagroda jest dla nas dodatkową motywacją. Do tej pory przeszkoliliśmy ponad pięć tysięcy uczniów, nauczycieli, studentów oraz seniorów. Ostatni rok był dla nas bardzo intensywny – postawiliśmy na edukację i walkę z fake newsami. Każdego dnia dementujemy fałszywe informacje w sieci i wskazujemy portale, które zarabiają na wprowadzaniu internautów w błąd. Pokazujemy, kto mija się z prawdą – powiedziała prezes Stowarzyszenia Demagog Małgorzata Kilian.

Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40.000 zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską skierowane do społeczności trzeciego sektora.

Statuetka Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0

Nagrania wszystkich wystąpień zostaną opublikowane na platformie VOD. Festiwal Sektor 3.0 realizowany jest w ramach programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Głównymi partnerami Festiwalu są Ringier Axel Springer Polska i Microsoft, partnerami technologicznymi Orange oraz Google. Patronatem Honorowym objęli wydarzenie m.in. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Prezydent M.st. Warszawy.

Partnerzy Festiwalu #sektor2021

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.