Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Śniadanie z AI 25.02.2025 | DEZINFORMACJA: Jak odróżnić prawdę od fałszu w erze AI?

aktualnosci_sniadanie_dezinformac
Już 25 lutego 2025 r. o godz. 9:00 w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się kolejne Śniadanie z AI, organizowane w ramach programu Sektor 3.0. Tym razem tematem przewodnim będzie rola sztucznej inteligencji w kontekście dezinformacji, rozpoznawaniu manipulacji cyfrowych i narzędzi do walki z nimi.

Już 25 lutego 2025 r. o godz. 9:00 w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się kolejne Śniadanie z AI, organizowane w ramach programu Sektor 3.0. Tym razem tematem przewodnim będzie rola sztucznej inteligencji w kontekście dezinformacji, rozpoznawaniu manipulacji cyfrowych i narzędzi do walki z nimi.

Zarejestruj się bezpłatnie TUTAJ 

Śniadania z AI to nowy cykl kameralnych, porannych spotkań, które łączą dyskusję o najnowszych trendach związanych ze sztuczną inteligencją z networkingiem w nieformalnej atmosferze. Spotkania, organizowane w warszawskim Wrzeniu Świata, mają na celu zainspirować przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych do pogłębiania wiedzy z obszaru AI i wymiany doświadczeń z nią związanych. Partnerem Śniadań z AI jest Fundacja Instytut Reportażu, która jest gospodarzem Wrzenia. Śniadania z AI są realizowane w ramach Sektor 3.0, przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Dezinformacja w erze AI – jak rozpoznać fałsz w cyfrowym świecie?

Sztuczna inteligencja (AI) zmienia sposób, w jaki odbieramy informacje – pomaga wykrywać fałszywe treści, ale może też je generować. Deepfake’i, boty i manipulacje w mediach społecznościowych sprawiają, że coraz trudniej odróżnić prawdę od fikcji. Jak nie dać się oszukać i skąd czerpać wiedzę o sposobach weryfikacji informacji?

Podczas Śniadania z AI, które odbędzie się 25 lutego, porozmawiamy o metodach fact-checkingu, narzędziach rozpoznawania dezinformacji w sieci oraz sposobach unikania manipulacji w przestrzeni cyfrowej. Zastanowimy się, jak sztuczna inteligencja może pomagać w rozpoznawaniu fałszywych informacji, ale również jakie błędy mogą popełniać narzędzia AI i jak radzić sobie ze zjawiskiem halucynacji podczas korzystania z nich.

Jakich tematów możesz się spodziewać?

  • Deep Research OpenAI kontra Deepseek – sztuczna inteligencja wspierająca poszukiwania wiedzy i źródeł kontra walka z dezinformacją i fake-newsami
  • Przegląd narzędzi do detekcji treści AI oraz platform do analizy i weryfikacji treści w czasie rzeczywistym np. Elections24Check
  • Przykłady międzynarodowych kampanii dezinformacyjnych i manipulacyjnych

Na uczestników spotkania czeka poczęstunek kawowy i śniadaniowy. Liczba uczestników jest ograniczona. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji za pośrednictwem formularza.

Zarejestruj się bezpłatnie TUTAJ 

Szczegółowa agenda

9:00 – 9:05 Powitanie – dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0

9:05 – 10:30 Warsztat „Dezinformacja w erze AI – jak rozpoznać fałsz w cyfrowym świecie?” Ekspert: Jakub Śliż, Stowarzyszenie Pravda

10:30 – 11:00 Dyskusja, networking, poczęstunek śniadaniowy

Ekspert

Jakub Śliż – prezes i założyciel Stowarzyszenia Pravda, organizacji walczącej z fałszywymi informacjami oraz edukującej na temat dezinformacji w polskich szkołach. Jego zainteresowanie problemem dezinformacji przerodziło się w prężnie działającą Pravdę, która jako jedna z czterech organizacji fact-checkingowych w Polsce znalazła się w prestiżowym gronie Międzynarodowej Sieci Organizacji Fact-Checkingowych (IFCN). Oprócz spraw organizacyjnych i współtworzenia treści, zajmuje się prowadzeniem szkoleń na temat fake newsów i psychologii dezinformacji oraz rozwojem technologii.

Spotkanie poprowadzi Aga Kozak – dziennikarka (przez lata pracowała w Gazecie Wyborczej i gazeta.pl), podcasterka (współprowadzi takie podcasty jak “Podcast Sektor 3.0”, „Sharing is caring”, „Femitalk” i „ Podcast Intymny” – podcasty o dobrym, świadomym życiu i roli kobiet w społeczeństwie) aż w końcu trenerka, coach i wykładowczyni.

Śniadania z AI są realizowane w ramach Sektor 3.0, przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: