Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zaufanie to fundament – wiemy, jak je budować. Festiwal Sektor 3.0 2022!

Festiwal Sektor 3.0 Building Trust podsumowanie
Jak budować zaufanie w świecie technologii – to pytanie, które postawiliśmy sobie przygotowując dwunastą edycję Festiwalu Sektor 3.0 Building Trust. Udało się. Razem z ekspertkami i ekspertami z Polski i świata znaleźliśmy mnóstwo praktycznych rad i sugestii. Wiemy, jak komunikować, edukować, współpracować i pomagać bazując na fundamencie zaufania. Tegoroczne spotkanie społeczności Sektora 3.0 przyniosło ze sobą także wiele nowych akcentów i zmian. Pora na pierwsze podsumowanie.
Spis treści

Jak budować zaufanie w świecie technologii – to pytanie, które postawiliśmy sobie przygotowując dwunastą edycję Festiwalu Sektor 3.0 Building Trust. Udało się. Razem z ekspertkami i ekspertami z Polski i świata znaleźliśmy mnóstwo praktycznych rad i sugestii. Wiemy, jak komunikować, edukować, współpracować i pomagać bazując na fundamencie zaufania. Tegoroczne spotkanie społeczności Sektora 3.0 przyniosło ze sobą także wiele nowych akcentów i zmian. Pora na pierwsze podsumowanie.

Festiwal Sektor 3.0 2022 – edycja pełna nowości

Każde wydanie Festiwalu różni się od poprzedniego. Bazujemy na doświadczeniach wszystkich edycji, starając się doskonalić i testować elementy formuły, również dzięki informacjom zwrotnym od Was, uczestników i uczestniczek. Jeśli brałeś lub brałaś udział w naszym wydarzeniu, tutaj możesz napisać o swoich wrażeniach.

E-learning Sektor 3.0: premiera pierwszych bezpłatnych kursów

E-learning Sektor 3.0

Dbając o to, aby zostawić Wam nawet po Festiwalu jak największą i wygodną dawkę wiedzy, którą każdy może konsumować w swoim tempie, uruchomiliśmy również kolejny projekt Sektora 3.0: platformę z darmowymi kursami e-learningowymi. Możecie już teraz za darmo przejść sześć premierowych kursów nt. strategii social media, e-mail marketingu, transformacji cyfrowej, zarządzania danymi w organizacji społecznej i stron internetowych.

WYBIERZ KURS I UCZ SIĘ!

 

Eksperci i autorzy

Wyjątkowo wielu prelegentów i prelegentek tegorocznej edycji to również autorzy i autorki książek. Kilka z nich można było wygrać (w wersjach z autografami) w konkursach.

Festiwal Sektor 3.0 Building Trust Adam Bodnar Nigdy nie odpuszczę

Nie tylko tym osobom, którym nie udało się wygrać, ale również tym, które nie były z nami na Festiwalu w tym roku, polecamy więc kilka lektur.

Wszystkim:
„Nigdy nie odpuszczę. Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem”
Liderom i liderkom w swoich organizacjach:
„Gloom to Boom. How Leaders Transform Risk into Resilience and Value” autorstwa Andrea Bonime-Blanc
Osobom, które chcą podejmować lepsze wybory:
„Życzliwy sceptycyzm” autorstwa Marcina Ilskiego
Osobom, które chcą uciec w góry:
„Spod zamarzniętych powiek” himalaisty Adama Bieleckiego.

Dziękujemy naszym prelegentkom

Choć powinno być to oczywiste dla organizatorów konferencji takich jak Sektor 3.0, to równa reprezentacja kobiet wśród osób występujących, jak i osób prowadzących panele to nadal rzadkość. W tym roku na scenach Sektora 3.0 występowało 26 kobiet, czyli ponad 50% całego składu. Dziękujemy za to prelegentkom, które przyjęły nasze zaproszenie!

Festiwal Sektor 3.0 Building Trust kobiety

Fot. Wioletta Klimczak (Fundacja IT Girls), Marzena Kacprowicz (Sektor 3.0), Adrianna Klimczak (Fundacja IT Girls)

Społeczność Sektora 3.0 konkretnie o zaufaniu

Temat zaufania, autorytetów, i wiarygodności w świecie coraz bardziej zdominowanym przez technologie żywo dyskutowaliśmy na czatach i w kanałach mediów społecznościowych.

Dziś bardzo trudno zweryfikować, kogo uznać można za autorytet. W świecie wirtualnym niezwykle łatwo można stworzyć fikcyjną personę, która dla odbiorców treści może być autorytetem.

– napisał jeden z widzów.

41% badanych przez Fundację Pro Cultura nastolatków żałuje, że nie ma takiego życia, jak influencerzy, a 60% nie umie rozpoznać fałszywych informacji w Internecie!

– komentowała przedstawicielka Fundacji podczas panelu poświęconego influencerom. Rozmowy pełne były także przykładów działań organizacji, które pokazywały jak ważną rolę pełnią one z codziennym życiu i wsparciu osób w potrzebie np. w Żorach:

Moja organizacja przygotowała stronę, którą finalnie przekazaliśmy do administracji Urzędowi Miasta. Powstałą w chwilę po ataku Rosji na Ukrainę i potrzebny był dobry przepływ informacji dla naszych ukraińskich gości przebywających w Żorach. Stronę można znaleźć tutaj: www.zory-ukrainie.pl

O to, jak rozumiemy zaufanie zapytaliśmy również całą społeczność Sektora 3.0, która zgromadziła się na festiwalowej platformie Hopin. Zaufanie to poczucie bezpieczeństwa i spokój. Zaufanie to fundament. Oto najczęstsze porównania, które pojawiły się w naszej ankiecie.

Czym jest dla Ciebie zaufanie?

Jak codziennie i praktycznie wspierać zaufanie?

Podczas panelu otwarcia, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, prezeska fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi zwróciła uwagę na niski poziom zaufania społecznego w Polsce. Jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy, 70% osób nie ufa nikomu poza bliskimi osobami. Czy da się to odwrócić? Czy zaufania możemy się uczyć? Ćwiczyć je?

Magda Dziewguć (Google Cloud Polska), choć zgodna co do tego, że w momentach kryzysów, jakim był początek pandemii, potrafimy się zmobilizować i działać z większym zaufaniem, uważa, że budowanie zaufania odbywa się w spokojnych czasach. Na to zadanie składa się wiele elementów, od skutecznej i efektywnej komunikacji publicznej nauki, której zadaniem wcale nie jest mieć zawsze racje, ale sprawdzać i rozwijać wspólną wiedzę.

Festiwal Sektor 3.0. Otwarcie Magda Rysuje notatka graficzna

Trudny język nauki przegrywa z influencingiem w sieci, na co zwrócił uwagę prof. Bolesław Rok z Akademii im. Leona Koźmińskiego:

Największe zaufanie ma osoba, która ma najwięcej followersów na Instagramie, a nie naukowiec mówiący trudnym językiem.

Równocześnie zmiana języka, jakim posługujemy się na co dzień w przekonywaniu innych do naszych racji i wartości, w połączeniu z narzędziami, jakie dają nam media społecznościowe, umożliwia każdej osobie bycie ambasadorem swojej sprawy. Małej czy dużej. Odbiorcom tych wielu spraw, w które mogą się zaangażować, potrzebne są zaś narzędzia do weryfikowania i podejmowania lepszych wyborów. Czy pomagam efektywnie? Czy nie rozpowszechniam fałszywych zamiast dobrych informacji? Na te pytania próbowały odpowiedzieć dwa kolejne panele prowadzone przez osoby z redakcji Sektora 3.0.

Czego potrzebuje efektywne pomaganie? Nie tylko w sieci

„Zaufanie i zasięg” tą zasadą dwóch Z Tomasz Chołast ze zrzutka.pl podsumował podstawę sukcesji akcji pomocowych, które zbierają środki w sieci. Żadne z nich nie jest dane organizacjom czy aktywistkom i aktywistom za darmo. Nawet jeśli zasięg uda zbudować się szybko, to utrzymanie zaufania odbiorców wymaga pracy.

Współtwórczyni Ukraińskiego Telegrafu na Telegramie, prowadzonego przez zespół młodych dziennikarzy i dziennikarek z Ukrainy piszących po polski, Małanka Junko, opowiadała podczas wywiadu o tym, jak transparentność jest ważna w budowaniu zaufania. Od przyznawania się do błędów po komunikowanie tego tak ludzkich elementów pracy, jak zmęczenie i konieczność dbania o siebie podczas pomagania czy prowadzenia relacji z sytuacji kryzysowej.

Festiwal Sektor 3.0 Building Trust Tomasz Chołast, Paulina Górska, Małanka Junko

Fot. Michał Serwiński (Sektor 3.0), Tomasz Chołast (zrzutka.pl), Paulina Górska (Ekoaktywistka), Małanka Junko (Ukraiński Telegraf)

Drugą stroną medalu jest kontrola, możliwość sprawdzania, zwłaszcza dużych graczy jak dominujące firmy technologiczne czy wpływowych jednostek jak influencerzy, czy politycy, jak realizują swoje deklaracje. Presja zarówno regulatorów, jak i świadomych konsumentów rośnie i ma sens. W rozmowie z Jackiem Królikowskim mówił o tym profesor Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, którego książka pt. „Nigdy nie odpuszczę” właśnie ukazała się na rynku wydawniczym (uczestnicy i uczestniczki Festiwalu mogli wygrać kopię z autografem w ramach konkursów).

Wsparcie dla Stowarzyszenia Mudita, Polskiego Forum Migracyjnego i Stowarzyszenia Interwencji prawnej

W tym roku festiwalowe gadżety zastąpiliśmy możliwością wsparcia wybranej organizacji społecznej zaangażowanej w pomoc uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy. Uczestniczki i uczestnicy mogli zdecydować o tym, do kogo powinno trafić wsparcie w łącznej kwocie 30 000 zł. Pieniądze zostały podzielone niemal po równo:

Festiwal Sektor 3.0 głosowanie Ukraina

Stowarzyszenie Homo Faber laureatem Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Od dziesięciu lat jednym z pewników Festiwalu jest moment ogłoszenia Laureata Nagrody Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0. W tym roku wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina. To wyróżnienie od początku przyznawane jest organizacji społecznej, która posiada szczególne osiągnięcia w swojej dziedzinie pomocy, z wykorzystaniem nowych technologii.

W tym roku kapituła nagrody zdecydowała się połączyć misję Nagrody z rzeczywistością, w której znalazły się polskie NGOs w wyniku wojny w Ukrainie. Wiele organizacji wykazało się wyjątkowym zaangażowaniem i sprawnością działań w dziele pomocy uchodźcom z Ukrainy. Spośród nich finansowe w wysokości 40.000 zł na działalność statutową oraz działania promocyjne trafia do Stowarzyszenia Homo Faber, które w tej trudnej sytuacji nie tylko niosło sprawnie pomoc, ale równocześnie komunikowało do swoich odbiorców i innych organizacji, to jak ważne jest systemowa pomoc i budowanie potencjału organizacji do niesienia pomocy, nie tylko w momencie najgorętszego kryzysu.

Zostań z Sektorem 3.0 na dłużej!

Ten jeden majowy dzień, podczas którego dzieje się Festiwal to nie koniec merytorycznej pracy i możliwości do wspólnej nauki. Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube, gdzie już wkrótce pojawią się zapisy wszystkich seminariów i paneli, odwiedzania bloga, oraz w naszych mediach społecznościowych, w których pojawią wywiady z prelegentami i prelegentkami. O wszystkim przypomnimy Wam w naszym newsletterze. ?

Newsletter Sektor 3.0. Dołącz i ucz się z nami!

W tym miejscu dziękujemy także wszystkim partnerom, wolontariuszom i wolontariuszkom i osobom zaangażowany, w organizację i produkcję Festiwalu. Bez Was przygotowanie wydarzenia o takiej jakości i na tak wielką skalę, nie byłoby możliwe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sektor 3.0 (@sektor_3)

***
Relacja jest efektem pracy zespołu redakcyjnego w składzie: Marta Kostecka, Paulina Pięta, Kamil Śliwowski i Michał Serwiński.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: