Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Od książek do aplikacji. Rozmowa o bibliotece z Moniką Schmeichel-Zarzeczną

blog-sektor30schmeichel
Bibliotekarki i bibliotekarze od dawna działają na pierwszym froncie transformacji cyfrowej w kulturze. Zachęcają nas do czytania, nauki, poznawania świata nie tylko za pomocą książek. O doświadczeniach związanych z uczeniem w bibliotece o aplikacjach mobilnych rozmawiamy z twórczynią projektu, edukatorką i praktyczką uczenia się przez całe życie.
Spis treści

Bibliotekarki i bibliotekarze od dawna działają na pierwszym froncie transformacji cyfrowej w kulturze. Zachęcają nas do czytania, nauki, poznawania świata nie tylko za pomocą książek. O doświadczeniach związanych z uczeniem w bibliotece o aplikacjach mobilnych rozmawiamy z twórczynią projektu, edukatorką i praktyczką uczenia się przez całe życie.

Od książek do apek

Biblioteka Aplikacji to miejsce, które powstało z myślą o wszystkich osobach chcących poznać ciekawe i darmowe narzędzia, przydatne w działaniach kulturalnych oraz edukacyjnych. Jest to przede wszystkim blog, na którym znajdują się opisy przydatnych narzędzi cyfrowych oraz krótkie tutoriale z ich obsługi. Bibliotece towarzyszy powiązany z nią fanpage na Facebooku o tej samej nazwie. Projekt miał na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym ciekawych aplikacji oraz zaprezentowanie ich w sposób uporządkowany, bez konieczności samodzielnego poszukiwania i podejmowania trudnych wyborów. 

Technologie w edukacji. Zapisz się do newslettera

Monika, która jest z wykształcenia bibliotekarką i historyczką sztuki, od lat działa w tym środowisku jako liderka, trenerka, a przede wszystkim edukatorka. Stworzyła Bibliotekę Aplikacji jako projekt dla osób podobnych do niej. W wyniku pandemii w 2020 roku pojawiła się wyjątkowa okazja, by pomysł ten rozwinąć. Projekt otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”, który miał wesprzeć instytucje, twórców i animatorów kultury w przenoszeniu ich działań do sieci. Monika mogła dzięki  temu rozwinąć stronę, tworząc scenariusze i prowadząc specjalne szkolenie online. Choć program stypendialny już się zakończył, to blog i projekt nadal działa.

W rozmowie z Moniką usłyszysz:

  • 01:38 Czym jest Biblioteka Aplikacji?
  • 3:05 Czy pandemia zmieniła koncepcję Biblioteki Aplikacji?
  • 6:37 Co wyszło, a co się nie udało podczas realizacji projektu?
  • 9:11 O poszukiwaniu nowych odbiorców.
  • 10:26 O byciu edukatorką w trakcie i po pandemii.
  • 11:11 Dlaczego online jest fajny i dlaczego warto zadbać o doświadczenia, które nam dał?
  • 15:05 Jak bycie w sieci wspiera aktywność zawodową kobiet?
  • 17:07 Jak sobie radzić z pracą online?
  • 18:11 Jakie jest ulubione narzędzie cyfrowe Moniki?

Przeczytaj także:

Monika Schmeichel-Zarzeczna: Studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ukończyła Akademię Liderów Kultury prowadzoną przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Akademię Animatorów Stowarzyszenia „Klanza” oraz Szkołę Trenerów biznesu Akademii SET. Obecnie kieruje Filią nr 6 (BIOTEKĄ) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Zajmuje się prowadzeniem działań wykorzystujących nowe technologie w edukacji, pisaniem projektów oraz wspieraniem rozwoju osób z różnych grup wiekowych. Pracuje jako trenerka w ogólnopolskich programach m.in. Lekcja:Enter, Biblioteka Online czy Re-Animuj się! Jest członkinią i ambasadorką Stowarzyszenia LABiB, ambasadorką EPALE – e-platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, stypendystką Ministra KiDN z kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: