Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Z kanapy na Mokotowie czy leżaka w Tajlandii – jak pracować zdalnie?

praca-zdalna[1]

Praca zdalna to przywilej dzisiejszych czasów, który odpowiednio wykorzystany może otworzyć nasze życie na nowe możliwości. Oczywiście, jak to z przywilejami bywa, możemy go też źle wykorzystać i zrazić się na lata. O tym, jak uniknąć drugiej opcji, opowiem Ci w poniższym artykule.

Dowiesz się również:

  • jak dobrze przygotować się do rozpoczęcia pracy zdalnej?
  • jak zorganizować swoje zadania?
  • z jakich narzędzi korzystać, aby praca z kafejki pięć minut od domu, z kanapy na Mokotowie, czy leżaczka w Tajlandii, była równie efektywna?

Tajlandia pojawia się tutaj nieprzypadkowo. Ten artykuł powstaje właśnie z tego miejsca na ziemi. Mam 26 lat. Od 2 lat pracuję w pełni zdalnie i delektuję się światem. Higieny pracy uczę się każdego dnia i z przyjemnością opowiem Ci o tym, jak to wygląda naprawdę. Zaczynajmy.

praca zdalna

Jak znaleźć pracę zdalną?

To pytanie, które słyszę najczęściej. Posłużę się tutaj przykładami moimi oraz osób, które obserwuję w środowisku freelancerów.

Wolontariat to dobro

Zaczynam od tego punktu, ponieważ to właśnie wolontariat wprowadził do mojego życia pracę zdalną. Później tylko wzmacniał mnie w doświadczeniu i działaniach. To doskonały sposób na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, ale też zdobycie kompetencji, czy stworzenie portfolio.

Daj sobie czas, zatroszcz się o siebie w zmianach

Jeśli pracujesz na etacie, masz ciepłą i bezpieczną posadę, ale nosi Cię i chcesz coś zmienić w życiu, a Twój pracodawca nie przewiduje opcji na wdrożenie pracy zdalnej – opracuj plan i wprowadź zmiany na spokojnie. Nie twierdzę, że to jedyna słuszna droga, ale w moim przypadku się sprawdziła i pozwoliła wytrwać. Pracując na pełen etat, dobierałam małe projekciki, które pozwoliły mi zobaczyć, jak wygląda mikro-freelance. W pewnym momencie proporcje zaczęły się zmieniać, aż całkowicie zmieniłam etat na pracę na zlecenie. Jeśli natomiast czujesz, że jesteś gotowy/a na skok na głęboką wodę – działaj. 

Znajdź swój sposób na networking 

Jeśli zaczynasz, poznajesz branżę, szukasz kontaktów – networking powinien pojawić się na Twojej liście. Nawet jeśli będzie to wykroczenie poza strefy komfortu – dasz radę. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami dobrego networkingu, np. tym artykule.

Polecam mimo, że to jeden z elementów, z których korzystam najrzadziej – przynajmniej w pełni świadomie. Networking mnie stresuje, ale wiem, że odpowiednio przeprowadzony, potrafi być szalenie skuteczny. W moim życiu zawodowym zastępuje go wspomniany wcześniej wolontariat, działania społeczne i angażowanie się w akcje branżowe. 

Dbaj o swoje media społecznościowe — nawet prywatne profile

O personal brandingu mogłabym stworzyć odrębny artykuł. W tym podpunkcie chciałabym tylko zwrócić uwagę na ważność tego aspektu. Jeśli nie czujesz się gotowy/a na budowanie marki w Internecie, zadbaj o prywatne konta. Może okazać się, że Twoi znajomi, przyjaciele, rodzina to najlepsi ambasadorzy, którzy zapewnią Ci pierwszych klientów, bądź sami nimi zostaną. Personal branding to zarówno dbanie o wizerunek jak i kreowanie marki. Pokaż, czym się zajmujesz, powiedz światu, że zmieniasz zawód, daj im szansę o sobie usłyszeć.

Przeszukaj grupy facebookowe

Na Facebooku znajdziesz mnóstwo grup pt. „Social Media praca”. To właśnie tam wielu freelancerów szuka projektów i możliwości współpracy. Popularne jest również ogłaszanie swojego wirtualnego CV – pamiętaj, aby zrobić to profesjonalnie. Sprawdź, jak robią to inni, aby nie popełnić internetowego faux-pas.

Aspekty pracy zdalnej, o których mało kto mówi

 

Praca zdalna z domu

Jednym z najtrudniejszych elementów związanych z pracą zdalną jest samodyscyplina. W domowym zaciszu, na kanapie, w piżamie, łatwo ją zgubić. Bardzo ważne jest wydzielenie odrębnej przestrzeni do pracy. Uważaj na to, aby Twoje łóżko nie stało się jednocześnie sypialnią i biurem. Już sama zmiana piżamy na dres może wpłynąć pozytywnie na Twoją efektywność. Zdarzają się też dni, kiedy należy wdrożyć silniejsze środki – jak np. wyjście na parę godzin do pobliskiej kawiarni.

Praca zdalna i podróżowanie

Jak większość osób wyobraża sobie pracę zdalną w podróży? Rajska plaża, drinki z palemką, słoneczko. Ten zestaw się zgadza, ale nie ma w nim przestrzeni na pracę z komputerem. Paluszki pocą się na klawiaturze, a słońce powoduje, że głowa po godzinie boli od mrużenia oczu. Często to poszukiwanie dobrego WiFi, kawiarni z kontaktami i cienia. Czasem może okazać się, że najlepsze WiFi w okolicy znajduje się w… pralni.

praca zdalna

Myśląc o dalekich destynacjach, należy także przeanalizować zmianę strefy czasowej. Jeśli ma ona znaczenie w Twoich działaniach, upewnij się, czy wymarzony wyjazd nie zamieni się w nocne spotkania z komputerem.

Utrudniony przepływ informacji

Komunikacja – słowo klucz. Praca zdalna często wiąże się z utrudnionym kontaktem ze współpracownikami. Czasem brak odpowiedzi na jednego maila blokuje dokończenie projektu. Bardzo ważnym elementem pracy zdalnej jest wypracowanie w zespole systemu i formy komunikacji, aby współpraca przebiegała płynnie.

Dodatkowo, kiedy przebywamy poza biurem, pewne informacje nas omijają. W zależności od wykonywanego zawodu będą to inne wątki. Podam przykład z mojego „podwórka”:

Zajmując się komunikacją w mediach społecznościowych, powinnam mieć dostęp do informacji zarówno o dużych projektach, kampaniach, wydarzeniach, które mają miejsce w firmie, ale także o tych drobnych sytuacjach z życia firmy „od kuchni”. Takie materiały ciężko w komunikacji zaplanować, ponieważ może być to np. niespodzianka przygotowana przez klienta dla zespołu. Niesamowicie ważne jest wyczulenie współpracowników (który często nie ma pojęcia o mediach społecznościowych) na takie sytuacje, aby zrobili zdjęcie, podesłali informację, etc.

Co możesz zrobić?

  • Zorganizuj szkolenie dla zespołu, podczas którego opowiedz o sposobie działania mediów społecznościowych, pokaż konkretne przykłady, zrób warsztaty z tworzenia zdjęć telefonem.
  • Wyznacz w zespole jedną osobę, która będzie odpowiedzialna za wyłapywanie i dostarczanie Ci takich informacji.

Masz prawo do L4

To punkt, który kieruję również do samej siebie. Od pięciu lat nie skorzystałam z tej możliwości, a chorować mi się zdarzyło. Nie będę zatem się wymądrzać, po prostu napiszę: masz prawo chorować pracując zdalnie, masz prawo skorzystać z L4, pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.

Higiena pracy

Każdy z nas pracuje inaczej, każdy ma inne potrzeby. Ważne, aby rozpoznać swoje i wyznaczyć granice oraz zasady pracy. Stwórz swój regulamin pracy i zapoznaj z nim swoich współpracowników. Warto zastanowić się między innymi nad:

  • organizacją pracy zastanów się jak planować pracę, aby była efektywna
  • godzinami pracy w jakich godzinach odbierasz telefon, odpisujesz na maile etc.
  • portalami społecznościowymi czy komunikacja za pomocą Messengera jest dla Ciebie w porządku jeśli tak ustal np. kiedy odpisujesz
  • warunkami do pracy zastanów się, kiedy i w jakich warunkach jesteś najbardziej efektywny/a i taką przestrzeń sobie organizuj.

W lutym poruszyłam na moim profilu na Instagramie temat higieny pracy, który otworzył bardzo ciekawą dyskusję. W tym poście znajdziesz odpowiedź mojej społeczności na pytanie: Twoja złota zasada dotycząca higieny pracy, to…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Olimpia Jenczek (@dobrzewszedzie) on

Narzędzia przydatne w organizacji czasu i pracy

Poniżej kilka narzędzi, które ułatwiają mi funkcjonowanie w systemie pracy zdalnej:

Komunikacja

Messenger: Wiele firm komunikuje się w zespole za pomocą Messengera, ponieważ Facebooka mają wszyscy. Osobiście uważam, że to jeden z elementów, który najbardziej zaburza naszą higienę pracy. Sobota, godz. 22:00, powiadomienie na Messengerze z pracy nawet jeśli nie odpiszesz, w głowie zapala się lampka „PRACA”. 

Slack: Slack to taki rozbudowany i urozmaicony Messenger, dzięki któremu oddzielisz życie prywatne od zawodowego. Pozwoli Ci również uporządkować komunikację np. poprzez  podział konwersacji na tematyczne wątki. To narzędzie, które sprawi, że komunikacja w zespole wskoczy na wyższy poziom.

Dane

Dysk Google: Początkowo do przechowywania plików powinien wystarczyć Ci Dysk Google. Nim rozpoczniesz działania stwórz foldery i katalogi tematyczne, które pozwolą Ci utrzymać porządek. Jeśli potrzebujesz rozszerzonych rozwiązań, zerknij tutaj. https://sektor3-0.pl/blog/organizacja-w-chmurze-siegamy-po-wirtualna-przestrzen-dyskowa/

Zadania

Trello: Narzędzie, które towarzyszy mi każdego dnia od pierwszych minut pracy zdalnej. Korzystam z niego zarówno w zespole, jak i w organizacji swojej listy zadań. To nic innego jak wirtualna lista to do, którą zawsze mam ze sobą. Więcej o tym, jak korzystać z Trello napisałam tutaj.

trello

Kalendarz/czas

Kalendarz: Jeśli pracujesz poza biurem, łatwo zapomnieć o wydarzeniach, którymi żyją pracownicy biurowi. Zadbaj o kalendarz i jego aktualizację. Nie ważne, czy będzie on papierowy, elektroniczny, czy ścienny ważne, aby był.

Toggl: To narzędzie, dzięki któremu możesz mierzyć ilość czasu poświęconego na dany projekt. Przydatne zarówno w sytuacji, gdy rozliczasz się godzinowo, jak i do zarządzania swoim czasem pracy.

Co powiedziałabym sobie sprzed 5 lat – rozpoczynającej pracę zdalną?

Bycie freelancerką nie oznacza, że musisz być dostępna 24/7h

Powtarzam to sobie do tej pory. Praca zdalna często daje nam możliwość pracy zawsze i wszędzie. To bardzo ważny i przyjemny plus tej formy pracy. Jednocześnie to bardzo trudny aspekt. Łatwo wpaść w poczucie, że musimy być dostępni ZAWSZE. Regulamin pracy i konsekwencja mają tutaj ogromne znaczenie.

Na początku każdej współpracy ustalaj zasady i regulamin pracy

Z pewnością będziesz go weryfikować i zmieniać w miarę upływu czasu, ale ważne by powstał na początku. Nie bój się wyznaczania zasad. Zasady są dobre — pozwalają zapanować nad pracą.

Wyceniaj adekwatnie swoją pracę, pracuj mniej, a efektywniej

Zaraz po pytaniu “Jak znaleźć taką pracę?”, dostaję pytanie “Jak to wycenić?”. Wcale mnie to nie dziwi. Sama kiedyś zadawałam takie pytania. Ciężko wycenić coś, w czym startujemy/ nie czujemy się pewni/ nie znamy stawek. Jeśli nie wiesz jak wycenić projekt — sprawdź kilka cenników agencji, kilka cenników freelancerów za dany projekt i znajdź swój idealny środek.

Pamiętaj, że praca to nie wszystko

Żyjemy w czasach, w których mnóstwo ludzi pędzi za karierą, sukcesami, pieniędzmi. Fajnie, że mamy możliwości. Ważne, aby pamiętać w tym wszystkim o sobie. To popularne i często wyśmiewane już hasło work-life balance, to mega ważna sprawa. Oczywiście, gdy startujemy — musimy dać z siebie wszystko. Ale niech ten stan trwa chwilę, nie kilka lat.

Dasz radę, nie bój się, praca zdalna da Ci masę możliwości

Po prostu. Pamiętam, jak potwornie bałam się, że nie dam rady, że nie będę w stanie samej siebie mobilizować do pracy. Oczywiście może okazać się, że ta forma pracy totalnie nie będzie dla Ciebie — znam sporo takich osób, ale jeśli znajdziesz odwagę, aby coś zmienić i pracować zdalnie, poradzisz sobie też z powrotem do pracy w biurze. A na Twojej liście doświadczeń pojawi się nowy, ciekawy punkt.

Albo jeszcze inaczej: Bój się i rób. I niech to będzie podsumowanie. Praca zdalna jest super, skosztuj jej, jeśli tylko masz taką możliwość!

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: