Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wreszcie dobra alternatywa dla pakietu Adobe. Przedstawiamy Designera i Photo od Affinity.

designer_1.7_pixelpreview_windows[1]
Spis treści

Adobe przez wiele lat rozpieszczało swoich użytkowników znakomicie przemyślanym interfejsem, zgodnością plików, jednym menadżerem do zarządzania projektami, a także możliwością krzyżowej pracy na jednym pliku (zmiany wprowadzone w After Effectsie na żywo pojawiają się w Premierze). Photoshop i Illustrator nie miały konkurentów od jednego producenta. Do niedawna. Od kilku lat coraz śmielej w rozmowach z ludźmi z branży można usłyszeć o ciekawej alternatywie w postaci Affinity Designera (odpowiednika Illustratora) i Affinity Photo (odpowiednika Photoshopa).

Momentem przełomowym był debiut oprogramowania od Affinity na systemy Windows w 2016 roku (wcześniej dostępne tylko na OSX). Programy z dożywotnimi licencjami dostępne są za 239 zł każdy, co w porównaniu do miesięcznego abonamentu w Adobe Creative Cloud, wychodzi znacznie taniej (aktualnie około 200 zł miesięcznie).

Przez lata Photoshop i Illustrator nie miały zbytnio konkurencji. Oczywiście na rynku były bezpłatne alternatywy w postaci Gimp’a czy Inkscape’a, które być może do podstawowych zadań wystarczały, jednak wraz ze skomplikowaniem założeń projektu, zaczynało brakować im konkretnych funkcji. Nie zrozumcie mnie źle, sam długie lata byłem użytkownikiem wymienionych programów. Jednak przesiadka na Photoshopa czy Illustratora jest jak przesiadka z pociągu regionalnego w Pendolino. Dla wielu jednak zaporą może okazać się cena programów od amerykańskiego producenta. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się znacznie tańszym programom od Affinity.

Affinity Photo do obróbki zdjęć

Program Affinity Photo skierowany jest do profesjonalistów i półprofesjonalistów. Oferuje on świetną wydajność oraz zaawansowane narzędzia takie, jak Frequency Separation, maski czy tryby mieszania, które są łatwo dostępne i zaprojektowane pod konkretne zadania. Wielki atutem jest to, że aplikacja jest znacznie nowsza od Photoshopa co oznacza, że została zaprogramowana od zera na nowe komputery i nie ciągnie się za nią szereg decyzji podjętych 20 lat temu. Program na moim, mocnym lecz kilkuletnim komputerze, uruchamia się niemal natychmiastowo.

Wielkim atutem programu jest jego „cross-platformowość”. Wszystkie funkcje, sposób działania, zarządzanie plikami, wspólna historia plików – to wszystko działa dokładnie tak samo w wersji windowsowej i makowej. Oznacza to, że edycję można zacząć na Windowsie, a skończyć na macOS, bez żadnych obaw o kompatybilność.

Affinity Photo to prawdziwy kombajn jeżeli chodzi o możliwości obróbki zdjęć. Program firmy Serif oferuje przede wszystkim wsparcie PSD, 16 bit, CMYK i LAB. Bez problemu otwiera pliki PSD jednocześnie rozpoznając każdą z utworzonych wcześniej warstw, czyli zachowuje się tak, jak zachowałby się Photoshop. Affinity Photo pozwala na inteligentne tworzenie panoram, funkcja Live Stack umożliwia automatyczne wyrównywanie warstw, bez problemu  wybierzemy także silnik przetwarzania plików RAW.

Pierwszym co rzuca się w oczy po otwarciu programu jest szybkość działania i przejrzystość interfejsu. Wrażenie jakie pozostawia program to klarowność przycisków, a także rozmieszczenie okienek, bardzo podobne do tego, które znamy z Photoshop’a.

Do czego wykorzystać Photo podczas obróbki zdjęć? Możliwości są niemal nieograniczone. Możemy pracować na balansie bieli, ocieplać lub oziębiać zdjęcia, zmieniać ekspozycję, zmieniać saturację, a także pracować z kolorystyką zdjęć. Nie mogło zabraknąć także krzywych kolorów, osobiście mojego ulubionego sposobu retuszowania kolorystycznego zdjęć.

Z potrzebnych funkcji znajdziemy również wyostrzanie zdjęć oraz łączenie kilku ujęć w jedną fotografię o wysokiej rozdzielczości i dużym detalu. Mamy również bardzo duży wybór różnego rodzaju pędzli (znanych również z PS), jak chociażby Inpainting Tool Brush, który pozwala nam usunąć elementy niepotrzebne ze zdjęcia. Inteligentne narzędzie oparte o uczenie maszynowe działa po prostu niesamowicie i zachęca do dalszego testowania oprogramowania od Affinity.

https://giphy.com/gifs/homUCxozIyZoUHeAjR

Program Affinity Photo bez wątpienia posiada wiele atutów, którymi może skusić początkujących użytkowników. Ciężko oczekiwać od wieloletnich retuszerów zdjęć, że z dnia na dzień przesiądą się na tę alternatywę. Jeżeli jednak dopiero zastanawiamy się nad stawianiem pierwszych kroków z obróbką zdjęć, być może warto wybrać właśnie ten program, który jest znacznie tańszy, działa szybko i płynnie, a jednocześnie nie ma zbyt wielu specjalistów na rynku od jego obsługi.

Designer do grafiki wektorowej

Drugim programem z rodziny Affinity jest Designer dedykowany do grafiki wektorowej i rastrowej. Program obsługuje przestrzenie kolorystyczne RGB, CMYK, LAB, Pantone, a także ma wsparcie dla profili ICC. Radzi sobie z obsługą takich formatów plików jak PSD, SVG, EPS, PNG i PDF.

Do tej pory chętnie korzystałem z darmowego Inkscape’a, który co prawda większość moich graficznych potrzeb zaspokajał, ale przyjaznym dla użytkownika ciężko go nazwać. Designer działa równie szybko co Photo. Uruchamia się natychmiast i wita bardzo przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Wielkim atutem Designera jest brak konieczności przełączania się między różnymi programami, dzięki dwóm przyciskom w lewym górnym rogu menu.

Znajdziemy tam dwa różne interfejsy: wektorowy i graficzny, w zależności od tego czy potrzebujemy grafiki wektorowej, czy zamierzamy dokonać drobnego retuszu zdjęć. Jeśli pracowaliście w Illustratorze albo Inkscape’ie, wiecie jak uciążliwa jest obróbka plików pikselowych w tych programach.

Dużym atutem Affinity Designera jest też możliwość pracy na tzw. „artboardach”, czyli zestawie kilku projektów, które dostępne będą w jednym pliku. Koniec z permanentnym przerzucaniem grafik pomiędzy kartami projektów.

Designer oczywiście umożliwia pracę z warstwami graficznymi, nieodzownymi w grafice wektorowej. Warto wspomnieć, że Inkcscape tej możliwości nie ma, więc dużą część czasu pochłania przesuwanie ręczne w górę lub dół pojedynczych obiektów. Warstwy w Designerze działają znakomicie. Domyślnie dostępne są w prawym bocznym menu (choć warto dodać, że każde okienko interfejsu programu można ręcznie przesuwać), gdzie znajdziemy ich kolejność i przejrzystość.

Designer posiada wiele narzędzi, które pozwolą nam rozwinąć skrzydła wyobraźni. W programie znajdziemy filtry, warstwy i maski, zaawansowane narzędzia typograficzne, czy możliwość definiowania sposobu wyrównywania elementów względem siebie. Warto pamiętać o funkcji odwzorowania skrótów klawiszowych znanych z Adobe Illustratora, co ułatwi przesiadkę doświadczonym projektantom, którzy do tej pory pracowali na oprogramowaniu Adobe.

Ostatnia rzecz, o jakiej warto wspomnieć, to niezwykle bogaty zasób darmowych tutoriali dostępnych w Internecie. Wielką zaletą programów z rodziny Adobe, jest ogromna liczba materiałów, w których krok po kroku bardziej doświadczeni artyści, podpowiadają jak osiągnąć zamierzony efekt. Logicznym jest zakładać, że w przypadku znacznie młodszego oprogramowania od Affinity zasób ten będzie mniejszy. Okazuje się jednak, że oprogramowanie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że bez problemu znajdziemy setki materiałów podpowiadających jak radzić sobie z Photo i Designerem. Warto również wspomnieć, że sam producent oprogramowania prowadzi oficjalną akademię, która krok po kroku przeprowadza nas przez tajemnice projektowania grafiki.

Podsumowanie

Photo i Designer, to znakomita alternatywa dla oprogramowania od Adobe. Oczywiście starszy konkurent ma niezachwianą pozycję na rynku, wielki fanbase i wielu oddanych użytkowników tworzących treści wokół Photoshopa i Illustratora, jednak to oprogramowanie od Affinity wydaje się obecnie lepszym wyborem, gdy dopiero zaczynamy przygodę z retuszem zdjęć, czy grafiką wektorową. Wszystko to ze względu na znakomitą cenę, w obydwu przypadkach wynoszącą 239 zł za dożywotnią licencję i gwarancję otrzymywania kolejnych ważnych aktualizacji programu. Zachęcamy do zmierzenia swoich sił i skorzystania z darmowych 30 dniowych wersji próbnych.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.