Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wspierać, pomagać i rozwijać. Przyszłość Pracy z AI

Wspierać, Pomagać i Rozwijać. Przyszłość Pracy z AI
Praca ewoluuje, a dotyczące jej pokoleniowe doświadczenia różnią się diametralnie. Technologia ma olbrzymi wpływ na pracę, a przyszłość przyniesie nowe zawody, kompetencje i zakresy zadań. Już teraz Sztuczna Inteligencja jest obecna w wielu produktach i może ułatwić pracę zespołową. Co zatem z jej wdrażaniem? Przede wszystkim powinno zależeć od potrzeb organizacji.
Spis treści

Praca ewoluuje, a dotyczące jej pokoleniowe doświadczenia różnią się diametralnie. Technologia ma olbrzymi wpływ na pracę, a przyszłość przyniesie nowe zawody, kompetencje i zakresy zadań. Już teraz Sztuczna Inteligencja jest obecna w wielu produktach i może ułatwić pracę zespołową. Co zatem z jej wdrażaniem? Przede wszystkim powinno zależeć od potrzeb organizacji.

Praca z AI składa się z wielu elementów

Przygotowanie na zmiany wymaga eksperymentowania i stopniowego wprowadzania nowych narzędzi. Ciekawość i otwartość na naukę są ważnymi kompetencjami w erze sztucznej inteligencji. W kolejnej odsłonie naszego Podcastu poruszamy tematy związane z przetłumaczeniem technologii na język ludzki, rewolucją w myśleniu o sobie, automatyzacją zadań, wykorzystaniem sztucznej inteligencji, barierami wprowadzenia AI do życia, narzędziami do zarządzania codziennymi czynnościami oraz poleceniami narzędzi i ekspertów.

Słuchaj nas na Spotify | Google Podcasts | Apple Podcasts | YouTube

Nie tylko praca zdalna — czy potrzebujemy machine learning?

W trakcie naszej rozmowy charakteryzujemy to, jak wygląda dzisiaj praca i jak możemy być na bieżąco z potrzebnymi kompetencjami. Wynotowaliśmy 7 wskazówek, które mogą pomóc w odnalezieniu się w pracy lub wyniesieniu swojej działalności społecznej na wyższy poziom.

  1. Stosowanie narzędzi do automatyzacji: Wprowadzenie narzędzi do automatyzacji procesów może przyspieszyć pracę i zmniejszyć obciążenie.
    Przykłady: Notion lub Zapier
  2. Korzystanie z platform do uczenia maszynowego: Wykorzystanie platform do uczenia maszynowego może pomóc w analizie danych i podejmowaniu trafniejszych decyzji biznesowych.
    Przykłady: Google Vertex AI lub Azure Machine Learning (Microsoft)
  3. Budowanie umiejętności technicznych: Inwestowanie w rozwój umiejętności technicznych, takich jak programowanie, analiza danych i sztuczna inteligencja, może być kluczowe dla przyszłego sukcesu zawodowego.
    Przykłady: freeCodeCamp lub Khan Academy
  4. Uwzględnianie etyki w działaniach: Ważne jest, aby pamiętać o etycznych implikacjach stosowania technologii, zwłaszcza w kontekście prywatności danych i uczciwości algorytmów.
    Przykłady: Czytaj o etycznej stronie AI lub o higienie cyfrowej i zrób test.
  5. Świadomość zmian na rynku pracy: Regularne śledzenie trendów na rynku pracy i dostosowywanie się do zmian może pomóc w utrzymaniu konkurencyjności zawodowej.
    Przykłady: Czytaj branżowe artykuły.
  6. Kontynuowanie edukacji: Nieustanne kształcenie się i poszerzanie wiedzy na temat nowych technologii i trendów biznesowych jest kluczowe dla skutecznego radzenia sobie w dynamicznym środowisku pracy.
    Przykłady: E-learning Sektor 3.0 lub Coursera
  7. Współpraca między ludźmi a maszynami: Zrozumienie, jak ludzie i maszyny mogą wzajemnie się uzupełniać, może prowadzić do bardziej efektywnej pracy i innowacji.
    Przykłady: Jak korzystać z ChatGPT lub najnowszy odcinek naszego podcastu 🙂

