Internetowe narzędzie terapii poznawczo-behawioralnej może brzmieć jak niszowa propozycja dla lekarzy specjalistów. Tymczasem wobec rosnącego zapotrzebowania na pomoc i leczenie, aplikacja w rękach lekarzy specjalistów i pacjentów może pomóc przeciwdziałać depresji profesjonalnie i na dużą skalę. O Aliansach Przeciw Depresji i narzędziach wsparcia opowiada dr Piotr Toczyski.
Skala występowania depresji
Depresja, czyli pogłębienie się jednej z czterech podstawowych emocji, czyli smutku. Zaburzenia depresyjne i lękowe to najczęstsze zaburzenia psychiczne, z jakimi mamy do czynienia. Światowa organizacja zdrowia (WHO, ang. World Health Organisation) szacuje, że dotkną one co trzeciej osoby na świecie na różnych etapach życia.
Depresja różni się od zwykłych wahań nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania życia codziennego. Zwłaszcza w przypadku nawracających epizodów, depresja może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Poza cierpieniem osoby chorej bardzo często oznacza również trudności w funkcjonowaniu w pracy, szkole, życiu społecznym. W najgorszym przypadku depresja może prowadzić do samobójstwa. To zaś jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci wśród 15-29-latków.
Przeciwdziałanie – rola aplikacji i pomocy specjalistów
Wobec skali problemu system ochrony zdrowia często pozostaje przeciążony. Czekając na wizytę, nasz stan może się pogarszać. Dr Piotr Toczyski, który jest krajowym konsultantem metod przeciwdziałania depresji, EAAD oraz iFightDepression, zwraca uwagę na szansę, jaką jest udostępnianie specjalistom zdrowia narzędzi technicznych do pomocy pacjentom np. w samodzielnej obserwacji czy ćwiczeniach.
Wykorzystanie iFightDepression zaczyna się, kiedy jeszcze nie mamy depresji. Natomiast skorzystanie z niej wymaga przewodnika: terapeuta, psycholog szkolny, organizacji pracy czy lekarz rodzinny. W samej aplikacji samodzielnie możemy obserwować siebie oraz wzmacniać w sobie z pomocą warsztatów i ćwiczeń samoświadomość. Treść, jak opisuje to Piotr, to książka przeniesiona do formy wygodnej aplikacji. Łatwiej wypełniać jest ćwiczenia i nosić to, czego się uczymy ze sobą. Budowanie skojarzeń, które pomagają w rozpoznawaniu jak nasze myśli, uczucia i działania łączą się ze sobą oraz przygotowywanie na trudności, jakie występują wraz z przechodzeniem depresji to skuteczna metoda na obniżenie ryzyka jej wystąpienia.
O tym, jak narzędzia cyfrowe mogą pomóc w przeciwdziałaniu depresji podczas Sektora 3.0 opowiadała również Amanda Southworth, autorka podobnej aplikacji dla nastolatków i nastolatek.
Depresja w pracy, w rozmowie, w sieci
Ważną rolą aliansów, których tworzeniem zajmuje się Piotr, jest destygamtyzacja depresji. Dzięki przygotowaniu nie tylko lekarzy do bycia przewodnikami pacjentów, ale również menadżerów czy osób zajmujących się organizacją większych grup i społeczności, do bycia często pierwszym źródłem informacji o depresji i możliwościach pomocy, wiele osób może sięgnąć po nią wcześniej. Dlatego tak ważna dla aliansów jest kampania informacyjna, która w Warszawie obejmuje m.in. biblioteki, kawiarnie oraz kina.
Piotr w ramach swoich badań sprawdza również, czy istnieje związek pomiędzy występowaniem depresji a korzystaniem z sieci. Choć intuicja i obserwacje często podpowiada nam, że taki istnieje, to badania na to nie wskazują. To w czym widać różnicę to, częstotliwości występowania niektórych objawów.
O czym dowiesz się z rozmowy:
- 02:01 – Czym jest depresja i jak wielu osób dotyka depresja?
- 04:42 – Jak skalować przeciwdziałanie masowemu problemowi zdrowia psychicznego?
- 05:28 – Dlaczego ważne jest budowanie samoświadomości u osób zagrożonych depresją?
- 05:30 – Co zawiera i w czym pomaga aplikacja iFightDepression?
- 07:41 – Jak skuteczne jest połączenie nauki z aplikacją z leczeniem u profesjonalisty?
- 10:18 – Dlaczego narzędzia do przeciwdziałania depresji powinny być powszechne?
- 13:11 – Czym są lokalne alianse przeciw depresji?
- 17:38 – Jak destygmatyzować rozmowę o depresji w środowiskach zawodowych?
- 20:24 – Dlaczego dbanie o zdrowie psychiczne w pracy powinno obejmować znacznie więcej niż działania na rzecz dobrostanu?
- 24:50 – Czy korzystanie z Internetu zmienia coś w rozpoznawaniu lub przechodzeniu depresji?
dr Piotr Toczyski – Krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Kierownik Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Przeczytaj także:
- Jak tworzyć bezpieczne przestrzenie i przeciwdziałać wykluczeniu? Odpowiada zespół VIOLIN
- Cyfrowe terapeutyki. Jak sztuczna inteligencja pomaga dbać o zdrowie?
- Startupy pozytywnego wpływu, czyli jak łączyć biznesowe ze społecznym?
- Jak poradzić sobie ze stresem – 5 aplikacji wspierających odporność psychiczną