W obecnych czasach organizacje pozarządowe, podobnie jak instytucje finansowe czy politycy, są narażone na ataki w internecie. Przed cyberprzestępcami ochronić może świadomość zagrożeń i odpowiednie przygotowanie. Właśnie to zapewnia bezpłatny program szkoleniowy Google. Zapisy trwają do 3 grudnia 2023 r. na stronie „Bezpieczne NGO”.
Polska stała się jednym z najbardziej popularnych celów cyberprzestępców, na co wpływ ma sytuacja geopolityczna w naszym regionie. Coraz bardziej wyrafinowane metody działania cyberprzestępców powodują jeszcze poważniejsze zagrożenie wyłudzania i kradzieży danych wrażliwych. Konsekwencje działań hakerów mogą być dotkliwe dla organizacji, obejmując groźby szantażu, potencjalne kryzysy wizerunkowe, a nawet destabilizację działalności lub jej zakończenie. Program „Bezpieczne NGO” powstał, by skutecznie przeciwdziałać tym zagrożeniom i zwiększyć odporność organizacji na cyberataki.
Co organizacje zyskają dzięki programowi Bezpieczne NGO?
W ramach programu „Bezpieczne NGO” członkowie organizacji zostaną przeszkoleni przez specjalistów Google ds. cyberbezpieczeństwa, poznając sposoby działania hakerów oraz metody skutecznego przeciwdziałania atakom i zabezpieczenia konta przed kradzieżą tożsamości lub danych. Dodatkowo uczestnicy programu otrzymają fizyczne klucze bezpieczeństwa, które zapobiegają nieautoryzowanemu dostępowi do konta przez osoby postronne. W trakcie szkolenia specjalista krok po kroku przejdzie przez wdrożenie kluczy sprzętowych i uruchomienie zabezpieczenia konta w Programie ochrony zaawansowanej Google. Zapewnia on bezpieczeństwo nawet w przypadku, gdy przestępca jest w posiadaniu loginu i hasła do konta. To zaawansowana ochrona przed phishingiem oraz próbami wyłudzenia danych, która uruchamia także dodatkowe warstwy zabezpieczeń na koncie Google.
Kto może wziąć udział w programie „Bezpieczne NGO”?
Warunkiem zakwalifikowania organizacji do programu „Bezpieczne NGO” jest posiadanie statusu prawnego stowarzyszenia lub fundacji wpisanej w KRS. Dodatkowym kryterium jest działalność w jednym z wymienionych obszarów:
- pomoc humanitarna w kraju,
- pomoc humanitarna na rzecz Ukrainy oraz innych krajów objętych konfliktami i kryzysami,
- wsparcie procesów demokratycznych oraz monitorowanie wyborów,
- wolność słowa oraz równość i przestrzeganie praw człowieka,
- fact-checking,
- geopolityka oraz bezpieczeństwo międzynarodowe.
Zgłoszenie odbywa się poprzez formularz, który wypełnić powinna osoba decyzyjna (przedstawiciel/ka organizacji). Liczba miejsc w programie jest ograniczona.
Ważna jest również motywacja i powody do udziału w programie. Dlatego zgłoszenia będą rozpatrywane pod kątem skali narażenia na cyberataki czy wykazania potrzeby wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Program skierowany jest do użytkowników kont Google (Google Workspace lub prywatne konta Google).
Każde zgłoszenie organizacji będzie rozpatrywane indywidualnie, a organizacja zostanie poinformowana o wynikach rekrutacji drogą mailową. Zgłoszenia są przyjmowane do wyczerpania zapasów fizycznych kluczy bezpieczeństwa przeznaczonych na potrzeby programu, ale nie później niż do 03.12.2023. Udział w programie jest bezpłatny.
Szczegóły programu znajdują się na stronie: https://rsvp.withgoogle.com/events/bezpieczne-ngo.
Program Sektor 3.0 wspiera program Google „Bezpieczne NGO”.