Sztuczna inteligencja pomaga zrozumieć i szybko przetwarzać dane, a jeśli zostanie odpowiednio zagospodarowana potrafi dostarczyć rozwiązania mające wpływ na nasze zdrowie. Na konkretnym przykładzie aplikacji Nałgometr opowiadamy, jaka może być przyszłość osobistego dbania o swój organizm.
Obecnie nadal rozumiemy dbanie o zdrowie w sposób bardzo konwencjonalny. To, w uproszczeniu, głównie spotkanie z inną osobą, która mówi nam jak możemy poprawić stan naszego organizmu. Niedobór specjalistów i olbrzymie zapotrzebowanie może jednak wskazywać, że przyszłość należy do digital terapheutics, czyli cyfrowych terapeutyków. Nie chodzi oczywiście o zastąpienie ludzi aplikacjami, ale rozwój narzędzi, które pomogą nam zarządzać sobą i swoim dobrostanem.
Przykładem takiej aplikacji może być Nałogometr, który pomaga porzucić niechciane nawyki i ostrzega przed ryzykiem ich nawrotu. Wykorzystuje do tego dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Nałogów, a także informacje, które pozyskuje od użytkownika w czasie instalacji. Na nasze pytania dotyczące szerokiego zagadnienia sztucznej inteligencji jak i samej aplikacji odpowiada Maciej Skorko, naukowiec i przedsiębiorca, który ją stworzył.
Ta klasa rozwiązań to przyszłość jeśli chodzi o radzenie sobie z problemami zdrowia psychicznego w całych populacjach. Wymijają i przeskakują pewne bariery. To jest właśnie Nałogometr. Sztuczna inteligencja jest motorem napędowym i pozwala tę zmianę i sam projekt zrealizować w praktyce.
Pytania i odpowiedzi
Żyjemy w świecie, w którym zasypują nas informacje. Tempo, w jakim wypełniamy codzienne obowiązki i nadmiar nowych danych nie pozwalają nam na spojrzenie z perspektywy i wyciągnięcie wniosków z naszych wieloletnich działań. Nawet gdybyśmy mogli to zrobić to z pewnością nie byłyby one obiektywne.
Sztuczna inteligencja już dawno zaczęła być częścią naszego życia. Smartfon monitoruje nasz sen i zbiera dane o jego jakości, w pracy korzystamy z programów i aplikacji. Na nieco innym poziomie: SI może polecić nam płytę, książkę czy film, który nam się spodoba, czyli odpowie na pytania dotyczące zagospodarowania naszego wolnego czasu. Aplikacje często szukają ukrytych wzorów w naszych zachowaniach i w wielu przypadkach mogą przewidzieć nasz następny ruch, czynność, nastrój.
Techniki sztucznej inteligencji dają nam duże możliwości, ale nie możemy ich używać bezrefleksyjnie. Te rozwiązania mogą być podatne na zniekształcenia. (…) Nie są to złote kule, które rozwiązują różne problemy. One również mogą poprowadzić nas na manowce, jeśli nie rozumiemy dobrze jak i dlaczego ich używamy.
- 00:38 – Pierwszy kontakt ze sztuczną inteligencją
- 02:16 – Sztuczna inteligencja jako element naturalnego rozwoju zbierania i przetwarzania informacji.
- 05:17 – Czy scenariusz z Terminatora już nam nie grozi?
- 09:54 – Aplikacje szansą na samopomoc.
- 14:51 – Rola danych w działaniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję.
- 17:30 – Skąd aplikacja wie jak się zachowamy?
- 22:18 – Jaka przyszłość czeka aplikacje działające „dla ludzi”?
Więcej o Nałogometrze
Strona Nałogometru
Nałogometr w Google Play
Nałogometr w App Store
Strona Ogólnopolskiego Badania Nałogów
Przeczytaj także
- Koreańska sztuczna inteligencja ma chronić przed samobójstwem
- Zrozumieć sztuczną inteligencję. Co warto wiedzieć o jej aktualnych możliwościach i gdzie się o niej uczyć?
- Czy koreański alfabet hangul stanie się nowym językiem sztucznej inteligencji?
- Sztuczna inteligencja dokoła nas – AI wyjaśniają Agata Foryciarz i Aleksandra Przegalińska
- Sztuczna inteligencja (AI) wykryje osoby z Covid-19 w Korei Południowej
- Sztuczna inteligencja jako instruktor jazdy
Maciej Skorko: Członek zarządu Predictwatch sp. z o.o., naukowiec i przedsiębiorca, asystent w Instytucie Psychologii PAN, współautor ponad 20 artykułów naukowych w dziedzinie psychologii poznawczej i psychologii uzależnień. Twórca innowacyjnych narzędzi badawczych dla psychologii eksperymentalnej. Założyciel spółki Predictwatch, rozwijającej technologie wspierające osoby uzależnione w drodze do wolność od nałogu oraz spółki ESPORTSLAB, tworzącej technologie wspomagające rozwój zawodników esportów.