Ułatwienia dostępu

Ruszył Fundusz Sektor 3.0. Nawet 120 000 zł na projekt #TechForGood

cover_event_fund_fb

Masz pomysł na rozwiązanie konkretnego społecznego problemu przy pomocy technologii cyfrowych i posiadasz status organizacji pozarządowej? Zgłoś się do Funduszu Sektor 3.0 i zdobądź finansowanie oraz wsparcie mentorów przy wdrożeniu swojego produktu lub usługi. Na zgłoszenia pomysłów w duchu #TechForGood czekamy do 3 listopada 2023 r. 

Czym jest Fundusz Sektor 3.0?  

To element programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który od lat wspiera tworzenie nowych narzedzi cyfrowych  społecznie użytecznych zgodnych z ideą #TechForGood.  

#TechForGood to bardzo szerokie pojęcie, które może dotyczyć zarówno kwestii ochrony środowiska, wyrównywania szans, zrównoważonego rozwoju czy pomocy osobom z niepełnosprawnościami, jak i codziennej działalności organizacji pozarządowych – warunkiem jest wykorzystanie technologii do rozwiązania konkretnego problemu społecznego.  

W tym roku Fundusz Sektor 3.0 otrzymuje nową, hybrydową odsłonę. Uczestnicy spotkają się na inauguracji inkubacji oraz ponownie w marcu podczas finałowych prezentacji projektów. Wierzymy, że przywrócenie osobistej interakcji między zespołami jeszcze bardziej wzmocni wymianę wiedzy i doświadczeń oraz networkingowy charakter tej inicjatywy – wyjaśnia dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0. 

Jakie wsparcie oferuje Fundusz Sektor 3.0?   

W ramach procesu inkubacji, zespoły wezmą udział w trzymiesięcznym cyklu szkoleniowo-doradczym, który umożliwi dopracowanie pomysłu, stworzenie spójnej koncepcji oraz wprowadzenie produktu cyfrowego lub usługi na rynek. Proces ten składa się z następujących etapów: tworzenie ścieżki użytkownika oraz propozycji wartości, eksperymentowanie, tworzenie modelu biznesowego, ochrona własności intelektualnej, komunikacja i sprzedaż, oraz prezentacja pomysłu (tzw. pitch).  

– Wsparcie w Funduszu Sektor 3.0 trwa jeszcze długo po samej inkubacji – uważam to za jego największą wartość. Fundusz to nie tylko dawka wiedzy. To ludzie, którzy spędzili w swoich dziedzinach długie lata i doradzają jak coś zrobić z praktycznego punktu widzenia  – wskazuje Piotr Przybylski z projektu RedDrop, jednego z uczestników inkubacji w edycji 2019-2020.  

Zwieńczeniem trzymiesięcznej pracy jest prezentacja przez uczestników projektów przed Komisją Ekspertów, która zdecyduje o przyznaniu wsparcia finansowego. W jej składzie są: Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Bartosz Borowiec z Deloitte Digital, Katarzyna Królak-Wyszyńska z Innovatika oraz Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Najwyżej ocenione zespoły mogą uzyskać do 120 000 złotych finansowania na dalszy rozwój projektów. 

Kto może się zgłosić? 

Do udziału zapraszamy pomysłodawców nowych rozwiązań społecznych. Fundusz Sektor 3.0 adresowany jest do każdej organizacji, która ma pomysł na nową technologię w duchu #TechForGood, natomiast nie wie od czego zacząć jego realizację lub nie ma na to środków finansowych. Zespół projektowy powinien liczyć od 2 do 5 osób i mieć status stowarzyszenia lub fundacji. Zachęcamy do zgłoszeń również zespoły mieszane, złożone z przedstawicieli organizacji, firm, czy niezależnych specjalistów z branży technologicznej, działające w partnerstwach. 

– Gorąco zapraszamy organizacje społeczne do zgłaszania swoich pomysłów do Funduszu Sektor 3.0. Dzięki temu dowiecie się, jak wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii – by działania, które prowadzicie, przerosły Wasze oczekiwania. Wykorzystajcie tę szansę  – zachęca Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz członek Komisji Ekspertów Funduszu.  

Jak się zgłosić? 

Zgłoszenia zespołów do tegorocznej edycji procesu inkubacji przyjmowane są poprzez formularz na stronie internetowej Funduszu Sektor 3.0 do 3 listopada 2023 r. Więcej informacji dostępnych jest u Koordynatorki Projektu, Karoliny Waleckiej: karolina.walecka@frsi.org.pl 

Dołącz do grona Laureatów Funduszu Sektor 3.0! 

W 2023 roku Fundusz Sektor 3.0 pomógł rozwinąć skrzydła następującym projektom cyfrowym: 

W poprzednich latach w gronie laureatów Funduszu znaleźli się autorzy produktów :  

  • Dizajn na wynos (Fundacji Bochińskich) 
  • UEPIK.org (Fundacja Cadmus) 
  • VIOLIN (Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom) 
  • CoZaTo (Terra Futura – platforma wspierające barterową wymianę rzeczy)
  • Portal stypendialny (Fundację Świętego Mikołaja) 
  • Pacjenci Pacjentom – wirtualna platforma wsparcia pacjentów przez innych pacjentów w chorobach chronicznych i onkologicznych,  
  • Tu Możesz – baza dostępności pętli indukcyjnej dla osób z aparatami słuchowymi, 
  • 2do2 – aplikacja do prowadzenia i rozliczania projektów ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb organizacji społecznych. 

Mentorzy Funduszu 

Eksperci z różnych środowisk i dziedzin wspierają finalistów Funduszu, oferując im wiedzę i doświadczenie niezbędne do efektywnego wdrożenia nowego produktu lub usługi. Do grona Mentorów tegorocznej edycji Funduszu należą:  

Paweł Nowak, Sektor 3.0
Katarzyna Drożdżal, Sektor 3.0
Agata Nowak, Sektor 3.0
Bartosz Narzelski, Wtem
Marcin Trzeszczyński, Studio Head
Aleksandra Maciejewicz, LAWMORE
Paulina Wójtowicz, Social Movers Hub
Anna Bielak-Dworska, Fundacja Stajnia
Sławomir Molenda, Roche
Anna Orzech, Láska nebeská
Adam Liwiński 

Partnerzy Funduszu w edycji 2023/2024 

Partner Merytoryczny: WUD Silesia
Patron Medialny:  ngo.pl, Startup Voice
Partnerzy: Landingi, LAWMORE, Social Movers Hub, Tech To The Rescue 

Newsletter

Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.