Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Tablice interaktywne – praca, edukacja, organizacja

bam[1]
Spis treści

Interaktywne tablice, projektory oraz ekrany są w Polsce kojarzone w szczególności z edukacją. Bardzo słusznie ponieważ stanowią doskonałe narzędzie wspierające naukę. Jednocześnie świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie kreatywność jest podstawą efektywnej pracy. Aktualnie korzystają z nich głównie korporacje i nowoczesne star-upy. Jest to technologia, którą warto znać.

Czym są interaktywne tablice
Tablicę interaktywną najłatwiej przyrównać do ogromnego wyświetlacza dotykowego. Pozwala ona na wspólną pracę wielu osób nad jednym projektem w stylu konferencyjnym. Tablice zazwyczaj korzystają z komputera lub dysponują funkcjami do niego zbliżonymi. Dzięki nim możemy dokonywać manualnej ingerencji w danych cyfrowych. Pozwalają również na wyświetlanie i edytowanie obrazu z programów biurowych, graficznych i edukacyjnych. Ułatwiają tworzenie ciekawych prezentacji oraz intuicyjną pracę nad projektami – niezależnie czy mowa o zadaniu matematycznym czy też opracowaniu planu działania organizacji na najbliższy rok.

Dane nanoszone na tablicę interaktywną łatwo uzupełnimy o tabele z Excela, filmiki z Youtube, ruchome wykresy i wycinki artykułów z Internetu. Wszystkie treści są od początku tworzone w formie cyfrowej. Dlatego w przeciwieństwie do tradycyjnych tablic, wykonywane na nich notatki mogą być łatwo zapisywane i przesyłane.

Rodzaje tablic interaktywnych
Tablice interaktywne są dostępne w kilku wariantach. Najpopularniejszym i najtańszym są modele przeznaczone do współpracy z projektorem. Nawet one występują w aż trzech wersjach technologicznych. Pierwszą są tablice wykorzystujące światło podczerwone i technologię ultradźwiękową. Wyposażone są w co najmniej dwa odbiorniki reagujące na sygnał nadawany przez dedykowany rysik. Dzięki temu możliwe precyzyjne lokalizowanie jego położenia.

Drugi typ to tablice elektromagnetyczne. Pod powierzchnią roboczą kryją jest przewodnik elektryczny w postaci siatki. Do lokalizowania rysika jest więc wykorzystywana zasada indukcji elektromagnetycznej. Ostatnim typem są tablice dotykowe, opornościowe. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku starych wyświetlaczy dotykowych. Niezależnie od zastosowanej technologii obraz na tablicy interaktywnej tego typu może być wyświetlany przez niemal dowolny projektor.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem okazują się projektory interaktywne. Czyli urządzenia, które eliminują konieczność stosowania dedykowanej tablicy. Ich największym atutem jest uniwersalność. Obraz może być wyświetlany na ścianach, podłodze, suficie czy przenośnej planszy. Dostosowanie jego rozmiarów również pozostaje w gestii użytkownika. Najnowsze urządzenia pozwalają na tworzenie pojedynczego obrazu za pomocą kilku projektorów, dzięki czemu przekątna obrazu może osiągać kilkaset cali. Wielopunktowe odczytywanie interakcji pozwala na pracę wielu osób jednocześnie przy jednym obrazie. Istotny jest fakt, że projektory interaktywne mogą pracować bez potrzeby stosowania projektora. Głównym producentem urządzeń tego typu jest firma Epson. W jej ofercie można odnaleźć urządzenia kierowane do edukacji oraz zastosowań biznesowych. Niestety projektory interaktywne są nieco droższe od konwencjonalnych tablic interaktywnych.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=Hql0oUxxQuU

Ostatnim spośród rozwiązań dostępnych na rynku są tablice interaktywne pod postacią ogromnych ekranów dotykowych. Najbardziej znaną konstrukcją tego typu jest urządzenie Microsoft Surface Hub. Przez wzgląd na wysoką cenę sprzęt jest kierowany wyłącznie do dużych firm i korporacji. Surface Hub jest samodzielnym ekranem pracującym bez konieczności uruchamiania komputera. Dysponuje szeregiem programów i aplikacji pozwalający na wykonywanie wszelkich zadań biurowych i konferencyjnych. Urządzenie zapewnia dostęp do Internetu, współpracuje z urządzeniami mobilnymi, systemami Microsoftu i komputerami. Jego istotnym atutem jest nieograniczona liczba punktów interaktywnych, co oznacza, że przy ekranie może równocześnie pracować dowolna liczba użytkowników. Minus stanowi oczywiście wysoka cena oraz ograniczone rozmiary w stosunku do konkurencyjnych technologii.

Alternatywę stanowią znacznie tańsze, duże ekrany dotykowe podpinane do tradycyjnego komputera.

Ile to właściwie kosztuje
Jeśli dysponujemy już projektorem, tablicę interaktywną dokupimy w cenie 2500-4000 złotych. Większość modeli dostępnych na rynku jest przeznaczona do wyświetlania obrazu o przekątnej w okolicach 80 cali. Chcąc kupić tablicę wraz z projektorem wydamy nie mniej niż 4500 zł, przy czym w zależności od wybranego projektora cena ta może wzrosnąć o kolejne kilka tysięcy.

Popularna tablica interaktywna MyBoard 6986 kosztuje około 3400 zł w wariancie 95-cali. Musimy jednak posiadać do niej projektor.

Jeżeli nasz zestaw ma pracować wyłącznie w roli tablicy interaktywnej, zakup zestawu projektor + tablica może być mało opłacalny. Dotykowe projektory interaktywne kosztują między 10 a 20 tysięcy złotych w zależności od modelu. Jednocześnie są dużo praktyczniejsze niż rozwiązanie wykorzystujące tablicę.

Projektor Epson EB-680Wi kosztuje 12 tysięcy złotych, ale do pracy nie potrzebuje ani tablicy ani rysików.

Proste ekrany dotykowe mogące pełnić rolę modeli interaktywnych można kupić za około 7-8 tysięcy złotych. Ograniczeniem może okazać się przekątna na poziomie maksymalnie 55 cali. Modele 65-calowe są wyceniane na ponad 10 tysięcy złotych. Niestety za Surface Hub trzeba zapłacić zdecydowanie więcej. Mała wersja z 55-calową matrycą kosztuje około 25 tysięcy złotych. Natomiast flagowy, 84-calowy model kosztuje blisko 70 tysięcy złotych.

Ekran dotykowy RP553K marki Benq kosztuje około 8 000 złotych i oferuje obraz 4K. Niestety jego przekątna to zaledwie 55-cali

Nie tylko tablice
Warto podkreślić, że technologia znana z tablic interaktywnych jest wykorzystywana również w innych rozwiązaniach. Przykładem są stoły interaktywne. Można je spotkać w galeriach handlowych, gdzie pełnią rolę paneli informacyjnych. Jednakże pozwalają one również na zdecydowanie bardziej kreatywne zastosowania. Pomysłowe kawiarnie, świetlice i biblioteki wykorzystują stoły interaktywne w roli pomocy dydaktycznej lub w zadaniach czysto rozrywkowych. Jeden stół może zawierać bazę tysięcy plansz do gier planszowych, służyć do układania wirtualnych puzzli lub pełnić rolę powierzchni reklamowej. Kolejnym przykładem są podłogi interaktywne, które podobnie jak stoły są najczęściej wykorzystywane w galeriach handlowych. Umieszczone w kącikach dla najmłodszych, skutecznie zajmują uwagę dzieci bez konieczności stosowania fizycznych zabawek. Projekcja na podłodze wystarcza aby poukładać wirtualne puzzle, pobiegać za bańkami czy pograć w piłkę. W tym wypadku dominującą technologią są interaktywne projekcje. Interaktywne podłogi dobrze sprawdzają się jako nośniki reklam, wsparcie do gier towarzyskich czy zajęć sportowych. Uzupełnienie technologicznego spektrum stanowią witryny i ściany interaktywne wykorzystywane niemal wyłącznie w zastosowaniach komercyjnych.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: