Bibliotekarki i bibliotekarze od dawna działają na pierwszym froncie transformacji cyfrowej w kulturze. Zachęcają nas do czytania, nauki, poznawania świata nie tylko za pomocą książek. O doświadczeniach związanych z uczeniem w bibliotece o aplikacjach mobilnych rozmawiamy z twórczynią projektu, edukatorką i praktyczką uczenia się przez całe życie.
Od książek do apek
Biblioteka Aplikacji to miejsce, które powstało z myślą o wszystkich osobach chcących poznać ciekawe i darmowe narzędzia, przydatne w działaniach kulturalnych oraz edukacyjnych. Jest to przede wszystkim blog, na którym znajdują się opisy przydatnych narzędzi cyfrowych oraz krótkie tutoriale z ich obsługi. Bibliotece towarzyszy powiązany z nią fanpage na Facebooku o tej samej nazwie. Projekt miał na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym ciekawych aplikacji oraz zaprezentowanie ich w sposób uporządkowany, bez konieczności samodzielnego poszukiwania i podejmowania trudnych wyborów.
Technologie w edukacji. Zapisz się do newslettera
Monika, która jest z wykształcenia bibliotekarką i historyczką sztuki, od lat działa w tym środowisku jako liderka, trenerka, a przede wszystkim edukatorka. Stworzyła Bibliotekę Aplikacji jako projekt dla osób podobnych do niej. W wyniku pandemii w 2020 roku pojawiła się wyjątkowa okazja, by pomysł ten rozwinąć. Projekt otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”, który miał wesprzeć instytucje, twórców i animatorów kultury w przenoszeniu ich działań do sieci. Monika mogła dzięki temu rozwinąć stronę, tworząc scenariusze i prowadząc specjalne szkolenie online. Choć program stypendialny już się zakończył, to blog i projekt nadal działa.
W rozmowie z Moniką usłyszysz:
- 01:38 Czym jest Biblioteka Aplikacji?
- 3:05 Czy pandemia zmieniła koncepcję Biblioteki Aplikacji?
- 6:37 Co wyszło, a co się nie udało podczas realizacji projektu?
- 9:11 O poszukiwaniu nowych odbiorców.
- 10:26 O byciu edukatorką w trakcie i po pandemii.
- 11:11 Dlaczego online jest fajny i dlaczego warto zadbać o doświadczenia, które nam dał?
- 15:05 Jak bycie w sieci wspiera aktywność zawodową kobiet?
- 17:07 Jak sobie radzić z pracą online?
- 18:11 Jakie jest ulubione narzędzie cyfrowe Moniki?
Przeczytaj także:
- Pracowaliśmy zdalnie w zespole rozproszonym zanim to było modne – jak działa Stowarzyszenie LABiB?
- Najbardziej podstawowy przewodnik po pracy zdalnej dla zespołów
- Rozpracowaliśmy zmianę – relacja z Festiwalu Sektor 3.0 Driving Change Online
Monika Schmeichel-Zarzeczna: Studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ukończyła Akademię Liderów Kultury prowadzoną przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Akademię Animatorów Stowarzyszenia „Klanza” oraz Szkołę Trenerów biznesu Akademii SET. Obecnie kieruje Filią nr 6 (BIOTEKĄ) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Zajmuje się prowadzeniem działań wykorzystujących nowe technologie w edukacji, pisaniem projektów oraz wspieraniem rozwoju osób z różnych grup wiekowych. Pracuje jako trenerka w ogólnopolskich programach m.in. Lekcja:Enter, Biblioteka Online czy Re-Animuj się! Jest członkinią i ambasadorką Stowarzyszenia LABiB, ambasadorką EPALE – e-platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, stypendystką Ministra KiDN z kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.