Praca w obszarze AI to także machine learning i inne umiejętności podpatrywane w branży technologicznej


Ciekawość jest na pewno bardzo ważną, ale też bardzo trudną kompetencją. Do ciekawości trzeba mieć przestrzeń, żeby się mocno zainteresować i mocno za tym zainteresowaniem podążyć i badać różne rozwiązania i to co jest dostępne. Drugą taką kompetencją na pewno jest otwartość na to, żeby się uczyć nowego sposobu myślenia, uczyć się zadawania pytań. To coś, co będzie nam coraz bardziej potrzebne. Uczyliśmy się wyszukiwać. Teraz musimy nauczyć się zadać pytanie, nauczyć się pokazać kontekst. Trochę wyjść z siebie, stanąć obok, spojrzeć na sytuację z zewnątrz i dać właśnie ten kontekst. – Jagoda Zakrzewska, Google

Jak zacząć korzystać ze Sztucznej Inteligencji?

W naszym Podcaście stawiamy na formułę, która może przynieść natychmiastowy efekt. Spokojnie, nie musicie od razu być ekspertami/kami od machine learning. Aby wdrożyć usprawnienia, trzeba wykonać pierwszy mały krok, a potem… kolejne małe kroki.

  • Zidentyfikuj zadania, które zajmują dużo czasu i mogą zostać zautomatyzowane.
  • Znajdź narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję do automatyzacji tych zadań.
  • Wypróbuj te narzędzia i zobacz, czy działają i czy pomagają.
  • Nie bój się eksperymentować i testować, możesz postawić na różne narzędzia.
  • Skup się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do poprawy jakości życia i pracy.

Możesz także skorzystać z rad ekspertów i ekspertek i przejść przez nasz kurs!

Praca hybrydowa, AI czy mają coś wspólnego z transformacją cyfrową? Sprawdź nasz kurs!

Inwazja sztucznej inteligencji — narzędzia to nie wszystko

Na pewno w naszej obecnej rzeczywistości nie brakuje nam narzędzi i udogodnień związanych z wprowadzeniem sztucznej inteligencji. Co jednak jest kluczem do wprowadzenia skutecznych zmian w organizacji? Małe kroki, próby, ciekawość i emocje, którymi górujemy jednak nad maszynami i kodem.

Dynamikę zmian odzwierciedla choćby sam Google Gemini, który jeszcze w naszej rozmowie figuruje jako Bard. Nie powinno nas to dziwić, świat ewoluuje w zastraszającym tempie, musimy nauczyć się być jego częścią. By być na bieżąco z rozwiązaniami od big tech, możemy śledzić choćby Blog Google Polska. A jeśli szukamy i lubimy testować, możemy sięgać po zestawienia z opisami, takie jak nasze: Aplikacje wykorzystujące AI. Łatwiejsza praca kreatywna.

Jagoda Zakrzewska: Menedżerka w dziale polityki publicznej Google, gdzie zajmuje się m.in. zagadnieniami wpływu nowych technologii na gospodarkę. Wcześniej pracowała m.in. w Ministerstwie Rozwoju i Ambasadzie USA w Warszawie. Przez lata pracy zawodowej wyspecjalizowała się w tworzeniu i zarządzaniu programami edukacyjnymi związanych z nowymi technologiami, bezpieczeństwem, relacjami międzynarodowymi i kulturą.

Sprawdź także

Podcast (YT): O organizacjach społecznych na LinkedIn
Artykuł: Wirtualny długopis i notatnik. Jak działa Fundacja Uniwersytet Dzieci
Wideo: Jak dodać napisy do filmu na YouTube i przetłumaczyć je inne języki?
Link niespodzianka: Dokąd prowadzi? Kliknij i się przekonaj!

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: