Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sektor 3.0 na Web Summit 2022

ezgif.com-gif-maker (58)

W dniach 1-4 listopada 2022 roku uczestniczyliśmy w konferencji Web Summit w Lizbonie. To największe wydarzenie technologiczne gromadzące ponad 70 tys. uczestników z całego świata – przedstawicieli biznesu, startupów, nauki, organizacji non-profit oraz administracji rządowej i lokalnej. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi wydarzenia mogliśmy poznać najlepsze praktyki z zakresu organizacji dużych wydarzeń konferencyjnych oraz najważniejsze trendy w branży nowych technologii w nadchodzącym roku.

To pierwsza odsłona konferencji Web Summit, która po pandemii wróciła do swojej pierwotnej skali i rozmachu organizacji. Zgromadziła ponad 71 tysięcy uczestników, a ponad 30 tysięcy z nich stanowiły kobiety. Sami organizatorzy szczególnie mocno podkreślają ten fakt, gdyż są aktywnymi działaczami na rzecz włączania większej ilości kobiet w branżę nowych technologii. 

Tematyka tegorocznej konferencji była bardzo różnorodna, od aspektów komunikacyjno-biznesowych, przez społeczne wątki technologiczne, aż po kwestie techniczne związane z innowacjami, takie jak oprogramowanie i tworzenie produktów cyfrowych. 

Ciekawym wątkiem była kwestia roli kryptowalut, blockchainu i NFT i ich zastosowania w działaniach społecznie użytecznych. Eva Longoria, aktorka i założycielka fundacji, której celem jest wsparcie społeczności Latynosów poprzez promowanie edukacji i przedsiębiorczości, zastanawiała się, jak dzięki tym technologiom można skuteczniej łączyć ze sobą ludzi na świecie i w transparentny sposób pozytywnie oddziaływać na świat. Longoria, jako współtwórczyni platformy Utopia, ekosystemu wykorzystującego technologie Web3 w służbie filantropii podkreśliła, że to co najbardziej wartościowe w jej działaniach przy użyciu nowych technologii to właśnie społeczność. 

Wśród innych trendów mocno widocznych zarówno na scenie, jak i w ramach strefy wystawienniczej było metaverse. Firmy coraz śmielej prezentują swoje rozwiązania w nowej rzeczywistości, zaś globalne firmy dyskutowały o dostępności tej usługi dla każdego bez wyjątku. Julia Goldin, globalna szefowa produktu i marketingu w grupie Lego podkreślała, że zależy im na udostępnieniu metaverse także dla dzieci i młodzieży, z zaznaczeniem, że kluczową kwestią jest zapewnienie im bezpieczeństwa i poszanowania ich praw. 

Podczas oficjalnego wieczoru otwarcia uczestnicy mieli również możliwość wysłuchać wystąpienia wyjątkowej i niezapowiedzianej gościni – Ołeny Zełenskiej, pierwszej damy Ukrainy. W swoim poruszającym wystąpieniu nawoływała, aby technologie tworzone m.in. przez zgromadzone na sali osoby zawsze były realizowane z myślą o dobru drugiego człowieka. Podkreśliła, że technologie poruszają świat i szczególnie w ostatnim czasie pandemii zbliżyły nas do siebie bardziej niż kiedykolwiek. Jednocześnie wskazała, że aktualnie toczący się w jej kraju konflikt to przykład, gdzie technologie są używane w opozycji do człowieka i tylko świadome zaangażowanie tej branży i całego świata może wpłynąć na zmianę w tym zakresie. 

Poza merytoryką konferencji nasz zespół mógł poznać najlepsze praktyki i trendy z zakresu organizacji wydarzenia, a także organizacji stanowisk wystawienniczych. W tym roku jeszcze bardziej niż w poprzednich widać było nacisk na ekologiczne stoiska wytworzone z biodegradowalnych materiałów jak płyty wiórowe, drewno, karton, piasek czy rośliny jako element dekoracji. Partnerzy Web Summit często łączyli tak powstałą konstrukcję z dużymi ekranami LED, które prezentowały najrozmaitsze animacje przyciągające uwagę uczestników, często będąc wizytówkami technologicznymi firmy. 

Program Sektor 3.0 podczas wydarzenia reprezentowały Karolina Walecka, Marta Piechocka-Nowakowska oraz Wiktoria Nycz. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: