Ułatwienia dostępu

Jak stworzyć ciekawy podcast?

ezgif.com-gif-maker

Za nami kolejny Live Sektor 3.0 „Jak stworzyć ciekawy podcast? Poradnik dla początkujących”, w trakcie którego dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przejść od pomysłu stworzenia podcastu do jego realizacji. Swoimi doświadczeniami podzielił się z nami Bartosz Pawłowski, odpowiedzialny za Podcast Demagoga.

Czego dowiedzieliśmy się w trakcie spotkania? 

Jeśli w Twojej głowie od dawna kiełkuje pomysł na stworzenie podcastu – jedyna droga do przekonania się, czy jest on dobry, to realizacja tego pomysłu. 

Żeby podcast miał szansę trafić i spodobać się odbiorcom, warto zadbać o jego zaplecze techniczne. Jeśli nie masz pewności, czy będziesz w stanie zrobić to własnym sumptem, możesz skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na rzeczy. To zdecydowanie wpłynie nie tylko na jakość tworzonego przez Ciebie podcastu, ale również na jakość Twojej pracy. 

Dokonując wyboru tematu warto rozejrzeć się dookoła, co podoba się innym, czego dobrze się słucha, co sami lubimy. Nie bój się zmieniać koncepcji i pamiętaj, że nie popełnia błędów, tylko ten, kto nic nie robi.

Aby rozpocząć tworzenie podcastu, warto mieć na uwadze kilka rzeczy: 

  • warto wiedzieć, o czym chce się mówić,
  • przydatny do stworzenia podcastu będzie mikrofon,
  • dobrą opcją, która zdecydowanie wpłynie na jakość dźwięku jest wyciszone studio, które można wynająć lub samodzielnie skonstruować,
  • komputer i program do montażu to również coś, bez czego trudno zacząć, 
  • warto znać platformy do streamowania i wiedzieć, gdzie podcast będzie się pojawiał, 
  • jeśli podcast ma dotrzeć do szerszego grona odbiorców, to warto również odpowiednio go wypromować 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, o czym jeszcze opowiadał Bartosz, koniecznie obejrzyj całe spotkanie:

Stowarzyszenie Demagog 

Stowarzyszenie Demagog jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową a jej głównym celem jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji jako źródła wiedzy. Swoją działalnością buduje i wzmacnia obywatelskie podejście społeczeństwa w zakresie weryfikacji oraz świadomego korzystania z informacji.

Newsletter

Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.