Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

2023 rok w Sektor 3.0

Sektor 2023 dzien1 (371)

Za nami kolejny rok działań, podczas którego przybliżaliśmy przedstawicielom organizacji społecznych, wolontariuszom i liderom trzeciego sektora wiedzę z zakresu nowych technologii, narzędzi cyfrowych i kompetencji ICT. Był to czas analizowania stale zmieniających się potrzeb, odpowiadania na trendy i przekształcania ich w standardy działania oraz umiejętnego wybierania pojawiających się nowości. To także rok hybrydowych doświadczeń edukacyjnych, nowych pilotażowych projektów oraz rewolucji AI, która toczyła się dookoła nas. Sprawdźcie, co działo się u nas w 2023!

Społeczność to siła

Sektor 3.0 to inicjatywa, której edukacyjną misją jest dzielenie się praktyczną i użyteczną wiedzą z przedstawicielkami i przedstawicielami sektora społecznego tak, aby dzięki nowo zdobytym kompetencjom skuteczniej działali w środowiskach, które wspierają. Aby realizować tę misję, każdego roku zapraszamy specjalistów i specjalistki z Polski i ze świata do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. W tym roku takich osób było aż 89, spośród których:

  • 51 było prelegentkami i prelegentami Festiwalu Sektor 3.0,
  • 20 było autorkami i autorami 80 publikacji na Blogu,
  • 26 gościło na naszych Live na Facebooku i YouTubie, rozmawiało z nami w ramach Podcastu, a także występowało w innych produkowanych przez nas materiałach video.

W ciągu minionego roku, który technologicznie był jednym z najbogatszych w nowe rozwiązania, my także redefiniowaliśmy naszą ofertę oraz to, jak odpowiada na bieżące i przyszłe potrzeby działaczy społecznych. Jednym z wyrazów tych rozważań są nasze odświeżone strony internetowe, dzięki którym włączenie się w działania Programu jest jeszcze łatwiejsze.

Edukacja i nowe kompetencje cyfrowe – te słowa przyświecają nam niemal w każdym z naszych działań. Jednak największy swój wyraz znajdują na Blogu oraz w E-learningu. To dwa wspierające się huby wiedzowe, które proponują praktyczne wskazówki z zakresu komunikacji, zarządzania, technologii, dając narzędzia na różnym poziomie zaawansowania, gotowe do wdrożenia w codziennej działalności społecznej. W zależności od tego, ile masz czasu i jak bardzo chcesz zgłębić dany temat, możesz wybrać lekturę tekstu, przesłuchanie odcinka podcastu, przystępny narzędziownik wideo lub nieco większy, ustrukturyzowany kurs online.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Podcast Sektor 3.0, który rozpoczęliśmy pilotażowym sezonem z początkiem tego roku. Od jesieni jest on już pełnoprawnym, stałym punktem programu i kolejną z multimedialnych form wiedzowych, które wprowadziliśmy. W ciągu kilku miesięcy swojego istnienia i 19 opublikowanych odcinków, trwających średnio 20 minut, Podcast zyskał już 720 przesłuchań i 100 obserwujących na Spotify.

Sprawdź nowe odcinki Podcastu Sektor 3.0

Subskrybuj Podcast Sektor 3.0 w Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts

Blog Sektor 3.0 pozostaje jednym z kluczowych technologicznych mediów edukacyjnych kierowanych do przedstawicielek i przedstawicieli sektora społecznego (i nie tylko). W ciągu tego roku powstało przeszło 80 tekstów, które wielokrotnie uzupełniane były o materiały dodatkowe, takie jak rozmowy wideo, infografiki, zestawienia w formie grafik i praktyczne porównania. Dzięki tej różnorodnej formie prezentowania danej partii wiedzy, każdy mógł skorzystać z dogodnego dla siebie formatu. Sukcesy na tym polu potwierdzają chociażby oglądalność naszych filmów na YouTube na poziomie ponad 100 tysięcy wyświetleń oraz ponad 228 tysięcy wyświetleń strony internetowej programu.

W trakcie całego roku 2023 w różnych naszych formatach edukacyjnych poruszaliśmy także tematykę sztucznej inteligencji oraz jej rosnące znaczenie w codziennym życiu i pracy. Adresowaliśmy ją i tłumaczyliśmy na język osób działających społecznie, aby podkreślić jak ważne jest, aby osoby te uczestniczyły w niej na bieżąco – właśnie teraz, gdy rewolucja AI dzieje się na naszych oczach, a nie odtwórczo i dopiero wówczas, gdy technologię przetestuje biznes.

