Jak budować wiarygodność w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie? Jak technologie wpływają na to komu i dlaczego wierzymy? Dlaczego tak ważne jest zaufanie w życiu codziennym i zawodowym oraz jaką rolę odgrywają organizacje społeczne we wzmacnianiu zaufania społecznego? O zjawiskach, które będąc nową “walutą” cementują relacje, pozwalają nam żyć i pracować w dobie zmieniających się technologii i kryzysu opowiedzą eksperci i ekspertki Festiwalu Sektor 3.0, który odbędzie się online już 18 maja br.
We współczesnym, cyfrowo połączonym świecie, zaufanie jest czymś kruchym i łatwym do utracenia. Globalne kryzysy i codzienność, w której technologie zmieniają oblicze pracy oraz kolejne konsekwencje pandemii, uczą nas wiele o tym, jak funkcjonować w zmianie. Coraz częściej zastanawiamy się, komu i w jakim stopniu zaufać oraz co przyniesie przyszłość.
O roli nowoczesnych technologii w dążeniu do równowagi będą dyskutować prelegenci Festiwalu Sektor 3.0, który w tym roku odbędzie się pod hasłem Building Trust. Gościem specjalnym Festiwalu będzie Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, a wśród zaproszonych prelegentów między innymi: Magdalena Dziewguć (Google Cloud Polska), prof. Grzegorz Mazurek (Akademia Leona Koźmińskiego), Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (ClientEarth), Scott Mauvais (Microsoft), prof. SWPS dr. hab. Adam Bodnar, dr David M. Bersoff (Edelman Data & Intelligence), Dawid Łasiński (Pan Belfer), Paulina Górska (ekoedukatorka), Renata Avila (Open Knowledge Foundation), Remigiusz “reZigiusz” Wierzgoń, Karolina Sznajder (Ringier Axel Springer Polska) oraz Adam Bielecki, himalaista i zdobywca ośmiotysięczników.
– Zaufanie to aktualnie jedno z największych wyzwań przed jakimi stoimy. Ma ono wpływ na wiele aspektów naszego życia w tym pracę, naukę czy rozwój kontaktów osobistych. Relacje coraz częściej rozwijane są równolegle w przestrzeni tradycyjnej i cyfrowej, dlatego trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami z organizacji społecznych, biznesu, nauki i mediów porozmawiamy w jaki sposób technologia może nam w tym pomóc – mówi Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0.
Jak zbudować zaufanie w dobie technologicznych zawirowań?
Organizowany od 2012 roku Festiwal Sektor 3.0 to największe wydarzenie będące platformą wymiany informacji na temat współczesnych trendów wykorzystania ICT w działalności społecznej . W tegorocznej edycji, w ramach trzech bloków tematycznych odbędzie się kilkanaście wystąpień poświęconych następującym obszarom:
- Budowanie Zaufania – komu i dlaczego ufamy, w kontekście zjawisk takich, jak bańka informacyjna, działalność nowych autorytetów (influencerów) czy pop-edukacji;
- Cyfrowe Zaufanie – jak narzędzia wpływają na nasze zaufanie do organizacji i instytucji, jak odpowiedzialnie konsumować technologie i zadbać o bezpieczeństwo danych;
- Zaufanie jako Nowa Waluta – jaki jest model zaufania we współczesnym, hybrydowym środowisku pracy, z jakimi wyzwaniami związanymi z zaufaniem się mierzymy i jak możemy je przezwyciężać, a także nad traktowaniem zaufania jako nowej waluty, szczególnie w kontekście dynamicznych zmian w strukturach i rolach w organizacjach.
Tematyka Festiwalu będzie obejmować m.in. kwestie zaufania: między pracownikiem a pracodawcą, do przedstawicieli trzeciego sektora, mediów oraz administracji publicznej a także popedukacji, budowania odporności i wytrwałości w organizacjach oraz etyki – w kontekście doboru narzędzi wykorzystywanych w działaniach społecznych.
Gośćmi tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0 będą także: dr Michał Boni (Uniwersytet SWPS), Dariusz Bugalski (K3 Podcast), Sylwia Czubkowska (Spider’s Web+), Van Anh Dam (INCO Academy), Małanka Junko (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego), dr Agata Kozłowska (Uniwersytet SWPS), Wojciech Mróz (Ashoka), Lech Wikaryjczyk (No Fluff Jobs), Pernille Tranberg (DataEthics.eu) i inni.
Sesje seminaryjne, dyskusje panelowe oraz wystąpienia będą nadawane na żywo będą ze specjalnie zbudowanego studia w warszawskim Kampusie Innowacji. Festiwal to również wirtualne miejsce spotkań, dzięki któremu uczestnicy będą mogli wejść w interakcje z prelegentami i odwiedzić cyfrowe stanowiska partnerów.
Poznaj Laureata Nagrody Sektor 3.0
Podczas Festiwalu zostanie wręczona Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 w wysokości 40 tys. zł.
– Misją Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 jest docenienie organizacji, które umiejętnie i efektywnie wykorzystują możliwości nowych technologii w swoich codziennych działaniach. Skuteczne organizacje pozarządowe charakteryzują się nie tylko właściwym podejściem do problemów społecznych, ale i odpowiednim doborem narzędzi, z których korzystają, aby docierać ze swoją pomocą do możliwie szerokiego spektrum odbiorców – mówi Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Kapituła nagrodzi organizacje, które jej zdaniem najlepiej wykorzystują technologie i zaprezentuje je, jako pozytywny przykład na polskim rynku organizacji społecznych. Laureaci otrzymają dofinansowanie na działania statutowe.
Udział w Festiwalu może wziąć każda osoba, która wcześniej dokona bezpłatnej rejestracji na stronie https://sektor3-0.pl/festiwal/. Festiwal Sektor 3.0 realizowany jest w ramach programu “Sektor 3.0” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Partnerzy Festiwalu #sektor2022.
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Główny Partner: Ringier Axel Springer Polska
Główny Patron Medialny: Onet
Patroni Honorowi: GOVTECH Polska, Prezydent M.st. Warszawy, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS
Partnerzy Technologiczni: Microsoft, Orange, Google
Partner Instytucjonalny: Kampus Innowacji
Partnerzy Wspierający: No Fluff Jobs, Ashoka, District Hall, CIC, Trend House, Venture Cafe, WUD Silesia, My Digital Life, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
Patroni Medialni: ngo.pl, CrossWeb, Daily Web, The Re:view