Edukacja online dla NGO

Kończąca niebawem drugi pełny rok funkcjonowania platforma e-learningowa Sektor 3.0 to jeden z najbardziej rozbudowywanych elementów naszej oferty. Liderom i liderkom organizacji oraz osobom działającym społecznie platforma oferuje naukę w ramach czterech bloków tematycznych: komunikacji, pracy zdalnej, zarządzania oraz strategicznej transformacji cyfrowej. Poza dopasowaniem tematyki do bieżących trendów i potrzeb, największą wartością kursów jest fakt, że przygotowane zostały przez praktyków i przedstawicieli branży społecznej, aby synergia przekazywanej wiedzy technologicznej i jej praktycznego zastosowania w trzecim sektorze była jak największa.

Ważnym momentem w tym roku było nawiązanie współpracy z amerykańską organizacją o międzynarodowym zasięgu NTEN, której misją jest promowanie technologii w codziennej pracy organizacji pozarządowych. Jednym z elementów wspólnych działań było stworzenie kursu na platformę E-learning Sektor 3.0, prowadzonego przez CEO NTEN, Amy Sample Ward, pod tytułem “Skuteczne wdrażanie technologii w organizacji”.

Obecnie użytkownicy mogą wybierać spośród 20 certyfikowanych kursów, które łącznie zawierają 275 nagrań i 1560 minut praktycznej wiedzy z zakresu technologii.

Zacznij naukę na E-learningu Sektor 3.0 już dziś!

Nowe projekty w duchu TechForGood

Od 10 lat Fundusz Sektor 3.0 wspiera rozwój innowacji społecznych poprzez realizację procesu inkubacji dla organizacji, które mają pomysł na produkt lub usługę społeczną przy wsparciu nowych technologii. Także i w tym roku 10 zespołów wzięło udział w trzymiesięcznym cyklu szkoleń i warsztatów produktowych, które pomogły im dopracować pomysł i stworzyć spójną koncepcję. Laureatami zostali Stowarzyszenia Muzeum Historii Kobiet z narzędziem cyfrowym Bazy Historii Kobiet oraz Stowarzyszenia Artystów Euforis z projektem cyfrowym Mam Głos. Więcej o ich rozwiązaniach można przeczytać tutaj.

Kompetencje przyszłości w dobie dynamicznego rozwoju technologii AI

Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0, który po raz pierwszy odbył się w formule hybrydowej, było Learn & Grow. Razem z ekspertkami i ekspertami dyskutowaliśmy o tym, jak uczyć się i rozwijać skuteczniej ze wsparciem technologii. Rozmawialiśmy także, dlaczego ważne jest umiejętne identyfikowanie sygnałów zmian, które pomagają lepiej wyobrażać sobie przyszłość, a na tej podstawie lepiej planować swój rozwój i podejmować trafne decyzje w zakresie tego, czego i jak się uczyć. Festiwal zgromadził 900 uczestniczek i uczestników transmisji online oraz 80 osób, które wzięły udział w czterogodzinnych, stacjonarnych warsztatach w siedzibie Google for Startups Campus Warsaw.

Warto pokreślić, że podczas Festiwalu i innych naszych działań wspierało nas wiele firm, instytucji i organizacji, którym misja szerzenia wiedzy o kompetencjach cyfrowych i nowych technologiach jest równie bliska. Wśród nich znaleźli się m.in. Ringier Axel Springer Polska, Microsoft DELab UW, Google, Orange, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS, Microsoft, No Fluff Jobs, WUD Silesia, Miro, Wikimedia Polska, CIC Warsaw i wielu innych. Wszystkim jesteśmy wdzięczni za wsparcie i wieloletnie zaangażowanie.

Zobacz aftermovie z Festiwalu Sektor 3.0 Learn & Grow

A co w 2024?

Choć otoczenie, w którym działamy zmienia się, nasza misja jako Sektor 3.0 pozostaje niezmienna. Wierzymy, że osoby aktywne społecznie (i nie tylko) potrzebują różnorodnych kompetencji cyfrowych. Dlatego nieustannie pracujemy nad tym, aby w różnorodny sposób dostarczać wysokiej jakości przystępnej wiedzy o technologiach, która ułatwi rozwój oraz przyspieszy transformację cyfrową organizacji.

W nadchodzącym roku będziemy jeszcze mocniej pracować nad dopasowaniem treści do realnych, bieżących potrzeb i oswajania ważnych, a jednocześnie cały czas nowych tematów, jak sztuczna inteligencja, w kontekście działań społecznych i codziennej pracy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami, dołącz do Newslettera Sektor 3.0 – dwa razy w miesiącu wysyłamy dawkę dobrej wiedzy technologicznej.

Zapisz się do Newslettera Sektor 3.0!

Jeśli Twoja organizacja lub firma chciałaby wesprzeć naszą misję szerzenia wiedzy o nowych technologiach w sektorze społecznym, skontaktuj się z nami.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: